Türkiye’nin “neresinde?”

, , Sende yorum yap

Türkiye’de isler iyi… Neresinde iyi? Türkiye’de her gün bir yabanci marka mali satacak lüks bir magaza açiliyor. Hangi sehirin neresinde? istanbul’da 2 milyon dolara apartman dairesi satiliyor… Istanbul’un neresinde? Asayis düzeldi. Hangi sehirin, neresinde?
Eskiden köy ve kent ayrimi vardi. Sonra Dogu ve Bati Anadolu ayrimi ortaya çikti. Sonra gecekondular kuruldu. Sonra varoslardan söz edilmeye baslandi. Simdi sehirlerin içinde farkliliklar keskinlesiyor.
Kurtarilmis bölgelerden sonra simdi “unutulmus bölgeler” sorunu büyüyor.
Dogu ve Güneydogu Anadolu unutuldu
Dogu ve Güneydogu Anadolu’dan kimse söz etmiyor. Kimi çekindiginden. Kimi yarayi desmemek için. Kimi ne olup bittigini anlayamadigindan… Denilse ki, “Kamuoyu bilmiyor ama, devlet her seyi biliyor. Izliyor. Göç hareketleri ekonomik durum, sosyal gelismeler ve asayis konusunda olan biten kontrol altinda…” Bunu kimse söyleyemiyor. Çünkü devlet bile gelismeleri izleyemez duruma düsmüs… Simdi bu sartlar altinda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Van’da yasayan ile Sir-nak’ta yasayana, Ergani’de yasayan ile Diyarbakir’da yasayana, Urfa’da yasayan ile istanbul’da yasayana, Kars’ta yasayan ile izmir’de yasayana ayrim gözetmeden ayni hizmeti verdigini kim iddia edebilir.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, ekonomik ve sosyal hareketleri izleyemedigi, halkin yasam sartlarini gözleyemedigi, bilemedigi Dogu ve Güneydogu’da hayvanciligin kalkindi-rilmasi, yatirimlarin baslatilmasi için hangi projeyi, nasil gelistirip uygulayabilir?
Yönetim halktan kopuyor Birakiniz Dogu ve Güneydogu Anadolu’yu, Bati’ya bakiniz. Yönetime hakim Büyük Türk Büyükleri’nin zamanlarinin hangi sehirlerde, sehirlerin neresinde geçtigine bakiniz. Istanbul-Ankara disina ve bu sehirlerin belli bölgelerinin disina çikan yok. istanbul Ankara’da Büyük Türk Büyükleri’nin yasam tarzina bakiniz. Korunmali belli ikametgahlarda uyuyor, korunmali kamu ofislerinde çalisiyorlar. Uzak mesafeler için özel uçak helikopterler, kisa mesafeler için önde arkada onar polis arabali, zirhli araçlar kullaniyorlar. Halk ile temas, zengin dügün ve derneklerine
katilmaktan ibaret. Milletin vekilleri bile halktan kopmus. Uçaga özel bekleme salonundan girip uçagin bas bölümünde halktan ayri uçmak onlara zevk veriyor. Seçim bölgelerine gitmek yerine Ankara’da Meclis binasi ile devlet daireleri arasinda is takibi bütün vakitlerini aliyor.
Gecekondu bölgelerini gezen, okullara girip çikan, varoslari dolasan, fakirin derdini dinleyen, halkin durumunu izleyen Büyük Türk Büyügü gördünüz, duydunuz mu?
Kim kimi koruyor?
Istanbul’da sabah ise gelirken bakiyorsunuz, bazi evlerin önünde beyaz plastik kulübeler. Kulübelerdeki polisler sivilleri koruyor. Bazi lojmanlarin önünde askerler. Silahli kuvvetler mensuplarini koruyor. Özel plakali üzeri mavi döner lambali dört araç arasinda özel plakali bir Mercedes içinde bir Büyük Türk Büyügü geçiyor. (Büyük Türk Büyügü resmi plakali otomobil kullanmaktan korkuyor da sivil plakali araçta tebdil geziyor… îna-nilacak sey degil!..) Biraz ilerliyorsunuz bir polis konvoyu… Mahkeme hakimlerini siren çalarak ise götürüyor. Polis lojmaninin önünden geçiyorsunuz. Sivil plaka takilmis Merce-des’ler ve BMW’lerde güvenlik görevlileri… Önlerinde ve arkalarinda sivil plakali koruma araçlari. Polisimiz bile resmi plakali araç kullanmiyor. Bu görüntüler karsisinda insanin tüyleri ürperiyor. Kim kimden korkuyor? Kim kimi korkutuyor? Türkiye’de can ve mal güvenligi kimin için var, kimin için yok?..
Ne is olur, ne as olur?
Egri oturalim, dogru konusalim… Ahval ve serait’de Türkiye’de ne is olur, ne as olur. Insanlar birakiniz yatirim yapmayi, ev almak, yasamak için bile önce bölge, sonra sehir ve daha sonra da sehrin içinde mahalle seçmeye baslamis ise, isler çok kötüye gitmis demektir.
Sehirlerde üç, bes, on, onbes evlik sitelerin kurulmasi, bunlarin etrafinin duvarla çevrilip, kapiya bekçi dikilmesi gelismenin birinci asamasi… Bir süre sonra herhalde mahallelerin de etrafi duvarla çevrilip, kapiya bekçi dikilecek… Sanayi bölgeleri zaten ayriliyor. Çarsilar birlesiyor… Bu gidis iyi gidis diyorsaniz, mesele yok…
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap