La Campana restourant

, , Sende yorum yap

Marmaris’te çok sayida lokanta var… Yat limanini çevreleyen rihtimdaki dükkanlarin yarisindan çogu lokanta… Bana anlatildigina göre, Antik Bar, Pine Apple, Mistral, Hollandali Ahmet’in Yeri, Zühal’in Çiftligi, Münir’in Yörük Ayrani ve La Campana, Marmaris’in ilgi gören lokantalariymis.
La Campana, yat limanininda bir italyan Lokantasi. Lokantanin mutfagini Emanuela Dup isimli Venedikli bir hanim yönetiyor. Beyaz is önlügünü takmis, mutfaga girmis cici bir hanim. Turgay As isminde bir istanbullu genç ile evliler. Turgay As da servisi yönetiyor. Lokantayi süsleyen iki de yegen var. Neslin Dur-can ve Seyda Durcan isimli iki fistik genç kiz. Servis sorumlulari Yüksel Akkök ve Bülent Incekas. Emanuela Hanim ve Turgay Bey, soguk et ve peynirleri italya’dan getirtiyorlarmis. Makarnalari Emanuela Hanim mutfakta kendi .açip kesiyormus. La Campana Italyan lokantasi ama Marmaris’te teze deniz mahsullerinin de yenebilecegi ender lokantalardan biri. Masaya oturur oturmaz, Toskana usulü ekmek servisi yapiyorlar. Kizartilmis siyah ekmegin üzerine sarimsak sürüp, zeytinyagi döküyorlar. Bir sise de kirmizi sarap… Giris olarak, domates dilimleri üzerinde italyan Mozzarella peyniri, feslegen otlu Crudo diye adlandirilan Italyan-lar’in ince dilimlenmis füme eti, Italyan mortadella salami yemek mümkün. Izgara sebze yapiyorlar. Tavsiye ettikleri ev yapmasi makarna çesidi Gongonzola peyniri ve krem ile servis yapilan “Gniocci Vergi Al Gorgonzola” Lasagne’leri ile de övünüyorlar.
La Campana’nin listesinde yer almayan ve de Türkiye’de pek az lokantada bulabileceginiz bir sey var: Sarapta haslanmis midye… Küçük midyeleri sarap ve sarimsak sosu içinde bir tencerede pisiriyorlar. La Campana’nin et çesitleri de bol. ince kesim sarimsakli biftek en ünlü et çesijleri.
italyan saraplari da varmis. Türk saraplarinin sisesine 200 bin lira yaziyorlar. Bir kisi yemegine göre 250 ile 500 bin Ura ödeyerek masadan kalkabiliyor. Medeni bir lokantada, temiz bir masada, iyi bir servis Ue gerçekten lezzetli yemek yemek isterseniz, La Cam-pana’ya ugrayiniz. Bu yil yat limanindaki kira sözlesmeleri bitiyormus. Ya bir baska yer bulacaklar ya da Istanbul a gelecekler…
(La Campana Restaurant, Yat Limam No: 243, Marmaris, Tel: 252- 4125557)
Laguna Hotel Azur, Hotel Grand Azur’un “yavrusu”. Deniz kiyisinda küçük bir otel. 64 çift kisilik odasi 4 süit dairesi var. Mimarisi ile biblo gibi, içi ferah, her odasi denize bakan sirin bir otel. Sirtini çam ormanina dayamis. Önünde palmiye agaçlan, palmiye agaçlarinin bittigi yerde kumsal basliyor. Sonra tabii plaj. Palmiye agaçlarinin altinda bir küçük yüzme havuzu. Yüzme havuzunun basinda küçük bir Amerikan Bar tezgahi. Küçük bir otelde tatil yapmak isteyenler için ideal bir yer. Laguna’da bir kisi, yarim pansiyon (kahvalti ve bir yemek) günde l milyon lira ödeyerek kalabiliyor.
(Loguna Hotel Azur, Içmeler Marmaris, Tel: 252-4153 710)
marmaris otel dolmus… Saga baksaniz otel, sola baksaniz otel.. Otellerin isimlerinin ne Türkiye ile ne Marmaris ile ilgisi var: Blue Heaven Hotel, Copa Çabana Hotel, Sunrise Beach Hotel… Falan filan… inanabilir misiniz ki, Turizm Bakanligi kayitlarina göre Marmaris’te 19.770 otel yatagi var. Kayitli olmayanlar caba… Bes yildizli otellerdeki yatak sayisi 4 bin dolayinda.
Bes yildizli “Hotel Grand Azur”u Garanti Bankasi Memurlarinin Emekli Sandigi ve Dogus Grubu insa ettirmis. Net Grubu isletiyor.
285 çift kisilik yatak odasi, 31 süit ve kral dairesi var. Her oda merkezi sistem ile isitiliyor, sogutuluyor. Otelin tropikal biçimde yesillendirilmis büyük bir bahçesi, bahçesinde büyük bir yüzme havuzu yar. Bahçede alttan hava tazyikli su kanallarinda isteyenin kayarak yüzebilecegi selaleler yapilmis. Otelin bahçesi, suyu ve kumu temiz tabii plajlara açiliyor.
Net Grubu adina oteli Ömer Ohri yönetiyor. Net Grubu’n-dan Erhan Erad’in verdigi bilgiye göre, Net Grubu’nun Merit uluslararasi oteller zincirindeki isletmeleri disindaki isletmeler arasinda Hotel Grand Azur en büyük yatak kapasiteli otellerden biriymis.
Bugün otelde bir gün kalabilmenin faturasi l milyon 800 bin lira. Bu fiyata oda ücreti ve sabah kahvalisi ve bir de ögle veya aksam yemegi dahil. Kahvalti ve yemekler büfe seklinde düzenleniyor. Aksam yemeklerinde müzik var.
(Hotel Grand Azur, Kenan Evren Bulvari 11, Marmaris Tel: 252 – 4128201)
^

 

Sende yorum yap