Osmancık

, , Sende yorum yap

Tepebasi’ndaki Pullman Etap Oteli, istanbul’un en yüksek binalarindan biri. Istanbul’un “yedi tepesinden” birinin tam tepesine insa edilen bu yüksek otelin tepesinde bir manzara var ki, görmeyene anlatilamaz.
Otelin 18’inci katinin yarisi lokanta ve gece kulübü olarak kapali bir alan. Diger yansi ise, ufak bir yüzme havuzunun bulundugu açik bir alan. Yüzme havuzunun hemen önünden dik bir merdivenle çikilan 19’uncu kat ise, bir balkon kati. Dört bir yanindan göz alabildigine Istanbul’u çepeçevre seyretme imkani var.
Istanbul’un “360 derece” panoromik manzarasini baska bir yerden bu sekilde seyretme imkani var mi bilemiyorum? Her ne ise, ben Osmancik Meyhanesi sayesinde Pullman Etap Oteli’nin tepesine ilk defa tirmandim da bu manzarayi gördüm. Günesi batirdim. Ay’i çikardim…. Günes batarken ve ay çikarken Istanbul’u tepeden seyrettim.
Efendim burayi kesfeden Hasan agabeyim. Kallavi’de sef garson Ozcan Hakkioglu’nun otelin tepesindeki gece kulübünü “Meyhaneye dönüstürdügünü” duymus. Önce bir kesif yapmis. “Dostlarla birlikte olalim” dedi.
Kürkçü Mustafa gerekli düzenlemeyi yapti. Mehmet ve Selim kardesler gelmedi.. Duayenimiz Yilmaz agabey, kontumuz Feyyaz bey, doktorumuz Gürbüz amca, birinci cumhuriyetçimiz Ferhan Nadi abla, politikacimiz Erdal bey, arkadasimiz Parisli Cengiz ve Füsun, Hasan agabeyim ve bendeniz, “refikalarimiz ile birlikte” bir aksam masasinin etrafina dizildik. Maksat muhabbet. “Laf olsun torba dolsun..”
Böyle bir grupta, hele hele Ferhan ablamin oldugu bir grupta ne konusulur? Tabii ki, sadece ve sadece “politika”.. “Biraz Arnavut cigeri almaz miydiniz Ferhan ablacigim..”
“Bosyer Arnavut’u marnavutu.. Ecevit güçleniyor degil mi, sen onu söyle…” “Ferhan abla kizarmis ekmek…” “Ekmegi birak.. Sen Ilhan Selçuk’u okudun mu bugün?”
***
Masayi pencerenin önüne uzatmislar.. Ileriye bakiyorsunuz, bogaz uzaniyor. Karsida Anadolu yakasi.. Asagi bakiyorsunuz. Haliç ve ardindan nefis çizgileriyle camiler.. Dört kisilik bir saz heyeti klasik saz eserleri çaliyor. Oguz Parlar, Erman Halacioglu,.Sait Esen, Mustafa Uzunoglu.. Öyle güzel müzik yapiyorlar ki, sanki konser dinliyorsunuz.
Özcan Hakkioglu’nun yönetimindeki Mehmet Sülük, Metin Çam, Hidir Akkaya masayi donatiyor.. Buranin adeti imis. Mezelerden seçim sansiniz yok.
Mezeler, mercimek salatasi, Haydari, acili ezme, Amerikan salatasi, Rus salatasi, Italyan salatasi, patlican salatasi, pilaki, köpeoglu, karides salatasi, zeytinyagli yaprak dolmasi, peynir, salatalik… Sonra sicaklarin servisi basliyor: Kasarli mantar, börek, mücver, kara lahana dolmasi, pazi dolmasi, ciger, kelle tandir ve kuzu tandir. Bu kadar yiyecegi saydiktan sonra hemen fiyatini da yazayim ki, merakta kalan olmasin. Yerli içki dahil, hersey için kisi basina 400 bin Törkis lira aliyorlar.
***
Anlasildigi kadari ile salon, otelin gece kulübü olarak insa edilmis. Herhalde gece kulübü verimli olmamis ki, otel yönetimi bu mekani ye yüzme havuzunu Özcan Hakkioglu ile Halil Osman-cik’a kiralamislar. Açik anlatimiyla meyhane ve yüzme havuzu otel
yönetimi disinda kiracilar tarafindan isletiliyor. Yüzme havuzuna giris ücreti 150 bin Törkis . lira imis. Istanbul’a tepeden bakarak yüzme havuzuna girmek herhalde zevkli olur.. Ben denemedim…Rüzgar esmeyen günler ve gecelerde havuzun etrafindaki alanlarda ve bir üst kat balkondaki masalarda oturulabiliyormus.
Bizim gittigimiz gece ses sanatçisi Samime Sanay hanim da Osmancik’da idi.. Masamizi “süsledi”.. Birazcik da “sesledi”.. Çok temiz bir sesi var. Usul-adap biliyor. Mikrofonsuz, Oguz Parlar’in udunun esliginde, duyarak okudu. Pek begendik.
Havalandirmasi güzel, dogru dürüst bir mekanda, ailenizle, arkadasinizla, içkili bir yemege niyetlenirseniz ve de farkli mezelerden tatmaktan hoslanirsaniz ve de canli Türk müzigi dinlemek isterseniz Pullman Etap Oteli’nin 18’inci katindaki Osmancik Meyhanesi’ne gidebilirsiniz.
(Osmancik Restaurant, Pullman,Etap Oteli, Te-pebasi, Istanbul, Telefim: 25150 74)
^

 

Sende yorum yap