Kalkınma hızı % 7.8 olur mu?

, , Sende yorum yap

1986 yili için % 7.8 oraninda kalkinma hizi yük sek bir tahmindir. Eger 1986 yilinda “Türk ekonomisinin içinde bulundugu sartlar bir ülkenin % 7.8 kalkinmasina imkân veriyor ise…” acaba, ABD ve Avrupa ülkeleri neden kalkinma hizlarini % l’lerin % 3’lerin üzerine çikaramiyorlar. Onlarin ekonomik durumlari Türkiye’ninkinden kötü mü? Devlet Istatistik Enstitüsü kalkinma hizini acaba % 7.8 olarak nasil tesbit edebiliyor?
Bunu yapmak için DiE’nin elinde iki âlet var:
(1) Üretim rakamlarini oldugundan fazla göstermek.
Meselâ bu yil ziraî üretim için normalin üzerinde üretim tahminleri yapilmistir. Türkiye Avustralya’dan arpa, ABD’den bugday ithal ederken, 19 milyon ton bugday, 7 milyon ton arpa tahmini yapilmistir. Türkiye yilda 11 milyon ton dolayinda bugday tüketir. Toprak Mahsülleri’nin depolama kapasitesi 2-3 milyon tondur. Demek ki, bu yil ya 5-6 milyon ton bugday ihraç edecegiz, ya da odun-kömür yerine bugday yakacagiz. Bütün üretim tahminleri bugday misali abartmalidir.
(2) Enflasyon rakamini az göstermek.
Millî gelir önce cari fiyatlarla hesaplanir. Sonra o yil için yapilan enflasyon tahmini esas alinarak bu fiyatlar bir yil önceki fiyat seviyesine düsürülür. Ve aradaki fark, sabit fiyatla kalkinmayi gelismeyi gösterir. Enflasyon rakami gerçekten küçük olarak alinir, sabit fiyata dönüste hatâ yapilirsa, kalkinma hizi büyük görünür.
Keske, Türkiye % 7’ler dolayinda kalkinma hizi saglayabilecek bir ekonomik yapiya kavusabilse…
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap