Adanada Kebap Muhabbeti

, , Sende yorum yap

Adanada Kebap Muhabbeti

En yenileri "Otel Seyhan"… Cadde üzerinde, apartmanlar arasında sıkışmış kocaman bir bina. Bir karış bahçesi yok ama içinde de yok yok..

100 oda, 20 süite, 10 apartman, 10 jakuzili özel oda, 350

Kişilik balo salonu, 150 kişilik yemek salonu, 200 kişilik Toros Gece Kulübü, 100 kişilik Pınar Restaurant, Lobby Bar, simültane tercüme imkânı ile donanmış 100 kişilik konferans salonu, açık yüzme havuzu, 2 sauna, l Türk hamamı, alış-veriş merkezi, her odada renkli TV, milibar, müzik.. Ve de kocaman bir Casino.. (Türkçesi Kumarhane)

Son iki gidişimde bu otelde geceledim. Otelin servisinden ve de odalarından memnunum.

Odalar geniş. Banyolar tertemiz. İthal seramik ve musluklarla donanmış odalar geniş. Yatakların şilteleri sert ve rahat. Çarşafları pamuklu ve tertemiz. Ve de bol kesim! İnsanin ayakları çarşafın dışında kalmıyor.

Oteli Kayserili iki amca çocuğu Ataman Fedai ve Necati Kurmel yaptırmış. Necati Kurmel ayni zamanda Saray halılarını üreten tesisin de sahibi imiş. Otelin ön bürosunda görevli Elif Balcı ve Mete Yel güler yüzle müşterilere hizmet için çırpınıyor. Otelin Can Ak-sit isminde kibar bir de müdürü var. Otelin Toros Gece Kulübümde "Fulden Uras" isimli dilber hatununun programı vardı.

Ben "soyadı" nedeniyle bu hatunu pek merak ediyordum. Programını izlemeye niyetlendim. Ne yazık ki, o aksam için kulübün rezervasyonu tamamen dolu! İmiş.

Ben de Fulden Uras'tan ümidi kesince kendimi "Adana Kebap ve de rakıya" vurmaya karar verdim.

Mesut'ta Adana Kebabı

Hani bir deyim vardır "Roma'da Romalı gibi yaşayacaksın…" derler. Bir gece için Adana'ya gitmişiz. Adanalı gibi yasamak lazım. Adana'da iki şey yapılır:

Ya gazinoya gidersin, ya kebap yersin.. Mademki gazinoda yer yok, o halde yapacak tek şey kalır:

Adana Kebabı Yemek.. (Meraklı okuyucularım için söz.. Bir başka sefer Adana da bir gazinoya gidip, gördüklerimi yazacağım..)

Adana'da Uğurtan Doğan isimli dostuma:

"Bu aksam güzel bir Adana Kebabı yemek istiyorum.. Lütfen beni bir yere götürün…" diye ricada bulundum.

Bir arkadaş grubu ile Mesut'a gidiyorlarmış. Beni de davet etti. Hem kebap yedik, hem de nefis bir kebap muhabbeti yaptık..

Mesut efendi, bundan 50 yıl önce, sebze hali civarındaki küçük bir dükkânda kebap yapmaya başlamış. Bundan bir süre önce ölmüş. Simdi 6 erkek evladı, baba mesleğini sürdürüyor. Üç evladı, Muhsin, Metin ve Cengiz sebze hali civarındaki eski dükkânı isletiyor. Sekiz yıl önce diğer üç evladı, Sami, Salih ve Melih şehrin içinde Vali Yolu'nda Vizon apartmanının altında bizim gittiğimiz "modern" dükkânı "Yeni Mesut"u açmışlar.

Uzun bir masanın iki yanına dizildik. Garsonumuz İsmail Eniştenin hemen rakı bardaklarını dizmeye başladı. Kimsenin "bir şey içecek misin? Ne içeceksin?" diye sorduğu yok.. Mademki, Adana'da aksam vaktidir… Eeeeeee Heraaaaalde rakıdan başka şey içilmez!…..

Diğer garsonlar Turgay, Nazım Aslan, Mehmet Ali Altundal ise masayı donatmak için koşuşturuyor..

"Acaba yemek listenizi görebilir miyim?" diyecek oldum hayretle yüzüme baktılar "Ba-boo, ayıp ettinn.. Sen ne istiyorsan emret…"

Domates-biber ezme, tulum peyniri, tereyağı, bol soğanlı çoban salatası, yeşil maydanoz, süzme yoğurt, cacık tabakları masaya dizildi.. Bir sürahi normal, bir sürahi acili şalgam suyu getirildi. (Acili şalgam suyunun içine acili tursu suyu katılırmış.)

Ortadan kesilmiş turunçlarla, bir küçük sürahide de turunç suyu getirdiler. Ben turunç suyunu şalgam suyuna kattım. Pek nefis oldu.

Küçük lahmacun ile kebap faslını açtık.. Aşçıbaşı Mahmut Esen'e haber gönderdik. "Eh güzel yaptığın şeylerden birer porsiyon gönder de tadalım.." diye..

Kıtır, kıtır susamlı uzun pide ile "Antep işi Pide" de geldi. (Antepli Gürbüz Barlas Amcam bugünlerde bana dargın ama gene de kulaklarını çınlattım!..)

Önce kuşbaşı sote eti tattık. Ardından kanat geldi. (Bizim bildiğimiz tavuk kanatlarını kıtır kıtır kızartmışlar..)

Derken kebapları ısmarladık. Ben bir porsiyon, acısız Adana istedim. Kebabın üzerine turunç suyu siktim. Tadı pek nefisti.

Mesut'ta kebabın porsiyonu 10-20 bin lira, girişte yenen soğuk mezelerin porsiyonu 12 bin lira dolayında imiş. Kebabımızı bitirip, vakitlice kalktık. Bizim gibi alışık olmayanların hazmetmek için yatmadan önce biraz yürümeleri gerektiğini söylediler…

Biz söyleneni yaparız.

Ugurtan Doğan kardeşimiz hesabi bize ödettirmedi. Kendisine teşekkür edip vedalaştık.

(Eski Mesut, Sebze Hali Civan Adana, Telefon: 11 51 83 -11 39 93, Yeni Mesut, Vali Yolu Vizon Apartmanı Altı, Adana Telefon: 13 69 70 -13 34 68)

Adanus Ocakbaşı

Adnan Kaya’yı Kıbrıs’tan tanırım. Sonra Türkiye'ye geldi. İstanbul’da Hilton Oteli altındaki Dragon Çin Lokantası’nın şefi oldu.

Derken Dragon Adana'da bir şube açınca, Adana'ya gitti. Adana'da Dragon'dan ayrılmış, "Adanus" isminde "Bar -Restaurant ve Ocakbaşı" bölümleri bulunan bir tesisin isletme sorumluluğunu üstlenmiş. Arkadaşım Cem Aydemir ile tesisini görmeye gittik. Adana'nın biraz dışında, kocaman, modern bir bina.. Büyük bir yatırım.

Binanın içinde bir Fransız Lokantası, bir Amerikan Bar bölümü ve alt katında da Adana Kebabı yapan bir "Ocakbaşı" var. Amerikan Barı’na gençler, Adana'daki üniversite örgencileri geliyormuş..

Fransız Lokantası Adana'da türünde rakipsizmiş. Biz "Kebap" peşinde olduğumuzdan ilgisiz bir saatte "Ocakbaşı"na çöktük.. Necmettin Savaş isimli ustaya ocağı yaktırdık.

Usta, buzdolabından bizim için nefis bir parça et çıkardı. Gözümüzün önünde bıçakla onu' kıyma haline getirdi. Garsonumuz Eyüp İlyas’a yeşillik aldırdık. Yıkattırdık. Duman altında kebapları kızarttırdık. Kebap kokuları hem içimize, hem üstümüze başımıza bir güzel sindi..

Aşçıbaşı bizim için biraz da saç kavurma yaptı. Saç kavurma kızartırken, onun da yağları gömleğimize ve kravatımıza sıçradı. Ammmaaaa… Olacakkkkk o kadarrrrrrr!.. Biz buraya kebap yemeye gelmişiz.. Gereği ne ise o olacak.. Şikâyetin var ise gidersin hamburgerciye hamburger yersin..

Veya Adam us’un Fransız Lokantası’na çıkar. "Adam gibi" yemek yersin. Hem de Adnan Kaya’nın güler yüzlü servisi ve ilgisiyle, bilgisiyle. Ben Adanandaki kebap maceralarımda pek memnunum. Yolunuz düşer ise size de tavsiye ederim. Dönüşte elbiseleri temizleyiciye verirsiniz. Olur biter..

(Adam us, Bar Restaurant, Ocakbaşı, Cevat Yurdakul Caddesi No: 6, Adana Telefon: 17 08 54-170860)

^

 

Sende yorum yap