Gümrük Birliği’ni anlamayanlar çoğunlukta

, , Sende yorum yap

Gümrük Birligi denilen sey karisik, an-lasilamayacak bir mekanizma degil, Türkiye ile Avrupa Birligi ülkeleri karsilikli olarak gümrükleri kaldirdi. Iste o kadar.
Simdi “Gümrük Birligi’nden çikalim, tekrar konusma masasina oturalim, sartlan konusalim” tartismalari basladi. Konusacak bir sey yok… “Gümrük Birligi’nden çikiyoruz” dersiniz, çikarsiniz. Dis dünyaya kapanirsiniz. Gümrük duvarlarini yükseltirsiniz. Buna karsi Avrupa Birligi ülkelerine de Türkiye’den giden mallara gümrük uygulanir. Ihracat güçlesir. Gümrük nedeniyle Türk ihracatçisi daha ucuza mal satmak zorunda kalir.
Gümrük Birligi neden önemli?
Gümrük Birligi’ne karsi konusanlarin herhalde rakamlardan haberi yok. Rakamlar bilinse, (1) Gümrük Birliginin bizim dis ticaretimiz için önemini (2) Gümrük Birligi’nin bizi sarsmadigini bilir, daha dikkatli konusur, tartisirlar.
Türkiye ihracatinin yarisini Avrupa Birligi ülkelerine yapiyor. Avrupa Birligi ülkelerinin pazari zengin pazar. Büyük pazar. Bu ülkelerdeki ekonomik durgunluga, ithalatlarindaki daralmaya, bu pazara mal satan diger ülkelerin zorlanmasina ragmen, Türkiye’nin bu pazara yaptigi ihracat her yil ortalama yüzde 7 veya 10 dolayinda artiyor.
Hele hele Avrupa Birligi üyesi bir Almanya var M, bizim için çok önemli. Toplam dissatimimizin yüzde 22.4’ü bu ülkeye yapiyoruz.
“Avrupa pazari kapanirsa biz de baska pazarlara yöneliriz… Zor yöneliriz! Bekâra kari bosamak kolay gelirmis. Ömründe bes kurusluk mal satmayanlarin fetva vermesi ile Türkiye maceraya giremez… Gümrük Birligi ne avantaj sagliyor ki?… Çok büyük avantaj sagliyor. Türk ihracatçisi mallarini gümrüksüz olarak Avrupa pazarina sokuyor. Bu en asagi yüzde 15, yüzde 20 bir avantaj demektir.
Gümrük Birlig Türk ekonomisini
ezip geçemedi
Genel bekleyis gümrük duvarlarinin kalkmasi ile Türk ekonomisinin büyük darbe yiyecegi, ithalatin patlayacagi, Avrupa Birligi üyesi ülkelerden gümrüksüz mallarin Türkiye’ye akacagi seklinde idi.
Bir yili askin bir “Birlik” deneyimimiz oldu. 1996 Yilinin 12 aylik döneminde Avrupa Birligi ülkelerinden alimlarimiz yüzde 32 oraninda artti.
Fakat Türkiye bu büyüklükte bir ithalat artisini hazmedildi. Döviz sikintisi çekmedi. Cari Islemler (Döviz) Açigi kapatilabildi.
En önemlisi gümrük duvarlarinin inmesiyle Türkiye’de sanayilesme durmadi. Sanayide çöküntü yasanmadi.
Ekonominin temel hedefi uzun dönemde, sinirsiz pazarlarda rekabet edebilecek güce kavusmaktir.
Türkiye’nin toplam ithalatinda Gümrük Birligi çerçevesinde yapilan ithalatin payi yüzde 52 oranindadir.
Bizde, “Gümrük Birligi” konusunda, anlasmanin ve mekanizmanin ana islevini asan bekleyisler var.
Çok kisi Gümrük Birligi’ni kuyruguna “yardim” konusunu bagliyor.
Gümrük Birligi’ne girdik, bize para gönder-miyorlar… Hani 600 milyon dolar, hani 2 milyar dolar yardim” diye üzülenler var.
Gümrük Birligi’nin yardim ile ilgisi yok. Bu bir sistem.
Avrupa Birligi üyelerini Gümrük Birligi’ne karistirmamak gerek
Avrupa Birligine tam üyelik, ülkelere birligin karar organlarina katilma imkani taniyor. Birligin fonlarini kullanma sansi veriyor. Mallar kadar insanlarin da serbest dolasiminin yolunu açiyor. Ardinda da para birligi disiplinini getiriyor.
Belki “dinimiz” farkli oldugunda, belki “kültürümüz” farkli oldugundan bizi aralarina almak istemiyorlar. Ama bizim mevcut ekonomik göstergelerimiz ile, mevcut demokratik yapimiz, hukuk sistemimiz ile tam üyelik de “hak iddia etmeye” gücümüz yok.
Kaldi ki, diger üyelerin bizi istemedikleri bir “kulübe” illâ girmek için israr etmenin ne geregi var? Unutalim bir süre “Avrupa Birligi’ne tam üyelik” isini…
Gümrük Birligi’nin “faziletini” anlayalim. Gümrük Birligi’nin verdigi imkanlari kullanalim.
Entelektüel görünmek, Bati’ya kafa tutuyormus gibi yapmak, caka satmak, vatansever, kahraman” rolüne soyunmak için “Gümrük Birligi”nden çikalim demek ekonomiye, bu ülkeye, bu ülke insanlarina iyilik getirmez.
“- Bizim mallarimiza serbest dolasim hakki veriyorlar da, insanlarimiz serbest dolastirmiyorlar. Bize yardim parasi göndermiyorlar” gibi bahanelerle Gümrük Birligi’nden çikmak, “- Papaza kizip, oruç bozmak” olur.
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap