Şirketlerin çıkaracağı bonolar satılır mı?

, , Sende yorum yap

sektör sirketlerinin sermaye miktarlarina göre elirlenen limitlerde tahvil çikarma imkânlari var idi.
Simdi buna ek olarak, daha genis limitlerde 3-6 ay vadeli “finans bonosu” ile halktan para toplamalari için yeni, düzenlemelere gidildi.
“Finans bonosu”na % 41 – % 46 arasinda faiz öde- necek. Eger finans bonosu 6 ay vade ve % 46 faiz ile çikarilmis ise, bu bonoyu satin alanlarin % 10.3 kesintiye ragmen, katlamali yillik gelirleri, (bonoyu alanin, vadesi geldiginde, tahsil edecegi ana para ve faizi tekrar ayni sartlarla bonoya yatiracaklari varsayilarak) % 46 olarak hesaplaniyor.
Bu sistemden bekleyisler sunlar:
— Sirketler en az % 80, bazen % 100 yillik faiz yükünden kurtulmus olacaklar.
— Tasarruf sahipleri paralarini bankalar yerine bonolara yatiracak.
Bunlarin hepsi “teorik ve de iyimser” bekleyislerdir. Türkiye’nin bugünkü ortaminda özel sektör sirketlerinin bono satmalari mümkün degildir. Çünkü:
— Özel sektör tahviline güvenmeyen halkin sirket bonosuna ragbet etmesi beklenmemelidir.
— Bugünkü piyasada sadece önde gelen birkaç büyük aile firmasinin tahvili satilabilmektedir. Muhtemelen, gene ayni firmalarin bonolarina küçük bir ilgi duyulabilir. Ama, ismi duyulmamis veya ismi üzerinde spekülasyon yapilmis, gerçek ihtiyaç sahibi firmalarin bonolari satilamaz.
— Halk, kiymetli tasarruflarini “ne olacagi bilinmeyen, istikbali belirsiz, güvencesiz” kâgit parçalarina yatiramaz.
— Belirlenen faiz oranlari, bonolara ilgi yaratacak, tasarruf sahiplerini riske atilmaya zorlayacak büyüklükte degildir.
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap