İSKAMBİL KÂĞIDI PRENSİBİ UNUTULUYOR

, , Sende yorum yap

Iskambil kâgitlarindan yapilan kulelerde, kâgidin bi-, rini araaan çekince kule yikilir. Kulenin ayakta kalmasi, her iskambil kâgidinin dik ve de ayakta kalmasina baglidir.
Piyasada su firmanin batmasi, bu firmanin “haciz olayi ile” karsilasmasi olayinda “iskambil kâgidi prensibi” hatirlanmalidir.
Firmalarin, özellikle büyük firmalarin zaafa ugramasi halinde “ates sadece düstügü yari yakmaz”… Mutlaka etrafi etkiler. Önce ilgili firmalari, sonra ilgili bankalari ve nihayet bütün ekonomiyi.
Çok ilginçtir ki, basinda, bankacilik çevrelerinde ve özellikle is âleminde belli firmalarin acze düsmesi, haciz olayi iie karsilasmasi, faaliyetlerini tatil etmeleri, gereken ciddi ilgiyi görmemektedir. Tersine, “Oh olsun… Iyi oldu” diye, nerede ise alkis tutulacaktir.
Unutulan, iskambil kâgitlarinin yikilmaya baslamasindan sonra, kulenin ayakta kalmasinin imkânsizligidir.
IS SIRAYÂ¥lNDI
Son günlerde bankalar “isi siraya bindirdiler”. Bir
gün biri, öbür gün digeri bir firmanin üzerine gidiyor. Hem de “davullu zurnali”…
Hani bazi “operasyonlar” vardir. Esrar saticilarini yok etme operasyonu, hayat kadinlarini yakalama operasyonu… Bu operasyonlari yapanlar, daha önce gazetecilere haber verirler. Foto muhabiri, gazeteci, “cümbür cemaat” operasyon yapilir. Ertesi günü her gazete “bu çok önemli operasyon sirasinda tesadüfen oradan geçerken ugrayiveren” istihbarat elemanlarinin çektigi fotograflari yayinlar.
Firmalari “batirma operasyonlari” da benzer sekilde cereyan etmektedir. “Her nasi’sa” bankalarin icra memurlari “haciz yaparken” bütün gazetelerin foto muhabirleri olayi resimlemektedir.
Bazi bankalar “iste batirdigimiz firmalar” diye gazete veya TV reklamlarina baslarlarsa ise sasilma-malidir.
Çünkü isler karismistir. “Neyin dogru, neyin yanlis oldugunu” düsünmeyenlerin sayisi artmistir.
Ya güçlü firmalar ne yapar?
Bugün Türkiye’nin güçlü firmalarinin üzerine gidilse, düzenli banka borçlarinin önemli bölümünün “derhal tasfiyesi” istenilse, normal nakit akim düzeni içinde firmalar bu ödemeyi yapamaz. Hele bu tip bir girisim “sayi olur ise” (duyulur ise) firmanin kredi itibari zedeleneceginden normal gelir-gider akimi aksar… Sonuçta, firmanin batacagi yoksa bile batar…
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap