Vergi artsa da yetmiyor

, , Sende yorum yap

1998 yilinda vergi konusunda biri geçici biri yapisal iki önemli gelisme oldu.
Maliye’den estirilen rüzgârin etkisinde vergi yasalarinda degisiklik gerçeklesmeden önceki dönemde Maliye planlamanin 500 trilyon lira üzerinde, yaklasik 2 milyar dolar fazla vergi geliri elde etti. Bu arada Maliye Bakani Te’mizel’in hazirladigi yasa “bütünlük içinde” Meclis’ten geçti. Kanunlasti. Bundan sonra Maliyecilerin vergi yasasindan sikayet etmeleri mümkün olmayacak. Yasaya göre kimsenin vergiden kaçmaya, kaçinmaya gücü yetmeyecek. Vergilendirilmemis kisi ve kesim kalmayacak. Kimse “Kara Para” veya “Kara Servet” sahibi olamayacak. “Kara Para” ve “Kara Servet’e Maliye “siippp” diye el koyacak.
Uzun lafin kisasi Maliye “para ile bogulacak”. Para içinde yüzecek. Maliye’ye “inegin verebilecegi sütü sonuna kadar sagma gücü veren” bir kanun çikti.
Bir baska anlatim ile bundan böyle Maliye’nin vergi yetersizliginden sikayet etme sansi kalmadi. Çikan yasa ile Maliye alabilecegini sonuna kadar alacak.
Maliye paralari alacak da ne olacak?
Maliye vergi olajak daha çok para toplayacak da bu paralari ne yapacak?
Bütçe mi denklesecek? Iç borçlar mi “tasfiye” olunacak? Yoksa Maliye har vurup harman mi savuracak?
1998 yilinin ilk 7 ayina ait bütçe rakamlari “iyimser olmaya” imkan vermiyor. Yilin ilk yedi ayinda vergi gelirleri beklenenin 500 trilyon lira üzerinde, 4.8 katrilyon lira olarak gerçeklesti. Geçen yilin 7’nci ay sonundaki rakamlara göre vergi gelirlerinde yüzde 121.5 artis var. Yüzde 70’ler dolayindaki fiyat artisi karsisinda vergi gelirlerindeki artis orani, “reel” olarak bir gelir patlamasina isaret etmektedir.
Bu reel gelir artisinin bütçe açigini kapatmada ve iç borç stokunu azaltmada kullanilmasi beklenir.
Fakat bakiyoruz ki, vergi gelirlerindeki yüzde 121.5 gibi beklenmedik artisa kar-silik Bütçe harcamalari yüzde 137.7 oraninda artmis. Harcama kalemlerindeki en düsük artis, personel harcamalarindaki yüzde 84. l oranindaki büyüme. Transfer harcamalari yüzde 171.4, iç borç faiz ödemelerini yüzde 269.1 ve diger cariler yüzde 132.1 oraninda büyümüs. Bu tablo moral bozucu bir tablo. Bu tablo gelecek hakkindaki iyimser bekleyisleri yok edecek bir tablo.
Demek ki, Maliye’nin eline vergi kaynagindan ne kadar çok para geçerse geçsin, Maliye harcamalari frenleyemiyor. Gelir arttikça giderler daha fazla artiyor. Ve artan giderler halka hizmet verecek giderler degil.
Vergi dairelerinde levhalar var: “Vatandas, ödeyecegin her kurus vergi, sana hizmet olarak geri dönecektir” deniliyor. Ama görülüyor ki, vatandas ne kadar öderse ödesin, para Bütçe’nin kara deliklerinden asagiya süzülüp gidiyor. Harcamalari kismadikça, delikleri kapatmadikça vatandas eline geçen paranin tamamini vergi olarak Maliye’ye teslim etse, bütçe geliri giderleri karsilayamayacak .
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap