‘Butik’ şarap fabrikası

, , Sende yorum yap

Üzüm bahçeleri, zeytin agaçlariyla ünlü sahil kasabasi Sarköy’de modern bir tesis
Güler Sabanci’nin Sarköy’deki sarap fabrikasinin ürünü beyaz Berceste (ince, narin anlamina geliyor) ve de kirmizi Sayeste (sarap kabi anlamina geliyor) isimlerini tasiyan saraplari dört yildir piyasada satiliyor
Mese fiçi Fransa’dan geliyor
Pascal Delbeck 24 yildir sarap uzmanligi yapiyor. Nicolas Vivas 14 yildir sarap isinde. Bu isin tahsilini yapmis. Simdi doktor olarak ögretim üyeligi yapiyor. Danismanlik yapiyor. Sarap tahsili çok yönlü imis. Tarim, kimya, mikrobioloji, teknoloji ve analiz konularinda egitimi bir de tad ve koku yetenegini gerektiriyormus.
Kaliteli sarap için öncelikle kaliteli üzüm gerekiyor. Kaliteli üzüm, fazla su ile sisme-mis, geç toplanmamis üzüm. Daha sonra bu üzümden yapilacak sarabin, mese fiçilarda en az iki yil beklemesi gerekiyor.
Kaliteli sarabin mese fiçisi Fransa’dan getirtiliyor. 225 litrelik bir fiçi 1500 dolar. Bir fiçi ortalama 4 defa kullanilabiliyor. Fiçida olgunlasmis kaliteli sarabin litresine yaklasik l dolar fiçi parasi biniyor.
Güler Sabanci’nin Fransiz uzmanlarin teknolojik yardimi ile geçen yil fiçiya giren kaliteli saraplari olgunlasi-yor. Gelecek yil piyasaya çikarilacak.
Güler Sabanci’nin Mürefte’ki sarap fabrikasini dayisi Orhan Türker yönetiyor, ona yörenin eski sarapçisi Fedai Yaldiz yardimci oluyor.
Fabrikanin altinda bulunan ve eski saraplarin saklandigi mahzenin girisine Ömer Hayyam’in bir siirini çerçeveleyip asmislar, Bir muhabet hanedir sol dergah, hikmetini bil Bade ile mus eyle, dostun kiymetini bil
Fazla isretden kaçin, ahengi bozma sakin Ehli dil olmak gerek, cehlin zilletini bir Caniden farkin olmaz, bozarsane meclis-i mey Paran ile övünme, Burda herkes pasa bey Meclis-i muhabbetde olmaya uzak yakin Bu kubbenin isreti, ibadetleayni sey Caniden farkin olmaz, bozarsan meclis-i mey Yillar önce Ömer Hayyam bunlari söylemis…
Güler Sabanci, basarili bir is kadim. Ama çok yönlü bir is kadini. Fabrika yönetiyor. Üniversite kuruyor. Sanat ile ilgileniyor. Bunlarin yaninda bir de özel ilgi alani var. Sarköy’de üzüm yetistiriyor. Sarap yapiyor.
Güler Sabanci’nin Sarköy’deki sarap fabrikasinin ürünü beyaz Berceste (ince narin anlamina geliyor) ve de kirmizi Sa-yeste (sarap kabi anlamina geliyor) isimlerini tasiyan saraplari dört yildir piyasada satiliyor.
Güler Sabanci’nin üzümcülüge ve sarap isine bulasmasinin ilginç bir hikayesi var. Güler Sabanci’nin dayisi Orhan Türker, kimya mühendisi ama, farkli konulara ilgisi olan bir kisi. Marmara Eregli-si’nde yazligi var. Güler Sabanci dayisini ziyaretine gittiginde, çevredeki eski sarap fabrikalari ve de üzüm yetistiriciligi üzerinde konusmuslar. Güler Sabanci “Dayi neden bir eski imalathaneyi satin alip sarap üretmeyelim?” diye sormus.
Rumlar’dan kaldi
Sarköy, Erikli, Mürefte, Hosköy, Gaziköy, Marmara Denizi’nin kuzeyinde 28 kilometrelik bir kiyi seridinde yan yana dizili yerlesim yerlerinin ismi. Bu kiyi seridinin 6-10 kilometre içine kadarki arazide eskiden sadece üzüm bahçeleri ve dut agaçlan varmis. Rumlar buralarda ipekçilik ve sarapçilik yaparmis. Milli Mücadeleden sonra “mübadele” (degisim) ile Rumlar buralardan gidince, onlarin üzüm bahçeleri, evleri, saraphaneleri, Balkanlar’dan ve Selanik’ten gelen muhacirlere dagitilmis. Gelenlerin bazilari küçük sarap imalathanelerini yasatmis. Tekel bu bölgede sarapçiliga baslamis. Doluca ve Kutman tesisler kurmus. Bundan on yil önceye kadar bölgede elli kadar imalathane varmis. Simdilerde de büyükler yaninda onbes kadar imalathanede sarap yapiliyor.
Bu bölgenin yerli üzümleri kaliteli Se-millon tipi üzüm ile Ginsaut (Sensu) tipi üzüm.
Güler Sabanci ile dayisi 1994 yilinda Eriklice Köyü’nde deniz kenarindaki Fedai Yaldiz’in sarap imalathanesini kiralayarak Sayeste ve Berceste saraplarini üretmeye baslamislar. Ama bakmislar ki, imalathanede kaliteli sarap üretmenin imkani yok, hemi de günümüzde kaliteli sarap için kaliteli üzüme ihtiyaç var, baslamis dayibey arastirmaya… Önce yöre topraklarindan örnekler alip italya’da tahlil ettirmis. Bu tahlilde anlasilmis ki, yörede Cabarnet, Sauvignon, Blanc, Sento Piciano, Sengiovese ve Merlot tipi üzüm yetistirilebilir. Bunlarin asili fidelerini getirtmisler. Mürefte yolu üzerinde, denize nazir bir tepede 130 dönüm arazi almislar. Bu araziye asili fideleri dikmisler. Ayrica çevre bahçelere asili fideleri dagitmislar. Arazinin ortasina bir de modern sarap fabrikasi kurmuslar.
Fabrikada salkim ayirimi, pres, filtreli sogutucu, dinlendirme ve fermantasyon tanklari ve büyük bir sarap kavi var. Tabii laboratuvarlar, dolum tesisleri de kurulmus. Simdilik bu butik tesiste 200 tonluk kapasite var. Bunun anlami 200 bin sise sarap demek. Iki yil sonra kapasitenin 600 bin tona çikarilmasi için hazirlik yapiliyor. Bu arada asili fideler dagitiliyor. Asili fideler 4 yilda ürün veriyor.
Güler Sabanci ve dayisi Orhan Tür-ker’in amaci “kaliteli sarap” üretmek. Bunun için Fransa’dan teknik yardim aliyorlar. Iki Fransiz uzman üzüm üretiminden kaliteli sarap yapimina kadar genis bir yelpazede teknik yardim veriyor.
Kiyilar balik lokantalari ile dolu
II stanbul’dan Tekirdag 140 kilometre. Tekirdag’dan Sarköy 92 kilometre. Tekirdag-Sarköy yolunun sagindaki solundaki manzaraya doyulamaz. Yemyesil, göz alabildigine uzanan tarlalar, ormanlik alanlar. Kiyi seridi bir baska güzel. Kiyi seridindeki köylüler balikçiliga merakli. Ama simdilerde balikçiligin merkezi Hosköy ve Gazîköy. Kiyilarda taze balik yenilebilecek çok sayida küçük lokanta var. Yol boyu zeytin imalathaneleri, yörenin nefis zeytinlerini satiyor. Sarköy sahilleri sadece yaz aylarinda degil, her mevsim hafta sonu gidilip, gezilebilecek yerler.
Güngör URAS^
p>

 

Sende yorum yap