Nişantaşı ziya lokantası

, , Sende yorum yap

Istanbul’da iki tane Ziya Lokantasi var. Biri Nisantasi Ziya, öbürü köprünün ayagi altindaki Ortaköy Ziya..
Nisantasi Ziya, Ziya lokantalarinin ilki. 1973 yilinda, bir petrol sirketinden emekli olan kari-koca, Iffet ve Erdogan Esmerer, Ankarali Ziya Haznedar ile ortak olarak bu lokantayi açmislar.
Sonra gene ortak olarak Ortaköy Ziya Lokantasi’ni kurmuslar.
Geçen yil ortaklar lokantalari paylasti. Simdi Ziya Haznedar, Ortaköy’ü isletiyor. Nisantasi Ziya Lokantasi ise, Iffet ve Erdogan Esmerer’e kaldi.
Kari-koca sabahtan aksama kadar islerinin basinda. Iffet Esmerer, her sabah sebze,
meyve, et, balik seçiyor. Satin aliyor.
Bütün bu alimlari büyük bir titizlikle, kadin gözüyle, hergün yapiyor. Onun için sebzenin, meyvenin, etin, baligin en kalitesini aliyor. Erdogan Esmerer de mutfaktan ve servisten sorumlu.
Bir isin sahipleri islerinin basinda ise isin kalitesi mutlaka farkli oluyor.
Hasanaki
Nisantasi Ziya Lokantasi
iki katli. Önünde küçük bir bahçesi var. Lokantanin ikinci kati, bar olarak dekore edilmis.
Dekoru Turan Kaso yapmis. Duvar diplerinde Ches-terfild benzeri deri kanepeler, üzeri deri yuvarlak masalar ile Avrupai görünümde, ferah bir bar. Altmis, yetmis kisilik bir salon. Kösede bir piyano duruyor.
Bu yil Erdogan Esmerer, Hasanaki ile sözlesme yap-
mis. Kis aylari boyunca her aksam 19.00-2_2.00 arasi Hasanaki, “nostaljik müzik” yapacakmis.
Aksam üzeri, mesai saatleri sonunda ve aksam yemeginden önce, Nisantasi yöresinde, oturacak sohbet edilebilecek, havasi düzgün müzikli dogru dürüst ender yerlerden biri…
Güzel bir Amerikan bari yar. Tüneyerek sohbet etmek isteyenler için ideal bir yer. Barmen Nezih Küçüksu ve garson Bayram Ayan müsterilere güleryüz ile hizmete kosuyor.
Barda viskinin dublesi 35 bin, rakinin dublesi 25 bin lira. içkinin yaninda havuç, salatalik ve kuruyemis gibi çerezler müessesenin ikrami…
Aksam üzerleri, aksam yemeklerinden önce, kari-koca, kiz-erkek, aile olarak veya dostlarla, bir yerde oturup sohbet etmek isteyenler için çok güzel bir yer.
Hafif birsey yemek isteyenlere, lokantadan sandviç, çorba servisi yapiyorlar.
Lokanta
Nisantasi Ziya Lokantasi
ögle servisi için kapilarini 12.00’de açiyor, gece yarisindan sonra müsteriler lokantayi terk edinceye kadar yemek servisini sürdürüyor.
Ögle yemeklerinde Nisantasi çevresindeki isyerlerinden gelen yaninda, grup halinde gelen hanimlar, arkadaslari ile gelen hanimlar ve yabanci isadamlari çogunlukta..
Yaz aylarinda, havalarin müsait oldugu günlerde ögle ve aksam yemegini isteyenler binanin önündeki küçük bahçede, açik havada yemek imkanina sahipler.
Büyük otellerin yakininda yemegi düzgün az sayidaki lokantadan biri oldugundan otellerin tavsiyesi ile gelen çok sayida yabanci müsterisi oluyor.
Nisantasi bölgesindeki yabanci sermayeli kuruluslarda, bankalarda, sigorta sirketlerinde çalisan erkek ve bayan yöneticiler de Nisantasi Ziya’nin müsterileri arasinda önemli yer tutuyor.
Lokantanin yillardir mutfagini asçibasi Kemal Boz-kurt ve ibrahim Karatas yönetiyor.
Lokantanin sefi Orhan Kiliç, Büyük Kulüb’ün eski elemanlarindan. Diger sef Veli Çaglayan ye Mehmet Teksan müessesenin eski personelinden.
Nisantasi Ziya Lokanta-si’nin üç özelligi var. (1) Tencere yemekleri, (2) Günlük baligi, (3) Et çesitleri.
Nisantasi Ziya Lokanta-si’nda her gün en az iki çesit “tencere yemegi” pisiriliyor. Lahana veya pazi dolmasi, kuru fasulye, etli pirasa gibi. Hergün iki çesit sicak çorba kaynatiliyor. Bir çesit börek
yapiliyor. Ispanakli börek, kiymali börek, cin böregi gibi.. .
Iffet Esmerer, özel balikçisindan her gün iki veya üç çesit günlük balik aliyor.
Bu baliklar bitinceye kadar müsteriye servis yapiyorlar. Buzlukta balik saklamiyorlar.
Nihayet üçüncü özellik, et yemeklerinin ve de bilhassa izgaralarin, etin tadini muhafaza edecek sekilde özenle yapilmasi.
Normal Olan Anormal Oldu!
Bazi okuyucularim bu yazdiklarimi okuyunca… “Eee-ee…. Ne var bu yazilanlarda. Bunlar normal degil mi? Her lokantada böyle seyler olmaz mi?” diye soracaklar. Evet sayin .okuyucularim, günümüzde Istanbul lokantalarinda normal olan seyler anormal oldu!..
Çünkü, artik sadece “hava satmak için” isleyen lokantalar ve de “sadece hava basmak için yemek yer gibi yemek için lokanta gibi yerlere gidenler” lokantalari lokanta-liktan çikardi. Yemekler “yuttur gitsin…” diye hazirlaniyor, yenilip yutulacak gibi degil. Servis “koy önüne, tikinsin, yesin” diye yapiliyor, tahammül edilir gibi degil. Hesaplar “ödesin enayi…” diye çikariliyor, kaldirilir gibi degil..
Ama ne yaparsiniz ki, bazi kimseler lokantalarda iyi yemek, iyi servis, iyi fiyat yerine “baska sey aradiklarindan” bu anormal durum sürüp gidiyor.
Bana sik sik sorarlar, “Biz bir yerde yemek yemek istiyoruz, nereye gidelim?” Ben çok az sayida lokanta sayabilirim. Çünkü çok azina güvenebilirim. Nisantasi Ziya Lokantasi bunlardan biridir. Onun yaninda Nisantasi’nda-ki Park Samdan’dan, Tarab-ya’daki Kiyi Lokantasi’ndan
ve de Yesilköy’deki Kasibeyaz’dan ve de birkaç lokantadan daha sözedebilirim o kadar.
Nisantasi Ziya Lokantasi’nin fiyatlari da lokantanin sinifina, havasina, servisine, yemegin .kalitesine ve tabaga konulan yemegin miktarina göre “makul” ölçüdedir.
Sicak girislerden, kurbaga bacagi, karides, kagitta pastirma, firinda mantar, peynir sufle, kuskonmaz ögreten 20-30 bin lira dolayinda.
Kocaman çanaklarda, degisik soslar ile ikram edilen iyi kaliteli salatalar 15-20 bin lira. Ana et yemekleri, antri-kot, Ti bone steak, mantarli fleminyon, snitzel, kievski 60 bin lira.
Firinda sütlaç, ekmek kadayifi, elmali krep süzet, san-tili agaç çilegi, cevizli kabak tatlisi gibi tatlilar 20 bin lira. Sarabin sisesi 90 ila 120 bin lira arasinda.
Bu yil Nisantasi Ziya’nin bir özelligi de her hafta degisen, seçimli fiks mönüsü. Giris, ana yemek ve tatli olarak listede siralanan yemeklerden seçiyorsunuz. KDV ve servis dahil kisi basi 120 bin lira ödüyorsunuz. Giris olarak zeytinyaglilar, krep, salata, börek var..
Ana yemek olarak, levrek sis, et yemekleri, tarhunlu kontrfile, enginar dolmasi, pazi dolmasi gibi yemekler arasindan seçim imkani bulunuyor. Tatlilar, visneli sufle, kaymakli ekmek kadayifi, kabak tatlisi benzeri seyler..
Yukarida da belirttigim gibi bu seçimlik yemeklerin çesidi her hafta degisiyor.
Dogru dürüst bir lokantada dogru dürüst iyi pismis iyi sunulan lezzetli bir yemegi, dogru dürüst bir servis ile ve de makul bir fiyat ile yemek istiyorsaniz, Nisantasi Ziya Lokantasi’na gidin.
Bir sikayetiniz olur ise lokantanin sahipleri Iffet ve Erdogan Esmerer is yerinde, onlara söyleyin.. Sadece sikayetinizi degil, memnuniyetinizi de söyleyin ki mutlu olsunlar. Yüreklensinler ve de böyle müesseselerin sayisi artsin..
(Nisantasi Ziya,Lokantasi, Mim Kemal Öke Caddesi No: 21 Telefon: 2254662,2254665)
^

 

Sende yorum yap