Safari

, , Sende yorum yap

Istanbul Büyüksehir Belediyesi Ulus Par-ki’ni ve Maçka Par-ki’ni yeniden düzenlerken bu parklarin içine küçük lokanta binalari kondurmus. Ulus Parki içindeki binalarda önce “Ulus 29” açildi. Daha sonra “Ulus 29″un önünde
“Sunset” ismi ile bir baska lokanta faaliyete geçti.
Maçka Parki’nm, Hilton Oteli önündeki bölümünde, Açik Haya Tiyatrosu’nun hemen bitisiginde, yol üzerinde lokanta olarak yaptirilan küçük bina ise, geçtigimiz günlerde “Safari” unvani ile faaliyete
geçti.
Binayi Celal Çapa kiralamis. Ve Ersoy Çetin ile birlikte isletiyorlar. Ersoy Çetin, farkli bir dekorasyon arayisinda baska ülkelerde dolasirken, Mara-kes’deki yapilardan etkilenmis. Mara-kes’de bazi Fransiz zenginlerinin bahçeli evleri varmis. Bu eylerin en etkileyicisi de ünlü modaci Yves Saint baurent’in bahçe içindeki villasi imis. Ersoy Çetin, Yves Saint Laurent’in evine ve bahçesine hayran olmus. Bahçe duvarindan düsen üzerinde binanin özel boyalari bulunan bir parçayi cebine koymus. “Marrakech” adini tasiyan ve içinde Ma-rakes evlerinin resimleri bulunan bir de kitap almis. Istanbul’a dönmüs. Daha önce Hadi Yö-ney’in baslattigi dekorasyonu Can Canel ile birlikte tamamlamis. Simdi Safari lokantasinin duvarlari modaci Yves Saint Laurent’in renklerini tasiyor… Gerçekten farkli ve etkileyici renkler. Binanin içindeki kemerler, Marakes mimarisinin kopyasi… Çok güzel mavi çiniler kullanilmis.
Küçük binaya giriyorsunuz. Solda küçük%. fakat içi tertemiz bir mutfak. Onu cam ile kapli yuvarlakimsi bir salon… Binanin konumu nedeniyle camdan nefis park ve de Istanbul görüntüsü izleyebiliyorsunuz. Yaz aylarinda, iyi havalarda, camin önündeki terasta oturulabile-cekmis.
Salonun sol tarafi bar olarak düzenlenmis. Genis bir Amerikan Bar tezgahi yapmislar. Ma-rakes Mavisi ile boyamislar. Barin önüne ayakta duracaklar için yüksek bar masalari serpis tirilmis. Duvar dibinde oturma köseleri siralanmis.
Salonun sag tarafindaki lokanta bölümünde az sayida masa var… Açik anlatimiyla hem mutfak küçük, hem de masa imkanlari sinirli. Duvarlarda, ahsap, hasir storlar kullanilmis. Lokantanin ismi Safari ya… De-
korda “Kuzey Afrika” havasi verilmeye çalisilmis. Duvarlara Afrika’nin özelligini tasiyan mizraklar, kalkanlar, masklar, hayvan derileri, doldurulmus hayvan baslan asilmis.
Italyan hasir masalar, sandalyeler ve koltuklar konulmus. Üzerleri beyaz keten örtülerle kapli…
Kisacasi, mekan güzel… Orijinal.
Gelelim yemeklere… Safari,hergün saat 12.00’den gece yansina kadar acik… Ögle ve aksam yemek yemek isteyenlere ve günün her saatinde bar bölümünden yararlanmak isteyenlere hizmet veriyor.
Safari’nin özel avakado soslu salatasi, enginar göbeginde fava, pastirmali paçanga, terbiyeli paça, tartar soslu rozbif 150 bin, 200 bin lira arasinda. Sefin tenceresinden tatmak isteyenlere iskembeli nohut, etli pazi dolmasi 150 bin lira. Ana yemeklerden “Steak Safari”, pideli piliç, bildircin izgara, T Bone Steak 250 bin lira dolayinda… Izgaralar “kömür” atesinde hazirlaniyor.
Mutfagin sefi ismail Çakmak… Lokantanin sefi Süleyman Köse… Süleyman Köse’ye Süleyman Bey, Hasan Kahraman, Arkin Ozdemir yardimci oluyor. Safari’nin bar bölümü, genç ve orta yastakilerce çok begeniliyor olmali ki, tiklim tiklim… Müsterilerin büyük kismi ayakta, yüksek masalarin çevresinde dikilip sohbeti tercih ediyor. Bar kisminda kaliteli bir müzik düzeni kurulmus. Diskotegi aratmiyor.
Havalar düzelince, parka bakan terasta, açik havada, “açik büfe” dü-zenlenecekmis. Döner tezgahi kurula-cakmis.
(Safari Lokantasi, Hilton Oteli önü, Açik Hava Tiyatrosu bitisiginde, Tel: 231 03 56 – 23110 93)
^

 

Sende yorum yap