Faizler neden düşsün

, , Sende yorum yap

Faiz paranin fiyatidir. Fiyat bir malin kitligini yansitir. Kit malin fiyati yükselir. Kitlik “izafî bir ölçüdür”. Bir mala karsi talep çok ise mal kitlasir. Türkiye’de su anda “paraya karsi talep çok” olduguna göre, para’da izafî ölçülerde “kitlik” sözkonusudur. Fiyatin arz ve talebe göre belli bir dengede olusmasi normaldir.
Nedir paranin fiyat dengesi?
Paranin fiyat dengesi “Devlet Baba”nin güçlükle para buldugu “fiyattir”. Bu fiyat, Hazine bonosu, devlet tahvili fiyatidir. Devlet Baba, neden % 50- % 55 net ile “zar-zor” tahvil ve bona satabilmektedir? Hem de “zar-zor” sadece bankalara… Devlet Baba o kadar saf midir ki, daha ucuz fiyattan, meselâ % 40’dan satin alabilecegi paraya “cabadan fiyat ödesin” ve de % 55 netten satin alsin?
Devlet Baba saf degildir. Tersine çok akillidir. Akilli oldugu için bilmektedir ki % 50-% 55’den asagi bugün Türkiye’de para satin almak imkansizdir. Bu fiyattan da, sadece bankalar -onlar da kredi olarak satamadiklari paralari- Devlet Baba’ya verirler.
Devlet Baba, bütün bunlari bile bile, halkin % 41-% 46 brüt faizli sirket bonolarini satin alabilecegini neden ve nasil iddia etme cesaretini gösterebilmektedir?
iste anlasilamayan da budur.
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap