Bono ve tahvil satamayan Hazine banknot basımına yüklendi

, , Sende yorum yap

Hazine, 15 Agustos’a kadar piyasaya 1 trilyon 498 milyar liralik bono ve tahvil çikardi. Bunun 1 trilyon 9 milyar liralik kismini satti. Pesin faiz kesintisi sebebiyle Hazine’nin kasasina 774 milyar lira girebildi.
Hazine, alti aylik bonolari % 49.4, bir yillik tahvilleri % 53.09, iki yillik tahvilleri % 52.59 faiz ile sat-masrna ragmen, son satislarda yeterince alici bulamiyor.
Bunun için gereksiz zorlamalara gidiliyor. Bankalara mevduat kanunî karsiliklarindan Merkez Banka-si’nin yapmasi gereken iadeler para yerine bono olarak yapiliyor. Toplu Konut, Kamu Ortakligi ve Savunma Sanayiini Destekleme fonlarindaki paralarin kullanilmayan kisimlari, bono ve tahvil alimina yönlendiriliyor.
Bütün bunlar, bütün bu zorlamalar bir seyden kaynaklaniyor: Hazine’nin geliri giderine yetmiyor.
Sonuçta gene istemeye istemeye banknot matbaasi çalistiriliyor. Iste bu yüzden banknot miktari 2 trilyonun üzerine çikti… Ürün ödemeleri için Hazine^ nin daha çok paraya ihtiyaci var. Demek-ki, para bulma çabalari önümüzdeki günler de devam edecek. Bütün bunlarin faturasi, önümüzdeki kis agir bir enflasyon olarak ortaya çikacak.
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap