Terör yaratarak vergi toplanır mı?

, , Sende yorum yap

Ev ev kira baskini… Maliye ekipleri tek tek evlerin kapisini çalip ne kadar kira ödendigini soruyor… Sakin sakin degerlendirme yapalim. Ne oluyor? Devlet terörü neden bu kadar hizla tirmaniyor? Medeni dünyada, hangi ülkede Devlet asli görevlerini “terör yaratarak” yerine getiriyor?
Türkiye’de her kamu kurumu, her kamu görevlisi halki korkutarak, halki tehdit ederek görev yapmaya kalkar ise bunun sonu nereye gider?
Belki bütün bunlar ülkenin iyiligi ve halkin güvenligi için yapilir ama, yanlis yapiliyor.
Yasli bir profesör anlatti. Tek basina otomobil kullaniyormus. Sabahin erken saatinde, Baltalimani’nda üç motosikletli polis durdurmus. Profesör ehliyetini, hüviyetini uzatmis. “-Bir hata mi yaptim?” diye sormus. “-Hayir süphelisiniz, arayacagiz” demisler. Profesör “-Evladim, acaba neden süphelendiniz?” deyince genç memur, “-Biz polisiz… Bizim için her vatandas suçsuzlugunu ispat edinceye kadar süphelidir…” cevabini vermis. Profesör anlatiyor: “-Genç memurlann biri silahini bana dogrultmus durumda. Biri üzerimi, öbürü otomobili ve evrak çantamin içindeki kitaplari inceliyor… Büyük bir korkuya kapildim. Belki de rahatlamak arayisinda çocugum yasindaki genç memurlara yanlislarini anlatmaya, aksi ispat edilinceye kadar her vatandasin masum sayilacagini hatirlatmaya çalistim… Ama çok korktum…”
Yasli profesörün basina gelenler “bir örnek”… Ama gerçekçi olan örnekler çogaldi. Halkin, olaylarin disindaki, masum kesiminde polis ve jandarma korkusu giderek artiyor.
Bu iyi bir sey mi?
Simdi polis ve jandarma korkusuna bir de “vergi memuru terörü” mü eklenecek?..
Yeni kusaklar hatirlamaz… 1950’li yillar öncesi Türkiye’de kirsal kesimde “vergi tahsildarla-ri” terör estirirdi. Önceleri ‘Asar”, sonralari Hayvan Vergisi, Yol Vergisi, Mahsulati Arziye (Toprak Mahsulleri) Vergisi mükellefiyeti için köyleri dolasan tahsildarlar, vergi vermeyenlerin mahsulünü, hayvanini alip satar, mahsulü ve hayvani olmayani, vergi yükümlülügü karsiligi yol insaatinda çalistirir, çalismayani da hapse attirirdi.
Bugünkü uygulamanin ilginç yani surada: Devletimiz, eksik kiranin vergisini aramak için
binlerce evin kapisini çaliyor. Devletimiz saf ve bakir Anadolu halkina “göz dagi” veriyor. “Vergisi ödenmemis servetiniz olur ise, nereden buldun diye sorup el koyacagiz” diyor.
Halkta bu sekilde “vergi terörü yaratan” Devlet, vergi listelerinde adi geçmeyen, hayatinda vergi beyannamesi vermemis kimselerin yüz-milyonlarla dolar ödeyerek alim satimlar yapmalarina seyirci kaliyor. Bu yüzmilyonlarla dolarin kaynagini sormak Devletin ve de kapi kapi dolanip yüz milyon Türk Lirasi kiranin vergisi pesinde dolananlarin aklina gelmiyor.
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap