“Protokol” değil “Makyaj”

, , Sende yorum yap

Merkez Bankasi Baskani ile Hazine Müstesari”nin “enflasyonu kontrol altina almak için” imzaladiklari “protokol” kamuoyunda alkis topladi. Iyimser bekleyislere yol açti.
Protokolün özeti su: (1) Hazine para sikintisi çektikçe Merkez Banka-si’nin kapisini çalmayacak (2) Merkez Bankasi bundan böyle kamu finansman açigi için ve kamunun acil ihtiyaçlari için kapisinin çalinmaya-cagindan emin olarak bir Para Programi hazirlayacak.
Gerçekçi olalim “Protokol ise yaramaz”
Merkez Bankasi Baskani’nin ve Hazine Müstesari’nin iyi niyetinden süphe edilemez. Enflasyonu önlemek için bir seyler yapma arayislari takdire sayandir. Ortaya konulan protokolün yarattigi iyimser hava, attiklari imzanin “zararli” degil, “yararli” oldugunu göstermistir.
Ancaaaaakkk… Ne kamuoyu, ne de protokolü imzalayanlar sanmasinlar ki “bu protokol ile enflasyon dizginlenebilir” veya “böyle bir protokolün imzalanmasinin enflasyonu düsürmede yaran olur”.
Simdiye kadar Merkez Bankasi ile Hazine arasinda böyle bir protokol olmadigindan midir ki Hazine ikide bir Merkez Bankasi kapisina dayaniyordu?
Hayir. Kamunun finansman açigi, Hükümetin acil para ihtiyaci nedeniyle Hazine çaresizlikten Merkez Bankasi’ni zorluyordu. Kamunun finansman açigi devam ediyor. Eskisinden daha da büyük. Hükümetin acil para ihtiyaci devam ediyor. Eskisinden daha çok… Bu açigi kapatmak, parayi bulmak Hazine’nin isi. Hazine açigi nasil kapatir? Nereden para bulur?
– Ya Merkez Bankasi’ndan bulur.
– Ya da piyasalardan toplar.
– Ya da Hükümet bütçeyi denklestirir. Ödemeleri kisar. Vergi gelirlerini artirir.
Hükümet vergiyi artirmaz, harcamalari kismaz ve de Merkez Bankasi kapisi da kapanirsa Hazine ne yapar? Faizine ve vadesine bakmadan borçlanir.
Hele hele Merkez Bankasi da bu sirada Para Programi uygulama sansina sahip olup, para musluklarini kisarsa… Hazine yandi demektir. Piyasadaki kit parayi toplayabilmek için “faizi artirir babam, artirir…”
Esas sorumluluk Hükümetle…
Hükümet kamu finansman açigini kapatmaya niyetli degil ise veya gayret göstermiyor ise, Hükümet kamu gelirlerini artirmak, giderlerini kismak için hiçbir sey yapmiyor ise, Merkez Bankasi Baskani ile Hazine Müstesari sahsi çabalariyla hiçbir sey yapamaz.
Onlarin imzaladiklari protokol kimseyi baglamaz. Sadece onlari ilgilendirir. Onlar da zaten kendi aralarinda anlastiklarina göre mesele yok. Bu hükümetin ömrü belli degil. Kurulus biçimi ve kurulus yapisi devlet kurumlarinin, bu kurumlarin basindaki bürokratlarin ve teknisyenlerin uzun vadeli uygulamalari gerçeklestirmelerine imkân vermez.
Bu Hazine Müstesari “basarili ve tarafsiz bir teknisyen” iken hükümet degisti. Müstesar degisti, önceki hükümetin Hazine Müstesari “basarili ve tarafsiz bir teknisyen” iken hükümet degisti. Müstesar degisti. Bu hükümet degistiginde bu müstesar gene gidecek. Her müstesar nasil kendinden önceki dönemi “yok” sayiyor ise, gelecek olan da bu dönemi yok sayacak. Müstesar gidecek. Protokol bitecek!
Müstesann çalisma süresine bagli olarak ve verdigi “kisisel teminat”a güvenerek bir Merkez Bankasi Baskani nasil bir uzun vadeli Para Programi hazirlayabilir?
Insallah hazirlar… Görürüz… Basarili sonuçlan alkislariz.
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap