“UKalicha”

, , Sende yorum yap

UKalicha”, Prag’da Çek Yazar Jaroslav Hasek’in, ünlü eseri. “Aslan Asker Svayk”in büyük bir bölümünü yazdigi için ünlenen bir birahane. .. Kapidan girerken “Aslan Asker Svayk”in sembolik resimlerini görüyorsunuz, duvarlarda benzer resimler, yazilar devam ediyor. Ilginç bir havasi var ama, özelligi yok.
U Kalicha’nin özelligi “Bramboraçki” diye adlandirilan bir cins patates mücveri ve bira imis.
(Ba Bojisti 12, Telf: (02) 29 07 01)
Nilgün Cerrahoglu’nun anlattigina göre bir Italyan tarafindan isletilen “II Piccolo Castello” (Küçük Sato) Prag’in en güzel lokantasiymis. Ve de gene Nilgün Cerrahoglu’nun anlattigina göre bu lokantaya Orta Avrupa’nin en güzel en pahali “pick up” kizlari ugrarmis. Geceleri 200-300 dolarmis. Ayni kizlar yeni insa edilen Atrium Otel’in lobisinde de bulunur-mus. Atrium’daki kizlarin gecesi 250 dolarmis. Benim II Picco-lo’ya gitme firsatim olmadi. Fa-katsansa bakiniz ki, üç gece Atrium Otel’de konakladim. Her gece, en alt kattaki bar kapanin-caya kadar iskemlede tüne-dim… Bunlarin hiç biri ortalikta görünmedi!..
Bunun için Nilgün Cerraog-lu gibi fistik bir bayanin “Prag pick up”lari hakkindaki bilgilerini size aktarmaktan baska yapacak sey bulamamis durumdayim. Özür dilerim…
Prag’da hangi lokantaya gitti isek, uyduruk bir yemek ve de kazik yedik. Uyduruk bir sarap içtik… Sehrin merkezinde U Sixtu isminde bir lokantaya gittik, servis kötü, gelen yemekler kötü, sarap kötü idi.
(U Sixtu, Celetna 2, Telefon: 236 7980)
Sari Köprüsü’nün, eski se-hire uzanan ayaginin dibinde Club Kampa isminde bir lokantayi övdüler. Oraya gittik. Nehirden gelen tatarcik sinekleri arasinda, kötü bir servis, ne oldugu bçlirsiz yiyecekler ve bir sise “Frankovka” sarabina dünyanin parasini ödedik.
(Club Kampa, Na Kampe 14, Telefon: 53 06 36)
Koliba U Pastyrky isimli, turistler için düzenlenmis, müzikli bir yerde yemek yemege kalktik, memnun olana rastlamadim. (Stare Mesto, Telefo 2329437)
1900 yilinda sanayi sergisi için yapilan Art Nouve-au bir binayi, sehri gören tepelerin birine oturtmuslar. Hanavsky Payion isimli bu bina kubbeli biblo gibi bir sanat eseri. Lokanta olarak hizmet veriyor. Çok az sayida masasi oldugundan yer bulmak güç. Fakat mutlaka görülmesi gerekir.
(Hanavsky Pavion, Letens-ke sady, Telefon: 325792)
Prag’da yemek içmek o kadar cazip degil ama konser, tiyatro, operanin en kalitelisi var. Bir gecede kirk sahnede gösteri oluyormus. Klasik bale, opera, müzik gösterileri yaninda Prag’a özel bir gösteri dali daha var. Laterna Magika denilen bu gösteri, tiyatro-projeksiyon-film karisimi bir sey. Dans, müzik, gösteri bir arada. Anlatima katkida bulunacak hersey sahneye yansitiliyor.
Prag sokaklarinda bolca cam, porselen ve CD satan ma-gaza yar… Çek’ler plak ve. C0 sanayiine önem vermisler. Ünlü “Supraphon” firmasinin ürünleri hem kaliteli ve hem de ucuz oldugundan büyük ilgi görüyor, Prag’da bol sayida antikap dükkani yar… Geçmisi olan, ep ki ailelerin ve birikimlerin bulundugu bir ülkede antikaci dükkanlari renkli oluyor. Antikaci dükkanlarinda sadece kap-kacak satilmiyor. Bol miktarda kitap, harita da yar. Türk tarihi ile istanbul ile ilgili kitaplari, resimleri ve haritalari bile bulmak mümkün.
Eski altin, gümüs takilar, zincirler, saatler, porselen, demir, mumya heykeller, bardaklar, çanaklar cazip. Fiyatlari da pahali sayilmaz.
Prag’in en yeni oteli, Fransiz sermayesi ile Amerikan standardinda insa edilen ve hizmete yeni açilan Atrium Oteli. 788 odasi, bes lokantasi, kahvesi, gece kulübü ve kumarhanesi ile bir dev bina…
(Hotel Atrium Praha, Telefon: 2322551)
Bana sorarsaniz, Prag’in en güzel oteli Hotel Pariz. Bu otel 1907 yilinda yapilmis bir Art Nouveau saheseri. 100 odali bu otel yemlenmis. Piril piril… Fakat hersey, 1907 yilindaki orijinal durumunda… Bari, lokantasi, kahvesi ile bir sinema dekoru… Sehrin de tam göbeginde…Sadece Hotel Pariz’de kalmak için Prag’a gidilir… Hele bir hafta sonu…
(Hotel Pariz, U Obechiho domu l, Telefon: 236 08 20)
Alfonse Mucha bir Çek ressami ve desinatörü. 1860 yilinda dogdu. 1939 yilinda öldü. Otuz yasinda iken, 1890 yilinda Paris e gitti. Paris’de Art Nouveau (Yeni Sanatlin öncülerinden oldu.
Art Neaveau (bizim Türkçe “ar-nivo” dedigimiz sey) 1890-1910 yillari arasinda Avrupa ve Amerika’da yayginlasan, ince, uzun çizgilerin egemen oldugu,
bezeme agirlikli sanat anlayisidir. Bitkisel ve geometrik olarak iki farkli dalda gelismistir. Dogadan alinan biçimler inceltilip uzatilarak stilize edilir.
Alfonse Mucha, Paris’de afisleri, estamplari, dekoratif panolari, Anatole France’nin Clio adli eserindeki resimleriyle ün yapti.
1910 yilinda Çekoslavakya’ya döndü. Prag’da bir çok binada “Alfonse Mucha”nin imzasi yardir. Bugün bu binalarin herbiri bir sanat abidesi olarak ayaktadir. Fakat Prag’da Alfonse Mucha’nin “Art Nouveau” eserleri yaninda yüzlerce baska eser de ayakta…
Bu nedenle bugün Prag yasayan bir Art Nouveu müzesi görünümünde. Bu çizgilerden
hoslananlarin Prag’a gitmelerini, Prag’i görmelerini tavsiye ederim.
Prag belediye binasi Muc-ha’nin eseri. Smethana Hail Mucha’nin eseri. Prag’da 1891 yilinda sanayi sergisi için insa edilen, sergi binasi, Hanavsky pavyonu hala kullanilan Art Nouveu eserler.
1903-1904 yillarinda insa edilen, hala Prag’in en lüks oteli olan Grand Hotel Europa duvarindan, penceresine bir sanat eseri. 1901-1909 yillarinda insa edilen Wilson gari bir müze… Fakat hala kullaniliyor.
Bu kadar çok Art Nouveu binanin, tahrip olmadan günümüze kadar gelmesi, bir sehrin bu binalariyla yasamasi insani etkiliyor.
^

 

Sende yorum yap