Kredi notuna sevinen yok

, , Sende yorum yap

Baska ülkelerde kamu oyunun ilgisi ve bilgisi disinda kalan konular, gelismeler bize halkin gündeminde birinci siraya getirilip oturtulur.
Baska ülkelerde Hazine’nin iç ve dis borçlanmasi halki ilgilendirmez. Bizde hangi gün, ne kadar borçlanilacagi haber bültenlerinin basinda yer alan konudur.
Baska ülkelerde, ülkenin “kredi notu” halki ilgilendirmez. Bizde, “kredi notu” veren kuruluslarin Türkiye müfettislerinin ne zaman geldigi, ne zaman gittigi, ne yedigi ne içtigi, kimi gördügü, ne konustugu en önemli haber olarak halka sunulur.
Kredi notunun inmesi ve binmesiyle halk üzülür, sevinir.
Bugüne kadar kredi notunun asagilarda sürünmesi nedeniyle üzülüp duran halkimiz, geçen gün Türkiye’ye ulasan müjdeyi “önemsememis görünüyor.”
Standart and Poors isimli kredi kurulusunun Türkiye’nin kredi notunu “duragandan “pozitife dönüs- türmesi kimseyi sevindirmedi. Halbuki not “duragan”a indirildiginde millet üzüm üzüm üzülmüstü.
Acaba n’oldu da, bu defa böyle oldu?
Olan sudur: (1) Kredi notu döviz girisinin tikandigi dönemlerde ilgi çekiyor. Halbuki su anda döviz rezervleri güçlü. Su veya bu sekilde içeriye hizli bir döviz girisi sürüp gidiyor.
Kredi notunun su dönemde daha da asagiya inmesi belki dikkat çekebilirdi ama yukariya çikmasi hiç mi hiç umursanmiyor. (2) Türk halki su anda vergiyi, faizi, durgunlugu, seçimi tartisiyor. Kredi notu “zamansiz” olarak yukariya çekildi. Halk için kredi notundan daha cazip ilgi konulari var.
Acaba kredi notu n’oldu da “duragan”dan “pozitife dönüstü?
Olan sudur: (1) Standard and Poors’un Türkiye “müfettisleri”, çok olumlu bir dönemde Türkiye’ye geldi. Onlar geldiginde ekonominin çok çok çok iyiye gittigi inanci yayilmis, sicacik rüzgarlar esmeye baslamisti. Sicak rüzgarlar müfettisleri etkiledi. (2) Dünyada Türkiye benzeri ülkelerin durumu o kadar kötüye gidiyor ki, Türkiye kötülerin iyisi konumuna geldi.
Bütün bunlardan sonra gelelim notun “faziletine”.. Acaba bu iyilesen not Türkiye’ye ne getirecek? Dis borçlanmada daha ucuz faiz, daha uzun vade imkani verecek mi? Bu imkani verse bile biz ne amaçla disaridan kredi alacagiz? Su dönemde yatirimlar durdu. Yatirim kredisi aramiyoruz. Kamunun dis borçlanmasi sadece mevcut borç stokunun kendi içinde döndürülmesi hedefine dönük biçimde yürüyor.
Iste bu da bizim talihimiz… En kritik dönemde notumuz kirilir. Iyi not aliriz. Ne yapacagimizi bilemeyiz.
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap