Banka kredisinin fiyatı düşmez

, , Sende yorum yap

Türkiye’de banka kredilerinin “resmî faizi” ne olursa olsun, müsteriye “nihaî fiyatinin” % 90’lar dolayinda dolastigi bir gerçektir.
Acaba müsteriye % 90’dan kredi satan bankalarin sahibi kim? Sadece özel sektör bankalari mi % 90’dan kredi satip para kazaniyor? Tam tersine… Toplam kredilerin % 70’ini veren, ‘Devlet Baha’nin yönetimine hâkim oldugu bankalar’ da krediyi ayni fiyattan satiyor.
Eger bankalarin daha ucuza kredi satmalari mümkün ise, neden öncülügü Devlet Baba’nin kontrolünde olan ve toplam kredilerin % 70’ini veren bankalar yapmiyor? Onlar fiyati ucuzlatsa, özel sektör bankalari da mecburen ucuzlatir.
Bankalar daha ucuza kredi satamaz.
Hele hele Devlet Baba’nin yönetimine hâkim oldugu bankalar kredi fiyatini hiç ucuzlatamaz.
Çünkü bankalarda kredi fiyatini pahalilandiran “ana faktör” batik kredilerin yüküdür. Bu yük ise “Devlet Bâba’nrn kontrol ettigi” bankalarda, özel sektör bankalarina kiyasla daha da büyüktür. Bugün için birçok bankanin “mevduat faizindeki ucuzlamayi” ayni oranda kredi faizine yansitma imkâni kalmamistir. Tersine, batik kredi miktati arttikça, batik kredinin maliyeti kredi fiyatina “ek yük” getirmektedir.
Aksi halde bankalarin “icra-yi faaliyet etmesi” sansi yoktur.
ISMAIL HALID^

 

Sende yorum yap