DOLAR NEDEN UCUZA GİDİYOR?

, , Sende yorum yap

Iki aya yakin süredir 700 lira civarinda dolasan dolar, geçtigimiz günlerde 700 liranin bile altina indi.
Tahtakale’de dolar hem bollasti, hem ucuzladi. ihracat ve isçi dövizleri girisi artti da dolar bunun için mi bollasti? Türk ekonomisi giderek güçlendiginden ve enflasyon, ABD’deki fiyat artislarinin altina indiginden mi Türk parasi güçlendi? Hayir. Olan bitenlerin iki izah tarzi var:
1) Agustos ayina dogru, Türk Lirasi nakit kullanim ihtiyaci hizli artti. Kurumlar Vergisi taksidi ödemek, Keban-köprü senedi satin almak için bankalardan para çekildi. Sirketlerin isletme sermayesi ihtiyaçlari büyüdü. Bu durumda bir yanda bankalar, öte yanda kisi ve kuruluslar, ellerinde daha az dolar tutma zorunda kaldilar. Birçogu da ellerindeki dolari satip, Türk parasina çevirdiler.
2) Dolar satin almak bir alternatif yatirim alanidir. Parasi olanlar, hangi yatirim alaninin ne kadar gelir getirdigine bakarlar. Köprü senedi mi, vadeli mevduat mi, dolar satin almak mi daha kârli mukayese ederler.
Geçen iki ayda dolar fiyatinin hemen hemen sabit kalmasi, dolara bakip diger döviz kuru ayarlamalarinin da Merkez Bankasi’nca zamaninda yapilmamasi karsisinda, parayi dolara baglamanin cazibesi kalmadi. Bu düsünce ile dolar tutanlar dolari ellerinden çikarip, paralarini baska yerlere baglamak istiyorlar.
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap