3.5 milyar dolara “helikopter”…

, , Sende yorum yap

Türkiye su anda dünyanin en gözde silah pazari. Türkiye dünyaya ilan etti: “Önümüzdeki yillar 150 milyar dolarlik silah satin alinacak.” Acil olarak Türkiye’nin 3.5 milyar dolarlik helikopter ihtiyaci var. Acil olarak tanklara 4.5 milyar dolar ödeme yapmaya hazir durumu var.
Bati’nin silah saticilari Türkiye’nin pesine düsecek ama, Bati silah saticilarinin Türkiye’ye mal satmalarini engelliyor. Bu durumda Türkiye, Israil, Ispanya, Rusya ve hatta Hindistan, Pakistan gibi ülkelerden silah almak zorunda kaliyor.
Baska ülkelere silah satamayan Israil ve Ispanya’nin Türkiye ile yaptigi baglantilar Ruslarin da gözünü açti.
Rusya ordusu çöktü. Askerine maas veremiyor. Yeni silaha ihtiyaci yok. Ruslarin silah ihracat sirketi “Rosvoorujeniye”, tüm müsterilerini kaybetti. Batmak üzere. Rusya’nin St. Petesburg’daki silah üretim tesisleri, eskimis teknolojileri ile kapandi, kapaniyor… Iste bu arada Türkiye’nin helikoptere 3.5 milyar dolar, tanka 4.5 milyar dolar ödemek üzere pazara çiktigi duyuluyor.
Ruslar sevinmesin de kimler sevinsin?..
Henüz bir baglanti yok ama, bu isin “hayali bile cihan deger…” Ruslar ile silah konusunda baslayan “sicak iliskiler” belki “bu yandan o yana” milyar dolarlarin akmasina yol açacak ama, “o yandan bu yana” da iyilik rüzgarlarinin esmesine imkan verecek.
1990 yilinda soguk savas bitince, Ruslarin en “koyu” düsmanlari Rusya ile iyi baglar kurdu. Biz “tarihi düsmanligi sürdürmeyi tercih ettik.”
Hele hele, 1994 yilinda “Rusya’yi dünya kamuoyunda yayilmacilikla suçlayan ilk devlet olarak” iliskileri onarilamaz biçimde bozmak becerisini gösterdik.
Bu arada “önemsemedigimiz bazi seylerin faturasini pahali ödedik, ödüyoruz…”
Nedir bunlar?
(1) Orta Asya devletleri, Türk Devlet ile iliskilerin Moskova üzerinden yürütülebilecegini geç anladik.
(2) Rusya “he” demeden, boru hatlarinin Türkiye üzerinden geçirilemeyecegini yeni anliyoruz.
Türkiye dis politika penceresinde ve askeri pencerede Rusya ile düsmanligi sürdürür ve hatta tirmandirirken, ticari iliskilerde beklenmeyen ölçüde “olumlu” gelisme gösterdi:
(1) Türkiye’ye her yil bir milyon Rus turist gelmeye basladi.
(2) Bavul ticareti, döviz sorununu çözdü.
(3) Türkiye, Rus dogalgazi ile isiniyor, Türk sanayii Rus dogalgazi ile çalisiyor.
(4) Türk müteahhitleri Rusya’da önemli projeleri gerçeklestiriyor.
(5) Türk bankalari, Türk firmalari Rusya’da subeler açiyor. Sagimizdaki solu-muzdaki komsularin tamami ile kötü iliskiler içindeyiz. Batinin sanayilesmis ülkelerinin koluna girdikleri, her örgütlerine üye ettikkleri Rusya ile Türkiye’nin iliskilerinin normale dönmesinde büyük yarar var.
iliskilerin normale dönmesi ile saglanacak ek ekonomik imkanlar helikopter ve tank faturalarinin hiç olmazsa bir bölümünü karsilayabilir.
Güngör URAS^

 

Sende yorum yap