“Güneydoğu Vergisi”

, , Sende yorum yap

Enflasyon, kamu finansman açigi kapatilmadan, bütçe denklestirilmeden önlenemez. Son yillarda bütçe açigi korkusu ile kamunun tüm yatirimlari durduruldu. Devlet
esas yapmasi gereken hizmetleri yapamaz oldu. Bütün bunlara ragmen kamu açigi kapati-lamiyor, bütçe denklestirilemiyor.
Güneydogu’nun faturasini tartismaktan korkuyoruz
Kamu açigi neden kapatilamiyor, bütçe neden denk-lestirilemiyor? Acaba eskiden vergi ödeyenler ödemez mi oldu? Yoksa paralar baska yerlere mi gidiyor?
Vergi gelirlerinin Milli Gelir’e oraninda gerileme yok. Milli Gelirin yaklasik yüzde 18’i dolayinda vergi toplaniyor. Genelde vergi sistemi hasta. Vergiden kaçanlar ve kaçinanlar hem kamu vicdanini hem Hazine’yi “kanatiyor”. Vergi sisteminde ileriye dönük köklü (radikal) degisime (reforma) ihtiyaç var. Bütün bunlara ragmen mevcut vergi gelirinin Devletin normal islerinin yürütülmesine yetmesi, bunlari aksatmamasi gerekir. Hele hele tüm yatirimlar durdurulduktan ve de hizmetler dondurulduktan sonra kamunun finansman açigi vermemesi, bütçenin denk olmasi beklenir.
Ama bu olmuyor… Çünkü bizim görmezden geldigimiz, tartismaktan çekindigimiz büyük bir harcama kalemimiz var: Son on yildir Güneydogu Anadolu’da terör ile mücadele için her yil en az 5-6 milyar dolar ek harcama yapiyoruz.
Silahli mücadelenin faturasi pahalidir
Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçe büyüklügü yaklasik 45 milyar dolar, bütçeyi besleyen vergi gelirleri yaklasik 30-32 milyar dolar büyük-lügündedir. Bu rakamlarin yaninda Güneydogu’nun yillik faturasi 5-6 milyar dolarin küçümsenemeyecek ve “hazmi güç” bir masraf kapisi oldugu görülür.
Bu fatura, “geliri ve gideri normal kosullara göre olusmus” bir bütçeden karsilanamaz.
Bugüne kadar nasil karsilandi: (1) Yatirimlar kesildi (2) Kamu hizmetleri donduruldu (3) Bütçe açik verdi. Para bulundu.
Sayin okuyucularim, bütçe açiginin (kamu finansman açiginin) sonucu enflasyondur.
Ama görüyorsunuz ki, sadece enflasyon Güneydogu faturasini karsilamiyor. Ek olarak yatirimlar kesiliyor. Hizmetler donduruluyor.
Iste bu noktada karar verecegiz. Ya bu böyle “gelir oldu” ve “böyle gidecek”, ya da gerçekleri cesur biçimde ortaya koyup, alternatif çözüm yollarini tartisacagiz.
Güneydogu Vergisi
Madem ki, Güneydogu’daki terör olayi olagan disi ve geçici bir “felakettir”, ve de belli süre sonra ülke bu sorundan kurtulacaktir. O halde bu geçici süre “Güneydogu harcamalarinin yükü” de “olagan disi” ve “geçici” bir vergi ile karsilanmalidir.
Madem ki, bazi kimseler bu sorunun çözümü için kanini veriyor, canini veriyor, varligi olan kisiler de hiç olmazsa para versin… Bugün Türkiye’de satilan otomobillerin yüzde 35’i ithal otomobiller. Bugün Türkiye’de satilan konutlarin büyük kismi yeni yapi lüks konutlar… Hiç olmazsa bu gibi lüks harcamalardan vergi alinsin, “-Iyi de… Vergi reformu ne olacak… Vergi reformundan vaz mi geçiyoruz?” diye soracaksiniz… Hayir. Tam tersine. Karsilamak için degil, Devletin ana islevini dogru dürüst yürütmesi için gerekli kaynaklan bulmayi hedef alacak… Bunu Güneydogu’nun “olagan disi” faturasi ile karistirmayiniz.
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap