Yabancı sermaye Türk ortak arıyor

, , Sende yorum yap

Italyan Astaldi firmasinin Türkiye ¥ Baskani Francesco Verdi diyor ki: 11 yil önce Türkiye’ye gelirken kafa-I mizda ortaklik projesi yoktu. Ortaklik Mi zaman içinde tecrübeyle edinilmis bir fikir. Islerin daha iyi yürümesi için ortaklik kurduk. Bürokrasiyi Türk ortak asacak. Türk ortak aldiktan sonra isler hizli ve pürüzsüz yürüyecek… Aksi halde bakan “gidin” diyerek rest çekmisti…”
Geçen haftasonu Sabah Ekonomi’de Mine Senocakli ile söylesisinde yabanci sermayeli firmanin tepesindeki yönetici Türkiye’de is yapmanin yollarini böyle anlatiyordu.
Türkiye’deki yabanci sermayeli kuruluslarda son yillarda bir Türk firmasi ile ortakliga girme arayisi basladi. Türkiye’ye yeni gelecek yabanci firmalar Türkiye’de yerli ortak ariyor. Çogu da yüzde 50, yüzde elli ortakligi tercih ediyor.
Sermaye için mi?..
Dünyanin dev kuruluslari, sermaye, teknoloji, yönetim, pazarlama bakimindan kendilerini ispat etmis, dünya pazarinda rakip tanimayan kuruluslari acaba Türkiye’de neden tek baslarina is yapamiyor da Türk ortak ariyor.
Türk ortagi, sermayesi için mi, teknolojisi için mi, idare yetenegi için mi, pazar bilgisi için mi kazancina ortak ediyor?
italyan firmasi tepe yöneticisinin açiklamalari, olan bitene isik tutuyor.
Yabancilar Türkiye’de is takibi için Türk ortak ariyor. Türk ortaga is takip ettiriyor. Türk ortagin iliskilerinden yararlanip, bürokrasi engelini asabiliyor.
Bürokrasiyi asma gücü
Bu tablo çok kötü bir tablo. Isin ilginç yani bu uygulamanin tirmanisa geçmesi. Demek ki, yabanci sermaye eskisinden daha fazla bürokratik engellerle kar-
silasiyor. Eskiden Türkiye’ye tek basina
gelmis olanlar bile, Türk ortak aramaya zorlaniyor.
Bu gelismeler, politik çevrelerle içli disli olanlara, bürokrasiyi asma gücüne sahip olacak yönde iliski kuranlara “mama” çikariyor.
Bu yeni “yabanci sermaye mamasi”, is takibi karsiligi yabanci firmalarla, dünyanin dev kuruluslariyla Türkiye islerinde ortaklik seklinde sonuçlaniyor.
Türkiye pazari için
Dikkat edilirse bu ortakliklarin hepsi Türkiye pazari için. Bunlarin içinde acaba kaç farkli ortaklik var ki, yabanci sermayeli kurulus Türk ortagini Türkiye disindaki pazara da tasisin?
Dünyanin dev yabanci sermayeli kuruluslari kendi ülkeleri disinda, ABD pazarinda, ingiltere, Almanya, Fransa, Japonya gibi gelismis ülkeler pazarlarinda genelde tek baslarina is yapiyorlar da, Türkiye’de mutlaka bir Türk ortak ariyorlar bu hiç tartisilmiyor.
Biz sadece rakamlara bakiyoruz… Geçen yil kaç firma geldi? Yabanci sermaye ne kadar para getirdi? Ama bu rakamlarin ardinda çok çarpik olusumlar var.
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap