Dövizden şikâyet edenler ne söylemek istiyor?

, , Sende yorum yap

Son günlerde Odalar Birligi Baskani, istanbul Sanayi Odasi meclis reisi, yönetim kurulu baskani degisik vesilelerle yaptiklari konusmalarda, iki sikâyeti dite getirdiler: (1) Türkiye’de döviz kitligi basladi. (2) Büyük bankalar döviz spekülasyonu yapiyor. Bazi bankalarin elinde büyük rakamlara ulasan döviz var.
Bu tip konusmalar, özellikle bu gibi sorumluluk mevkilerinde bulunanlarca yapildiginda piyasada ciddî panikler yaratabilir. Eger Türkiye’de su anda gerçek bir döviz sorunu olsa idi, bu konusmalardan sonra, bankalar döviz satislarini durdurur, yabancilar kredi musluklarini kapatirdi. Bugüne kadar açiklanan göstergeler ortaya koymaktadir ki, Türkiye’ye döviz girisleri (Geçen yilki seviyenin altinda degil ve hattâ bir miktar üzerinde seyretmektedir.)
Merkez Bankasi ve bankalardaki efektif döviz mevcutlari da geçen yilki düzeylerdedir.
Ne var ki, bankalar döviz satislarinda, eskiden % 1’lerin altinda-üzerinde dolasan komisyonu % 9-% 10 dolayina yükseltmislerdir. Çünkü (Türk Lirasi kaynagi bol olan ve bu kaynagi risksiz alanlarda degerlendirmek isteyen bankalar için), döviz satin alip saklamak iyi bir yatirim konusu haline gelmistir. Bankalar ellerine geçen bu imkâni, düsük bir komisyon ugruna ellerinden çikarmak istememektedirler.
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap