Tatilde faizi sadece devlet öder

, , Sende yorum yap

Eskiden “Cuma”lari “ödeme günü” idi. Is adamlari ödemelerini “Cuma” günü yapardi. Cuma günü “mübarek” bir gün oldugu için degil…
Haftanin son günü oldugu için. Pazartesi-Cuma günleri arasindaki tüm ödemeler cuma ögleden sonraya birakilir, böylece isadami nakit parasini hafta içinde kullanma”açikgözlülü- gü”nü gösterirdi.Alacaklilar ise “eli
mahkûm” cumayi beklerdi. Simdi ödeme degisti.
Ödeme günü pazartesi ögleden sonraya kaydi.Isadamlari ödemelerini ya pazartesi günü ya da “tatil sonu” yapiyor. Iyi de, paralar hafta sonu veya tatilde nerede duruyor? Bir yerde durmuyor “döviz”de veya “repo”da “yavruluyor”!..
Döviz çikti mertlik bozuldu
Hani nasil eski zamanlarda “delikli demir (tüfek) çikti mertlik bozuldu” ise, yeni zamanlarda da “döviz çikti mertlik bozuldu”.
Millet ödemeyi geciktirip, ödeyecegi parayi dövize yatiriyor. Baskasinin hakki olan parayi imkan oldugu sürece dövizde tutarak, deger artisini cebine atiyor. Cuma ödemelerini pazartesiye kaydiranlar döviz fiyatinda hafta sonu ortaya çikan farki da “kaçirmamak” için çirpiniyor. Döviz meraklilari pazartesileri de imkan ölçüsünde ödemeyi erteleyip döviz fiyatinin gün içindeki hareketinden yararlanmayi kâr sayiyor.
Döviz fiyatinda hafta sonunda, tatil günleri süresince ortaya çikan fiyat farkini dövizi alip satan ödüyor. Bunu anlamak kolay. Ya hafta sonu “Repo”daki paranin faizini kim ödüyor?
Tatilde kasada duran paraya nasil faiz ödenir?
Faiz paranin kirasidir. Kimse kullanmadigi paraya bos yere kira ödemez, ödeyemez. Para bir iste kullanilacak, üretime katkida bulunacak ki, bu yaratilan katma degerin bir bölümü faiz olarak, paranin kirasi olarak tasarruf sahibine ödenebilsin.
Cuma günü veya tatil öncesi parasi olanlar bankalara kosuyor. Paralarini tatil süresince “Repo”ya yatiriyor. Pazartesi sabahi veya tatil süresi sonunda gidip hem ana paralarini hem de faizi aliyor.
Iyi de, bankalar cuma günü alip kasaya kilitledikleri, pazartesi sabahi kasanin kilidini açip geri verdikleri bu paraya nasil faiz veriyor?
Tatil süresince kasada kuzu kuzu yatan, hiç bir sekilde üretime katkisi olmayan paraya kim, nasil, neden faiz ödüyor? Bu çark nasil dönüyor?
Bugün pazartesi… Uzun bayram tatili sonunda bankalar bayram öncesi “repo” olarak kasalarina giren milyarlarca lirayi geri ödeyecek. Bayram süresince kasalarda kuzu kuzu yatan bu paraciklar için milyarlarla lira faiz ödemesi yapilacak.
Tatildeki repo faizini halk ödüyor
Almadan vermek Tanri’ya mahsustur. Hiç bir banka “enayi” degildir. Hiç bir banka “nam olsun, san olsun” diye kullanmayacagi, kullanamayacagi paralari toplamaz, tatil günü kasasinda saklayacagi paraya faiz vermez.
Repo’nun kökünde devlet borç kagitlari yatiyor. Devlet yüksek faizle bankalara Hazine bonosu satiyor. Bankalar devletden yüksek faiz ile aldiklari bu Hazine bonolarini karsilik göstererek halkdan günlük, haftalik sürelerle daha düsük faiz ile “Repo” adi altinda para topluyor.
Açik anlatimiyla hafta sonlari, bayram tatili boyunca banka kasalarinda hareketsiz yatan “Repo” paralarinin faizini Hazine ödüyor. Hazine kim? Ben’im… Siz’siniz… Halk!…
Tatil günü üretime hiç bir katkisi olmadan banka kasalarinda “yavrulayan” faiz doguran paranin faturasini “halk” vergi olarak, enflasyon olarak ödüyor.
Ve de bütün bunlar “Faiz”i inkâr eden bir politik kadronun ekonomi yönetimine hakim oldugu dönemde sürüp gidiyor.
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap