Vergide “liste” uyutması

, , Sende yorum yap

Istanbul’da en fazla gelir vergisi beyan eden yüz kisi ile diger sehirlerdeki en fazla gelir vergisi beyan eden elli, yirmibes ve bes kisin ismi açiklandi… Vergi konusu kapandi… Unutuldu gitti… Halbuki tam tersine bu açiklamalar ciddi tartismalari baslatmaliydi.
– Gelir vergisi beyan listeleri neden yüz, elli, yirmibes, bes mükellef ismi ile sinirli tutuluyor? Tam listeler yayinlanmali ki, kimin adi listede var, kimin yok iyice bilinsin.
-Listeye girmek iyi de, listede ismi ge-çenlerin beyan ettikleri vergi (hesabi kitabi unutunuz) kamuoyuna yansiyan yasam ve harcama biçimlerine uyan ölçüde mi?
– Gelir vergisi kamu için saglam bir kaynak olmaya devam ediyor mu? Yoksa sembolik hale mi gelmis? Gelir vergisi gelirleri, tüm vergi gelirlerinin üçte birini olusturur. 1997 yilinda Maliye 4.370 trilyon lira vergi toplayacak. Bu verginin üçte biri gelir vergisi olacak. Kurumlarin (sirketlerin) ödeyecekleri verginin toplam vergi içindeki payi yüzde 8’dir. Toplam verginin kalan yüzde 60’lik bölümünü mal ve hizmetler üzerinden halkin zengini ve fakiri esit oranda öder. Acaba, toplam vergi gelirinin üçte birini olusturan 1.400 trilyon liralik gelir vergisinin tamamini listelerde ismi geçenler mi ödüyor?
Ne yazik ki, listelerde ismi geçenler toplam gelir vergisinin sadece 9’unu yani 134 trilyon liralik kismini öder.
Toplam vergi gelirinin içinde ise listeye girenlerin ödedikleri verginin payi sadece yüzde 3 (evet sadece yüzde 3)dür.
Listelere girenler beyanname verenler
Listelere sadece gönüllü olarak vergi beyannamesi doldurup maliyeye gönüllü olarak gelir vergisi ödeyenlerin ismi giriyor. Bunlarin sayisi az. Bu nedenle bunlarin tüm gelir vergisi içindeki paylari yüzde 9’u geçemiyor…
Iyi de acaba gelir vergisinin kalan yüzde 91’lik kismi nereden gelecek? O kisim, stopajdan gelecek. Açik anlatimiyla kaynakta kesilen palardan gelecek. Genelde maaslilarin ve ücretlilerin bordrolarindan gelecek.
Iste tartisilmasi gereken nokta burada… Koskoca Türkiye’de, gelir dagiliminin bu kadar çarpik oldugu ülkede, beyanname verenlerin sayilarinin daha fazla olmasi ve beyanname verenlerin de daha yüksek rakamlarda vergi ödemeleri beklenir.
Kurumlar Vergisi de düsük
Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi, ikisi birden “Gelirden Alinan Vergiler” bütünü olusturur.
Beyannamelilerin ödeyecekleri vergi 137 trilyon lira olarak tahmin ediliyor. Acaba sirketler (kurumlar) ne ödeyecek? Kurumlardan beklenen vergi 365 trilyon lira… Eskiden beyanna-melilerin ödedikleri verginin düsük rakamlarda kalmasi ve de önde gelen isadamlarinin isimlerinin listelere girememesi karsisinda ileri sürülen gerekçe, esas verginin “Kurumlar’da ödendigi” seklinde idi… Kurumlarda ödenen bu… Beyanname ile ödenen o… Eeeeee…. Bu durumda susup oturacak miyiz?
Geliniz iki satirlik bir kanun çikaralim… “Bu memlekette sirketler kazançlarindan, varliklilar gelirlerinden vergi ödemez. Tüm vergileri halk ekmek, gazete, kitap, zeytin-peynir, tüp-gaz, bilet ücretine yapilacak ekleme ile karsilar” diyelim. Olsun, bitsin!
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap