Yurt dışındaki mağaza sayıları artıyor

, , Sende yorum yap

Üründe marka olamadık ama mağazacılıkta, perakende mağazacılıkta marka olduk.

Perakende mağaza zincirlerimiz isimlerini önce Türkiye’de parlattı. Marka yaptı. Şimdi de perakendecilerimiz, “Marka olan mağaza zincirleri ile” yurt dışına yayılmaya başladılar.

Türk markalarının, perakende satış zincirlerinin yurt dışındaki satış noktalarının sayısı 15 bine yaklaştı.

Türk markaları 112 ülkede faaliyet gösteriyor.

Satış noktalarının 2 bin 500’e yakını mağaza, 13 bine yakını corner diye adlandırılan satış noktası. Mağazalar içinde marka için ayrılan özel bölümler.

2017 yılında 15 markanın yurt dışında 500 mağaza ve satış noktası açacağını, toplam mağaza ve satış noktası sayısında 750 artış olacağını belirtiliyor.

Yurt içinde talebin daralması karşısında perakende satışlarında istenen büyüklüğe ulaşamayan perakendeciler, yurt dışında gelişme arayışına girdiler.

Yurt dışında açılan mağazaların ve satış noktalarının yüzde 75’i hazır giyim eşyası, yüzde 12’si mobilya, yüzde 8’i ayakkabı, yüzde 2’si mücevher satışı yapıyor. Mağazalar ve satış noktaları Türk firmalarının adını taşıyor ama, henüz yurt dışı pazarlara bir Türk markasını yerleştirme başarısını gösteremedik.

Kaldı ki, yurt dışında mağaza ve satış noktaları açan Türk girişimciler, mağazaların bulunduğu ülkelerdeki rakiplerinin gerisinde kalmamak için, ucuz ülkelerden ithal ettikleri malları da mağazalarında satmak zorunda kalıyorlar.

Yurt dışındaki mağazaların büyük bölümü Rusya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Fas, Gürcistan, Irak, İran, Katar, Kazakistan, Kenya ve Suudi Arabistan‘da. Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkeleri Türk perakendecilerin yeni mağazalar için cazip gördükleri ülkeler.

 

Sende yorum yap