Laleli masalını IMF de yuttu

, , Sende yorum yap

Özür dilerim, ben Laleli Masali’na inanmiyorum. Inanamiyorum. Benim rakamlarin Ruslar’in Laleli’ye yilda 15 milyar dolar birakabileceklerini göster miyor.
Simdi sayin okuyucularim soracaklar: “-IMF bile 1996 yilinda Laleli’den Türkiye’ye 15 milyar dolar döviz girisi oldugunu raporuna yazmis. Bu isi tescil etmis. Sen kim oluyorsun?” Dogrudur. insanlar akil ile çö-zemedikleri olaylari bir “üstün güce bag-larlar”… Genelde bu üstün güç “Al-lah”tir. “Allah ve-rir…” “Allah yapar…” Türkiye’de kaynagi belirlenemeyen bir “döviz bollugu var…” Kimse kaynagini bulamiyor. Bilemiyor… “-Ruslar geliyor. Laleli’ye milyarlar birakiyor” dersiniz olur biter.
Atmayin kardesim, din kardesiyiz…
Türkiye’nin “ikina sikina yaptigi tüm ihracat” ne kadar? Yilda 25 milyar dolar. Yillardir Koç’u, Sabanci’si, Eczacibasi’si ugrasiyor, didiniyor, dünyanin dört bir yanina adamlar saliyor, bütün dünyaya sattigi maldan bir yilda 25 milyar dolar getiriyor. Laleli’de besyüz dükkan oturduklari yerde 15 milyar dolan cebe koyuyor.
Laleli’de Rus turistlere satilan mallar ne? Giyim esyalari, deri esyalar falan filan… Türkiye’de hani o çok gelismis tekstil ve giyim sanayi var ya, dericiler var ya… iste onlar ve de iplikçi-ler o koskoca tesislerinde bütün yil ürettikleri mallardan sata sata yilda 8.5 milyar dolarlik mal satabiliyor. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörü olarak bu sektördekiler. Ve de madalya aliyorlar. Sonra bir de bakiyorsunuz, Laleli’de ayni mallarin ikinci, üçüncü, besinci kalitesini satanlar, dükkanlarindan çikmadan, Rus turistlerden 15 milyar dolar topluyor.
Dahasi var… Koskoca Türkiye’nin koskoca üreticileri, ihracatçilari koskoca Almanya’ya yilda her seyi ile 5 milyar dolarlik mal satabiliyor. Kredili satis, gaz karsiligi ihracat falan gibi desteklere ragmen Rusya’ya toplam ihracat 1.5 milyar dolari geçmiyor. Ama Rus turistler bavul ile tasidiklari mallara karsilik 15 milyar dolar ödüyor.
Bu ise de benim aklim ermiyor.
Birbuçuk milyon Rus’un her biri 10 bin dolar harcayamaz
Dünya turizm örgütlerinin açiklamalarina göre turistik gezilerdeki dünya alisveris pazari toplam 50 milyar dolar. Türkiye’de turistlerin yillik alimlari 1.5 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Türkiye’ye yilda 1.5 milyon Rus turist geliyor. Bunlarin bir milyonu istanbul ve Karadeniz kiyisina alisveris için geldigi tahmin ediliyor. Eger 15 milyarlik harcamayi turist sayisina bölersek her Rus turistin Türkiye’den 10 milyon dolarlik mali sirtlayip götürdügünü kabul etmemiz gerekecek.
Daha da ileri gidenler var. Deniliyor ki esas parayi birakanlar 200 bin Rus. Bunlar Laleli’ye geliyor. Her biri 50 bin dolarlik çuval dolduruyor. El insaf… Bu ne Laleli’dir ki, bu kadar dövizi hazmedebiliyor? Her dükkan günde üç bes turiste hizmet verse demek 150-250 milyar dolari kaldiriyor… Iyi de bu para ne oluyor. Nereye gidiyor?
Paranin bir yerde sisteme girmesi gerekir
Iyimserlerin anlattigi sistem su: Ruslar 15 milyar dolari Laleli’ye birakiyor. Bu dolarlar nakit olarak kasada saklaniyor. Dükkan sahipleri bu nakit dolar ile üreticiden mal aliyor. Üretici vergi vermemek için üretimini düsük gösterdiginden aldigi dolarlari hesaba geçiremiyor, bankaya yatiramiyor. Üretici de girdilerini aldigi firmalara dolar ile ödeme yapiyor. Bu nedenle dolarlar banka sistemi disinda kaldigindan kimse bunlardan haberdar olamiyor.
Diyelim ki bu anlatim dogrudur… Ama bir yil 15 milyar dolar, öbür yil 15 milyar dolar… Kasalar dolar ile doldu… Dolacak… Dolar hep kasada duramaz ki… Bir yerden ekonomiye girmesi gerekmez mi? isin kolayina giderseniz, buna da bir açiklama bulabilirsiniz: “-Abicim bu dolarlar döviz büfeleri yoluyla Merkez Bankasi’na ulasiyor. Döviz açigini kapatiyor…” dersiniz. Buna da IMF bile inanir…
Tesvik tedbirleri, yurtdisinda para kavgasi, kotalar, Gümrük Birligi sonuçta resmi ihracat 25 milyar dolar. Bu kadar çabaya, ugrasmaya deger mi? Kapatalim resmi dükkani. Laleli’yi ikiye katlayalim… Al sana 30 milyar dolarlik ihracat!.. Hemi de oturdugun yerde… Türk’e nam olsun. Dünya’ya san olsun…
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap