Deniz üzerinde terasta servis yapan bir Ballıkçı

, , Sende yorum yap

Bebek Balikçi’nin meze çesitleri ile balik çesitlerinin diger balik lokantalarindan farki yok da, lokantanin farki var. Lokantanin farki yeri, manzarasi, servisi, ve yemeklerinin kalitesi.
Bebek Balikçi, deniz kenarinda, Bebek Oteli ile Camii arasindaki apartmanlardan birinin alt katinda yer aliyor. Restoranin yemekleri lezzetli, mideyi yakmayan cinsten. Servis ise son derece özenli.
Bebek’te Cami ile Bebek Oteli arasindaki kiyi seridindeki apartmanlarin birinin altindaki “Yeni Bebek Res-taurant” Bogaziçi’nin eski lokantalarindan biri idi. Hüseyin Demirci-ler’in ölümünden sonra Mehmet Ali Demirciler bu lokanta ile ilgilenemiyordu. Lokantanin müsteri sayisi yavas yavas azalmaya baslamisti.
Halbuki lokantanin yeri de güzel içi de güzeldir. Bir yüzü ve ana giris kapisi ana yoldadir. Bebek Divan Pastanesi’nin kapisinin yanindaki kapidan girilir. Uzun ve genis salonu, binanin öbür yüzünde denize açilir. Deniz üzeri ahsap bir iskele uzanir. Güzel havalarda bu ahsap iskelede, denizin sipirtisini duyarak yemek yemenin zevkine doyulmaz.
1998 yilinin ilk aylarinda Mehmet Ali Demirciler, lokantanin isletmesini ortaklik kurarak Ertugrul Karabulut ve Sükrü Deveci’ye birakti.
Ertugrul Karabulut ve Sükrü Deveci, Ziya Restau-rant “ekolü”dür. Ertugrul Karabulut ve akrabalari Sivas’in Susehri’nden istanbul’a gelip, Ziya’nin Besiktas’taki Motorest Restau-rant’inda çalismaya baslamis. Motorest kapaninca Ertugrul Kalut, Tarabya’da Gülizar, Kiyi ve Kösem’de garsonluk yapmis. O sira Sükrü Deveci de ekibe katilmis. Sonra Nisantasi Ziya’da aile birlesmis.
Garsonlar patron oldu
Nisantasi Ziya’dan üç lokanta çikti.Garsonlar patron oldu. Halil Karabulut Mecidiyeköy “Mesale”yi açti. Ertugrul Karabulut, Sükrü Deveciler, Veli ve Ahmet Çaglayan Kireç-burnu’nda “Bay Balikci”yi isletmeye basladi. Haydar ve Adem Aydin da Rumelihisari Vapur Iskelesi’ni “Iskele Restaurant’a dönüstürdü. Nihayet Bay Balikçi da bölündü. Bay Balikçi’daki ortakliklari süren Ertugrul Karabulut
ve Sükrü Deveci, Bebek’teki Yeni Bebek Res-taurant’in adini “Bebek Balikçi”ya dönüstürüp, isletmeye basladi.
Sayin okuyucularim, görülüyor ki, çalisana, isini bilene Istanbul’un tasi topragi altin. Ana-
dolu’dan Istanbul’a göç edenler dogru dürüst çalisirlarsa sifirdan baslayip, patron olabiliyor. Simdi gelelim Susehrililer’in yeni lokantasina… Bebek Balikçi ve aksam saatlerinde, balik agirlikli yemek veriyor. Mutfakta Enver Bay var. Enver Bay, Sariyer’deki Urcan Lokantasinin eski sefi. Giresunlu. Daha sonra Bay Balikçi’da çalisti. Özel soguk ve sicak mezeler hazirliyor.
Özel yemekler
Firinda ahtapot, diet balik sögüsü, melissa soslu patlican, deniz börülcesi özel mezeler.
Sicaklardan ahtapot bacagi izgarasi, özel kalamari, özel balikçi kavurmasi özel yemekleri.
Baska lokantalarda da hazirlanan “tuzda balik” çesidine ek olarak “kemik üzerinde balik” pisiriyor.
Bebek Balikçi’nin meze çesitleri ile balik çesitlerinin diger balik lokantalarindan farki yok da, lokantanin farki var. Lokantanin farki yeri, manzarasi, servisi ve yemeklerinin kalitesi.
Servisin basinda Sedat Çelik var. Muhterem Tüfekçi, Cemil Diri, Baransel Gönül, Kadir Akçay, Mustafa Ballikaya ve Ali Demir ona yardimci oluyor.
Masalarin üzeri beyaz örtülerle kapli. Tabagi, çatali temiz. Yemekler mideyi yakmiyor. Salatalarin hazirlanisi, sosu özenli.
Servis saygili ve düzenli… Bebek Balikçi’ya genelde orta yas grubundaki aileler, çiftler geliyor. Yeni Bebek Restaurant’in devamli müsterilerine ek olarak Ertugrul Karabulut ile Sükrü Deveci’yi taniyanlar “Bebek Balikçi”nin devamli müsterileri.
Fiyatlari orta çizginin üzerinde. Öglenleri kisi basi 8 ile 10 milyon, aksamlari 12 milyon lira dolayinda.
(Bebek Balikçi, Cevdet Pasa Caddesi No: 123 Bebek, Telefon: (212) 263 34 45 – 263 36 69)
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap