Bu maaşla nasıl yaşanır? Nasıl televizyon alınır?

, , Sende yorum yap

PETROL, kimya ve lastik iskollarindaki isçiler, diger sektörlerdekilere göre, (nisbî olarak) daha yüksek ücret alirlar. Bu isçilerin sendikasi olan Petrol-ts Sendikasi’nin isçilerinin durumunu tesbit etmek için yaptirdigi bir anket çalismasinin sonuçlan açiklandi. . 208 isyerinde çalisan 22 bin isçinin verdigi bilgilere göre isçilerin 1985 yilinda ortalama net aylik gelirleri 44 bin 208 lira.
Isçilerin ortalama 2-3 çocugu var. Her isçi ailesinde bir veya iki issiz bulunuyor. Isçilerin sadece % 14.4’ünün esi çalisip, o da eve bir para getiriyor.
Bu isçilerin % 42’sinin kendi gecekondusu veya dairesi var. Kendi evi olmayanlar ayda ortalama 25 bin lira kira veriyorlar ki, bu da aylik gelirlerinin % 61’i.
Yukaridaki bilgiler gerçekten üzücü, bir “sefalet-fakirlik” tablosu sergiliyor. Sadece bu rakamlara bakip, (% 85’inin esi çalismayan, eve para getirmeyen) isçilerin evdeki 3-5 nüfusu bir ay süre ile 20 bin liraya nasil beslediklerini anlamak imkânsizdir.
Yasami sürdürmek bir yana, acaba bu gelir düzeyindeki isçilerin % 42’sinin (gecekondu veya apartman dairesi seklinde) ev sahibi olabilmesi, hemen tamaminin 100 bin liralik buzdolabi, 300 bin liralik televizyon ve hattâ 500 bin liralik video alabilmesi nasil mümkün olabilmektedir?
Bu meselelerin tek bir cevabi vardir. Türkiye’de artik ailede sadece bir kisi çalisip, eve para getirmemektedir. Ailenin diger mensuplari “isçi statüsünde olmasa bile”, baska sekillerde çalisarak simit satarak, dikis dikerek aile bütçesine katkida bulunmaktadir.
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap