Yılbaşı yaklaşırken Milli Piyango’ya ilgi artar

, , Sende yorum yap

Milli Piyango İdaresi, 1939 yılından bu yana piyango bileti bastırıyor, satıyor. Türk halkı da yılbaşlarında piyango heyecanı yaşıyor.

Osmanlı döneminde “Donanma Cemiyeti” piyango düzenler, piyango bileti satardı. Cumhuriyet döneminde, uçak alımlarına gelir yaratma arayışında 9 Ocak 1926 tarihinde çıkarılan bir yasayla piyango düzenleme tekeli Türk Tayyare Cemiyeti’ne verildi. İlk çekiliş 19 Nisan 1926’da yapıldı.

Tayyare Cemiyeti’nin piyango düzenleme imtiyaz ve tekeli 5 Temmuz 1939’da bir yasayla Milli Piyango İdaresi’ne devredildi.

Tayyare Piyangosu biletleri Milli Piyango bileti oldu. Anadolu’da milli piyango biletleri hala “Tayyare Piyangosu” bileti olarak adlandırılır…

Günümüzde Milli Piyango İdaresi, sadece Milli Piyango bileti satmıyor. Sadece Milli Piyango çekilişi yapmıyor.

Hemen Kazan, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara ve Süper Loto adı altında şans oyunları da düzenliyor.

Milli Piyango İdaresi’nin düzenlediği 6 çeşit şans oyununa halkın ödediği 2 milyar 700 milyon TL’nin sadece 735 milyon lirası (yüzde27’si) Milli Piyango bileti satışlarından geliyor.

Milli Piyango İdaresi yanında 2 büyük şans oyunu düzenleyicisi daha var.

Bu iki işletmenin şans oyunu gelirleri ve dağıttıkları ikramiye miktarı Milli Piyango işletmesinin gelir ve ikramiyelerinin üzerinde.

– Spor Toto işletmesinin toplam geliri 8.2 milyar TL. (Dağıtılan ikramiye 4.8 milyar TL.)

-Jokey Kulüp’ün at yarışları geliri 4.5 milyar TL. (Dağıtılan ikramiye 2 milyar TL.)

Milli Piyango İdaresi, 2016 yılında halkın Milli Piyango bileti satın almak için ödediği 735 milyon TL’nın yüzde 56’sını ikramiye olarak dağıttı. 2016 yılında 33 çekiliş düzenlendi. 66 milyon adedi satıldı.

Milli Piyango İdaresi’nin toplam bilet gelirlerinin yüzde 63’ü yılbaşı çekiliş biletlerinden geliyor.

Halkımız yılbaşında bilet almaktan hoşlanıyor.

Bir yılda satılan toplam 66 milyon biletin 40 milyonu yılbaşında satılıyor.

Geçen yıl halkımız yılbaşında Milli Piyango biletlerine 460 milyon TL ödedi. Milli Piyango İdaresi yılbaşı ikramiyesi olarak halkımıza 260 milyon TL ikramiye dağıttı.

Bu yılbaşı 350 milyon TL ikramiye dağıtılacak. Yılbaşı büyük ikramiyesi 61 milyon TL. Toplam ikramiyenin beşte birini oluşturuyor.

Büyük ikramiyeyi kazanma ihtimali yıl boyu normal çekilişlerde 600 binde bir. Yılbaşı çekilişlerinde 40 milyonda bir olarak belirtiliyor.

Şans oyunlarına halkımızın 1 yılda ödediği para 15.5 milyar TL. Şans oyunu biletlerinin dağıttığı ikramiye 7 milyar TL.

Şans oyunlarına inananlara, iyi şanslar dileriz.

 

Sende yorum yap