Kuruçeşme marina balık lokantası

, , Sende yorum yap

Kuruçesme’de yol ile deniz arasindaki depolarin çogu yikildi. Güzel bir park ortaya çikti… Sehir Hatlari vapurlarinin yanastigi eski ahsap iskele binasi, parkin içinde kaldi… Bu iskeleye bir zamanlar Sehir Hatlari vapurlari ugrar, aksamlari ise, çok sayida vapur birbirine bagli olarak bu iskelede gecelerdi. Iskelenin karsisindaki Galatasaray Adasi ise, o zamanlar Sehir Hatlari vapurlarinin kömür deposuy-du. Vapurlar, sabah Kuruçesme iskelesinden kalkar, adadan kömür yükler, günlük seferlerine çikardi.
Simdi o kömür adasi Galatasaray’a satilmis durumda… Eski vapur iskelesi ise, 1984 yilinda lokanta olarak isletilmek üzere kiraya verilmis. “Kaptanin Köskü” adi ile birahane olarak düzenlenen eski vapur iskelesi, açildigi yillarda Istanbul’da yabanci sirketlerde çalisan yabancilarin bulusma yeri idi. Özellikle Istanbul’daki Hollandalilar, Kaptanin Kös-kü’nün devamli müsterileriydi.
Derken Kaptanin Köskü taverna oldu… 1991 yilindan yakin zamana kadar Liz Taverna adi ile isletildi… Simdi bu eski iskele binasinda bir balik lokantasi var: Kuruçesme Marina Balik Lokantasi. Daha önceleri Tarabya ve Lidya otellerinde, Oba’da çalisan Ahmet Günes, ortaklariyla birlikte Kuruçesme Marina Lokantasi’ni isletiyor.
Eski vapur iskelesinin binasi 60 müsteri aliyor. Vapur iskelesinin denize uzanan terasinda ise, güzel havalarda 120 kisiye servis yapilabiliyor.
Kuruçesme Marina Balik Lokantasi ögleleri saat 12.00′-de açiliyor, gece yansina kadar servis var.
Baliklari Balik Hali’nden hergün Ahmet Günes aliyor. Bolulu asçi Yücel Kaya pisiriyor. Yücel Kaya, daha önce Tarabya Oteli’nde çalismis. Sefler Çinar Oteli’nden emekli Hami Sen ile Hilton’un eski garsonlarindan Ismail Eroglu. Kuruçesme Marina Balik Lokantasi’nda soguk mezeler, 100 bin lira dolayinda. Karides, lakerda, tarama, ahtapot salata-si, midye dolma, pilaki ve zeytinyagli çesitleri var.
Ara sicak olarak jumbo karides izgara, deniz mahsulleri güveci, kalamar izgara, gümüs tava yapiyorlar. Porsiyonu 125 bin lira ile 175 bin lira arasinda balik çesitleri ve fiyatlari güne göre degisiyor.
Bu yazinin yazildigi gün, kalkan, lüfer, levrek 350 bin lira, çupra ve karagöz 275 bin lira idi.
Ahmet Günes’in verdigi bilgiye göre, ögle veya aksam, bir kisi, içki dahil 750 bin lira ile 800 bin lira fatura ödeyerek, Kuruçesme Marina Balik Lo-kantasi’nda yemek yiyebilir-mis.
Farkli bir yerde, yeni bir lokantada balik yemek, bu arada Bogaz’i seyretmek isteyenlere tavsiye olunur.
(Kuruçesme Marina Balik Lokantasi, Kuruçesme Parki içinde eski Sehir Hat-lan Vapur Iskelesi Bi-nasi, Tel: 287 26 53, 287 2444)
Ben, berber dükkanina gidiyorum sandim.. Meger “Barber’s Club’a gitmisim”.
Meger Barber’s Club, bizim bildigimiz berber dükkanlarindan farkli imis. Ben uzun süredir Shera-ton Oteli’nin berber salonunda Mehmet Demirkol’a saç kestirirdim.. Sheraton Oteli kapandi… Mehmet Demirkol’un Sheraton Oteli’nin karsisindaki Hyatt Regency Oteli’nin berber salonunda çalistigini haber aldim.. Kahraman Sadikoglu’nun istanbul’a kazandirdigi güzel binaya girdim. Berber salonu ariyorum. “Erkek berberi, kadin berberi dükkaninin yaninda, giris, bahçeden” dediler… Kadin berberinin yaninda kapisinda “Vehbi-Fuat Berber’s Club” yazili bir küçük dükkan gördüm. Kapisini aralayip “Erkek berberini ariyordum” dedim. Buyur ettiler…
Bizim bildigimiz berber salonlarindan farkli, modern bir salon… Disçi koltuguna benzer dönek koltuklar… Ortalikta musluk, lavabo, takim tezgahi yok… Yerler granit… Duvarlar çepeçevre ayna…
Efendim, berber dükkanini Vehbi Kaçamak kiralamis. Fuat Alpu ile birlikte burayi isletiyorlarmis. Vehbi Kaçamak, Türkiye’de olmayan bir seyler yapmak istemis. Bir fuarda gördügü çagdas berber salonu benzeri bir salon düzenlemek için kataloglardan henüz Türkiye’de benzeri olmayan seyler ismarlamis. Katalogu ben de gördüm. Takara Belmont ismini tasiyan bir Japon firmasinin ürünleri.. Bu firma sadece berber salonlari için özel koltuklar ve aksesuar üretiyor… Koltuklar elektrikli… Yukari, asagi, saga sola, dönüyor. Egiliyor, düzeliyor… Koltugun önünde musluk, lavabo yok. Gerektiginde, aynanin altindaki kolu çekiyorsunuz. Koltugun önüne kocaman bir lavabo iniyor. Içinde dusu, muslugu ile…
Saçlar kesilip yere düstügünde, çirak firça ile saçlari çiçek saksisinin altindaki sehba-ya dogru itiyor. Sehba denilen sey otomatik saç emici… Zii-irrrr diye saçlari ve tozlan emiyor…
Küçük salonu düzenleyen akilli bir sey daha yapmis… Manikür, pedikür kismini, salonun arkasinda ayri bir camli bölüme almis… Böylece saç kestirirken, el ayak tirnaklarini kestirenleri görme azabina son vermisler…
“Berber salonu dedigin nedir ki? Bir masa, bir musluk… Is ki berber usta olsun” diyeceksiniz ama… Dünya degisiyor. Bizim haberimiz olmadan berber salonlari, bile degismis… Tertemiz, çagdas bir salonda, tras olmak isteyenlere, Vehbi Kaçamak, Fuat Alpu ve Mehmet Demirkol’un çalistigi Hyatt Regency Oteli’ndeki bu yeni berber dükkanini görmelerini tavsiye ederim.
(VehM-Fuat Barber’s Club, Hyatt Regency Hotel, Taksim Tel: 232 74 66-225 70 00)
^

 

Sende yorum yap