Turban abant oteli

, , Sende yorum yap

Ben bu hafta size Abant Gölü ve çevresinde sonbahardan sözedecegim.Karimin MÜlki-
ye’den sinif arkadaslari her sonbahar bir hafta-sonu Abant’ta Turban Otel’de toplanirlar. “Baska bir ask istemez, askinla çarpan kalbimiz / Ey vatan göz-yaslarin dinsin, yetistik çün-
kü biz!..” diyerek Mülkiye Marsi’ni söyleyip “Vatan kurtarirlar”.
Ben de Mülkiyeli karimin Mülkiyeli kocasi olarak bu “Vatan kurtarma” toplantilarina mecburen katilirim. Mecburen katilirim ama çok hosuma gider…
Bu ne “Mülkiye” askidir ki, Mülkiye’de ayni yillar okumus altmis, yetmis Mülkiyeli
her yil Türkiye’nin dört kösesinden karisini, kocasini, çocugunu alip bir hafta sonu Abant’a kosar. Arkadaslariyla hasret giderir. “Vatan kurtarir”.. Helal olsun!…
***
Abant’taki Turban Otel devlet mali.. Devlet isletmesi.. Abant’taki en eski turistik tesis. 95 oda ve 2 süitinde 190 yatagi var. Misafirleri yaz-kis agirlayabilmek için isitmali kapali bir yüzme havuzu, sauna, solaryum, jimnastik salonu, tenis kortu gibi tesisler yapilmis. Odalarinin bir kismi göl, bir kismi orman manzarali.
Abant Oteli yil boyu yüzde 60 doluluk oraniyla çalisiyor. Hafta sonlari yüzde 100 dolu. Bu yil 1.1 milyar lira kar edecek.
Turhan’in kar eden isletmelerinden biri. Suat Sever isminde genç, dinamik, isini seven, sempatik bir müdürü var. Suat Seven 4 yildir Abant Oteli’nin müdürü.
Hafta sonlari 2 kisi, tam pansiyon (kahvalti, ögle ve aksam yemegi dahil) 700 bin liraya otelde kalabiliyor.
Bu parayi veren otelin yüzme havuzundan diger imkanlarindan yararlanabiliyor. Üst salonda her aksam üzeri 17.00-19.00 arasi piyano var. Geyikli Bar’da fasil düzenliyorlar. Aksam yemek boyu ise ut ile Mustafa Tenekeci, org ile Alaattin Bayburtlu Türk ve Hafif Bati Müzigi, dans müzigi yapiyor.
Otelin 200 kisilik lokantasinda tam pansiyon kalanlar için seçmeli.üç çesit yemek servisi var. Isteyen müsteri parasini ödeyerek istedigini seçebiliyor.
Otelin lokantasinin özel yemegi tereyagindan hazirlanmis mantarli, bademli alabalik 50 bin lira. Izgara et çesitleri 40 bin lira. Patlican kebap, kadinbudu köfte, etli türlü gibi yemekler 40 bin lira. Asçibasi 25 yildir degismemis, Mehmet Üremis. Yardimcisi Hilmi Bozkurt ile hafta sonu 200 kisiye yemek hazirliyor.
Otele renk veren servis personelinin basi 20 yildir otelde çalisan Sef Veysel Öz-demir. Yardimcilari Hayrettin Sengözü, Irfan Korkmaz ve garsonlar irfan Telkes, Namik Kurt, Ruhi Kozan ve Orhan Kaplan misafirleri memnun etmek için canla basla çalisiyor.
Servis personelinden bu kadar çok sözetmemin, basarili olanlarin isimlerini sirala-
mamin önemli bir nedeni var. Otelleri, lokantalari canli tutan oralarda çalisan servis personelinin iyi niyeti, güler yüzü ve becerisidir. Onlar müsterileri memnun edemiyor ise tek basina bina, tabak, çanak, mutfak bir ise yaramaz.
Yedi Göller Turu
Otel müdürü Suat Sever’in verdigi bilgiye göre Istabul’da sekiz seyahat acenta-si Turban Abant Oteli’nin yataklarinin yüzde 85’ini sati-yormus.
Bizim bulundugumuz hafta sonu Fest Seyahat Acenta-si’nin “Kültür Turu”na katilan dostlara rastladik. Baslarinda Nilal Aslan isminde cici bir hanim tur sorumlusu, Yedi Göller’deki bitkileri incelemeye gelmisler.
Bir gece otelde konaklama, otobüs ve rehberlik hizmetleri dahil böyle bir paket turun fiyati 550 bin lira imis. Fest Seyahat Acentasi, ayni sekilde Göynük, Mudurnu, Safranbolu ve Dogu Anadolu Kültür Turlari da düzenliyor-mus.
Safranbolu turlarinin fiyati 675 bin lira imis. (Fest Seyahat Acentasi, Dikilitas, Yeni Gelin Sokak 1/7, Telefon: 258 25 73)
Tura katilanlar cumartesi aksami bizlerle birlikte lokantada aksam yemegi yediler, müzik dinlediler, pazar sabahi göllerdeki bitkileri incelemek üzere erkenden yola çiktilar.
Turban Oteli’nin lokantasi öyle iddiali bir lokanta degil ama yemekler lezzetli, servis güzel, gelenleri memnun edecek düzeyde.
Abant Gölü
Abant’ta gün boyunca yapilacak tek sey göl etrafinda yürüyüs yapmak. Gölün çevresi yedi kilometre imis. Yürüyenin gücüne göre bir saat, birbuçuk saatte tam tur yapma imkani var.
Göl etrafindaki asfalt yol disinda agaçlarin arasindan geçen patika yürüyüs yollari da var.
Hakkini vermek isteyenler, sabah ve ögleden sonra iki tur yapiyor, iddialilar tur sayisini üçe, dörde çikarabiliyor.
Tur yolu üzerinde, isteyenlerin oturabilecekleri siralar, çay içilebilecek yerler de var. Fakat önemli olan bir yere takilmadan turu tamamlamak.
Etrafindaki bitki yapisi ve göl manzarasinin zenginligi nedeniyle yürürken insan her seferinde gözüne hos gelecek birbaska sey görüyor.
Civar köylüler binek atlan getiriyor. Isteyenler göl etrafinda bu atlarla gezebiliyor. Otellerin faytonlari var. isteyen bisiklet kiralayabiliyor.
Bir de “görmemislerin tur atmasi” var ki insani çildirtiyor. Görmemisler, otomobillerine kuruluyor, yürüyenlerin arasina dalarak son sürat Bagdat Caddesi’nde poz atar gibi otomobilin içinde göl turu yapiyor.
Göl Kenarinda Alis-Veris
Abant’in cazip bir yani da “Köy Pazari”. Abant’a yakin köylerden kadinlar, erkekler kendi üretimlerini getirip, yol boyu satiyor. Orman idaresi onlari biraraya toplamis. Bir küçük çarsi kurmus.
Taze tereyagi kilosu 30 bin nra, Mudurnu peyniri veya Çerkez peyniri kilosu 20 bin lira, gerçek köy ekmegi 15 bin lira, gerçek süt kaymagi kilosu 30 bin lira, mevsimin geçmesine ragmen, iç kabugu so-yulabilen taze ceviz kilosu 15 bin lira, kuzu kestanesi kilosu 10 bin lira.
Köy eristesi, ev tarhanasi, atom fasulye, bulgur… Bal, kusburnu, dag çilegi reçeli… Büyük sehirlerde, çarsida pazarda bulunamayacak seyler satiliyor.
Bunlari satanlarla sohbet etmenin zevki baska.. Ister alis veris yapin, ister sadece sohbet…
Imkani olanlarin her mevsim çoluk-çocuk gidebilecekleri tertemiz havada, bir iki gün tatil yapabilecekleri bir yer Abant..
Yeni yollardan sonra Istanbul ve Ankara’dan ulasim da kolaylasti..
(Turban, Abant Oteli, Telefon: 4624-5033, Fax: 4624-5031)
^

 

Sende yorum yap