Ev alacak zengin mi var?

, , Sende yorum yap

Türkiye’de hersey “dolar” ile ölçülüyor. Ama vergiler “Türk Lirasi” olarak açiklaniyor. Bir seyin fiyatini düsük göstermek isteyen rakami “dolar” olarak söylüyor. Rakami büyüt-mek isteyen “Türk Lira-si”ni kullaniyor.
Sayin okuyucularim l ABD Dolari 133 bin lira mi oldu? Bir milyon dolar kaç Türkis Lira eder? 133 milyar Törkis Lira eder. Simdi geliniz istanbul’da açiklanan en fazla vergi beyan eden yüz mükellefin listesindeki ra- kamlari “Dolar”a çevire-lim. En fazla vergi beyan eden mükellef, 4 milyon
dolar ödeyecek. Listenin en altinda yüzüncü siradaki mükellef 300 bin dolar öderken, listenin
tam ortasindaki mükellefler 475 milyon dolar vergi ödeyecek.
Listede adi yayinlananlar yüzde 55 vergi ödüyor
Gönül rizasi ile beyanname dolduranlar, tüm gelirlerinin listesini yaparlar. Bu tüm gelirlerinin yüzde 25 ile yüzde 55’lik kismi vergi olarak öderler. Açik anlatimiyla l milyon dolar karsiligi vergi ödeyecegini beyan eden mükellefin geliri 2 milyon dolardir. Vergi ödedikten sonra elinde ödedigi vergi kadar net para kalir.
Kurumlar Vergisi’ni ödeyen sirketler, otomobil masrafini, seyahat parasini, lojman parasini ziyafet faturasini gelirden indirme sansina sahiptir. Halbuki Gelir Vergisi mükellefleri için böyle bir sans yoktur. Ne satin alacak ise, ne ödeyecek ise, vergisi ödenmis paradan alir ve öderler.
Kurumlar Veraisi’ndeki imkanlar Gelir Vergisinde yok
Kurumlar Vergisi beyannamesi veren ve Kurumlar Vergisi ödeyen bir sirket l milyar Türk Lirasina bir otomobil aldiginda, bunu masraf yazar. Faturasi, vergisi ödenmis kazançtan karsilamaz. Ama Gelir Vergisi ödeyen sahis, l milyar Türk Lirasina bir otomobil satin alabilmesi için 2 milyar lira geliri olmalidir. Bunun l milyar lirasini vergi olarak ödemelidir. Sonra kalan l milyar lira ile otomobilin faturasini karsilayabilir.
Bütün bunlari neden anlatiyorum? istanbul’da en fazla Gelir Vergisi ödeyeceklerini beyan edenler listesinin ortalarinda yeralan ve örnegin 475 biri dolar karsiligi Türk Lirasi Gelir Vergisi ödeyecegini beyan eden mükellefin durumunu anlayiniz diye bunlari anlatiyorum.
Bu mükellefin brüt geliri yaklasik 900 bin dolardir. Bu mükellef yüzde 55 oraninda vergi ödeyince vergiden sonra kullanilabilir geliri 400 bin dolara düsmüs olacaktir. Iste bu mükellef 400 bin dolar ile yasayacak, seyahat edecek, otomobil, ev alacaktir.
Ve de yayinlanan listeye göre, istanbul’da bu yil cebinde 400 bin dolar ile 4 milyon dolar arasinda para kalan sadece ve sadece 50-60 aile mevcuttur.
Evleri kimler aliyor?
Istanbul’da hergün gazetelerde, dergilerde satilik ev ilanlari yayinlaniyor. Bagdat Caddesi’nde apartman daireleri 400 bin dolar ile l milyon dolar arasinda satiliyor.
Bogazin iki yakasindaki yalilar 4 ile 6 milyon dolar. Bogaz görmeyen villalarin en ucuzu 400 bin dolar. Normali l milyon dolar.
Bu fiyatlar gizli sakli fiyatlar degil ki… Hergün gazetelerde dergilerde yayinlanan fiyatlar. Bu fiyattan üç daire, bes ev satilmiyor ki… Bin, üç bin ev yapilip satiliyor…
Eeee… Geliniz de siz bu bilmeceyi çözünüz: Gelir Vergisi listesine göre koskoca istanbul’da bu evleri alabilecek ölçüde, vergisi ödenmis parasi olanlarin sayisi elliyi geçmiyor. Ama gerçekte her yil l milyon dolarin üzerinde fiyati olan bin-iki bin ev veya daire satiliyor…
Herhalde saf ve bakir bir Anadolu çocugu oldugum içindir ki, bütün bu olan bitene benim aklim ermiyor!..
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap