Kireçburnu’nda 78 yıllık bir balıkçı lokantası

, , Sende yorum yap

Tarihi Ali Baba Balik Lokantasi
Istanbul’da “gazino” gibi balik lokantalarindan sikilanlar, klasik “salas görünümlü” ama temiz bir balikçi lokantasinda beyaz örtüler üzerinde yemek yemek isteyenler Ali Baba Lokantasi’ndan memnun kalacaklar
Yesil salata, taze balik ve çesit çesit deniz ürünü. Tarihi Ali Baba Lokantasi’nda alâsini bulursunuz.
Ali Baba, Istanbul’un en eski lokantalarindan biri. Istanbul’da eski lokantalarin sayisi azaldi. Lokantalar yemek degil “hava” satmaya basladigindan bu yana “modaya tabi” oldu. Modasi geçen, havasi sönen lokanta kapaniyor. Düsünebiliyor musunuz ki, Istanbul’da Kireçburnu’nda deniz kenarinda “eski tip” bir balikçi lokantasi 1920 yilindan bu yanayasiyor. 78 yildir her gün, ögle aksam müsterilerine balik satiyor. Kireçburnu Istanbul Bogazi’ndaki en eski yerlesim bölgelerinden biri. Ismini çevresindeki kireç ocaklarindan ve denize uzanan burun üzerindeki kireç iskelesinden aliyor. Padisah II. Selim 1550’li yillarda bu çevredeki tepelere selvi agaçlari diktirmis. Daha sonra buralari yerlesim alani olmus. 1914 yilinda yazilan Bogaziçi Salnamesi’nde burada 150 kadar Müslüman, lO kadar Rum, 5 kadar Ermeni hanesinin bulundugu belirtilir. Kirecburnu Setleri diye anilan iki set ile bir iptidai mektepden söz edilir. Halkin çogunun arabacilik, sütçülük, çiftçilik yaptigi, günlük vapur yolcu sayisinin 84 oldugu anlatilir.
Anayol ile deniz arasinda 1940’lardan sonra açilan yollar, Kireçburnu’na ulasimi kolaylastirdi. Iste bu Kireçburnu’nda Arnavut Ali diye ün salan Ali Baba, lokantasini açtiginda daha çok çevrede yasayanlara hizmet veriyordu. Bugün Ali Baba lokantasina gidenler, ana kapinin hemen karsisinda, duvarda Ali Baba’nin lokanta binasinin önünde çekilmis resmini görebilirler. Ali Baba Lokantasi, ana yol ile deniz arasindadir. Lokanta ile deniz arasinda ise bir bos alan vardir. Eski resminde görülen salas, önü camekanli dükkan esas alinarak zamanla bina genisletilmis ama, “salasligi” korunmus. Yüksek tavanli, bahçeye bakan cephesi cam kapli bir baraka görünümünde. Iki yil önceye kadar salonlarin ortasinda yakilan soba ile isitilirken, simdilerde kaloriferle kavusmus. Güzel havalarda bahçesinde açik havada, tatli tatli esen Bogaz rüzgari altinda yemek yeniliyor. Ali Baba 1972 yilinda öldükten sonra lokantanin yönetimi üç yegenine geçmis. Simdilerde lokantanin en eski personeli Hakki Uygur. Hakki Uygur 1967 yilinin sonunda (bundan 31 yil önce) Sivas’dan trene binip Istanbul’a amcaoglunun yanina is aramaya gelmis. O zaman 17 yasinda. Amcaoglu taksi kullaniyor. Kireçburnu’nda Ali Baba Lokantasi’na müsteri getirip götürdügünden lokantada çalisanlari taniyor. Onlarin yardimi ile Hakki Uygur’u lokantaya yerlestiriyor… Giris o giris… Hakki her kademede çalisiyor. Bugün lokantanin sefi.
Hakki Uygur otuz yil önceyi anlatiyor. O zamanlar Ali Baba her sabah gün dogarken balikhaneye gidiyor. Baliklari yüklenip 12.00’ye dogru lokantaya dönüyor. O sirada balikseverler lokantaya dolusuyor. Balikhaneden gelen baliklarin en iyilerini kendileri için seçip mutfaga gönderiyor. Diger baliklar temizleniyor, ögle ve aksam gelecek diger müsteriler için saklaniyor.
Midyeler Bogaz’dan
O yillar lokantanin sefi Rum Kriyake Dublaki. Yardimcisi garson Vasil. Hakki Uygur diyor ki, “Otuz yil önce Ali Baba lokantasinin çevresinde çok sayida Rum lokantasi vardi. 1974 yilinda Kibris olaylarindan sonra Rumlar Kireçburnu’nu terk etti.
Ali Baba’nin yakinindaki Yaprak Büyükdere’ye gitti, Yaprak’in yeri Deniz
oldu. Köse, Bizim Gazino… Derken 1968 yilinda Façyo açildi.” Ali Baba öleli, Ali Baba lokantasinin baliklari Eminönü’nde Taymis Sokak’taki Izmirli Balikçi’dan aliniyor. Kuruldugundan bu yana Ali Baba’nin mutfagina Rum asçi girmemis. Hep Türkler balik pisiriyor. Ali Baba’da Bogaz midyesi hazirliyorlar. Kitir kitir. Kalamari nar gibi kizartiyorlar. Ince kiyilmis yesil salatasi güzel. Klasik meze çesitleri var. Küçük balik meraklilarinin önceden siparis vermeleri gerekiyor. Çünkü küçük baliklar hemen tükeniyor.Istanbul’da “gazino” gibi balik lokantalarindan sikilanlar, klasik “salas görünümlü” ama temiz bir balikçi lokantasinda beyaz örtüler üzerinde yemek yemek isteyenler Ali Baba lokantasindan memnun kalacaklar.
Yalniizzz… Su hayat pahaliligi denilen sey yok mu? Basa bela… Ali Baba lokantasi gibi basit bir lokantada bile kisi basina 6 milyon lira ile 7 milyon liradan daha düsük bir ödeme ile masadan kalkmak mümkün olamiyor. Istanbul’da Bogaziçi’nde fakli bir lokantada balik yemek istiyorsaniz Ali Baba’ya gidiniz.
(Tarihi Ali Baba Balik Lokantasi, Kireçburnu Caddesi No.20, Telefon:
(0212) 262 08 80 – 223 25 25)
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap