“1888”

, , Sende yorum yap

Izmir’e yolunuz düstügünde, mutlaka “1888”de yemek yemenizi tavsiye ederim.
Neden mi?
Bir çok neden var… Iz-mir’de, Kordon’un hemen arkasindaki Cumhuriyet Bulvari (adi Bulvar ise de, sonuna dogru dar bir sokak oluyor…) üzerindeki Rum evleri simdilerde korumaya alinmis… Her ne kadar Belediye uyanmakta geç kalmis ise de, hiç olmaz ise uyanmis… Korumaya alinan evleri görünce Izmir’in bugüne kadar neler kaybettigim insan görüyor, üzülüyor.
Cumhuriyet Bulvari’na açilan bazi sokaklar trafige kapanmis. Korunan eski Rum evlerinin önündeki sokaklar yayalar için düzenlenmis. Gazi Kadinlar Sokagi ile Muzaffer Izgü Sokak pek güzel olmus. Eskiden Kordon’da balikçi lokantasi isleten Kemal, simdi Gazi Kadinlar Sokagi’nda bir
balikçi lokantasi açmis. Gerçek bir “lokanta”… Re stauran t özentisi degil… Güzel havalarda yolun üzerine masalari diziyorlar. “Kemal’in Yeri” bir meyhane degil fakat içkili lokanta… Tek basina gelen erkeklerin yanindaki masada küçük çocuklari ile gelen aileler balik yiyebiliyor. Cumhuriyet Bulvari üzerinde kötü restore edilip kötü dösenen ünlü Yengeç Lokantasi bir süre sonra Japon Res-taurant’a dönüsmüstü. Simdi Japon Restaurant da kapanmis.
Biraz ileride Yasar Sanat Galerisi olarak yenilenen bina var. Onun karsisindaki eski üç Rum evini Aksi-gorta yeniliyor. Bu üç binanin öte yaninda da “1888 Restaurant, Bar, Ca-fe”nin binasi var. 1888’in binasi, Cumhuriyet Caddesi’nde yikintidan koruna-bilmis en güzel bahçeli ey. 1888 yilinda bir Rum kalfa, Suriye asilli Haci Da-vut’un oglu için insa etmis. Sonra Italyan asilli bir aile satin almis. Simdi bir Türk ailenin mülkiyetinde.
Galatasaray’in 1975 mezunlarindan Bekir Günay isimli turist rehberi bir genç mütesebbis bu binayi arkadaslari ile kiralamis. Eskiye dokunmadan yeniletmis. Lokanta haline getirmis.
Bina mimarisi, içindeki eski orjinal esyalariyla “müze gibi”… Binayi gezmek görmek
insana zevk veriyor. Büyük bir bahçesi var. Bahçede limon, turunç agaçlari ve ortada kocaman bir muz agaci altinda oturuyorsunuz… Yaninizda o güzelim bina yükseliyor. Kendinizi bambaska bir alemde buluyorsunuz.
Bahçe girisini, güzel havalarda kahve olarak kullanilacak bir sekilde düzenlemisler. Onun hemen ardinda bir Amerikan Bar yapilmis. Arka cephede ise lokanta bölümü bulu-
Bombaci isimli bir bayan. Sef Ibrahim Saraç. Eski Japon Lokantasi’ndan gelme, bicir bicir bir hanim kizimiz Füsun Gökalp de garsonluk yapiyor.
1888’in mutfagini izmir Turizm Okulu ögretmenlerinden Konyali Seyfi Ersahin yonetiyordu. Giyimi, kusami, adabi ile “artist gibi bir usta” idi… Simdi ayrilmis. Ama ekibini 1888’de birakmis. Yerini Nail Çelik almis.
Tugrul Savkay bu lokantanin mutfagina da danismanlik etmis. Konyali Seyfi Ersahin Tugrul Savkay’in yardimi ile “Musevi’lerin “sefarat” mutfaginin bazi yemeklerini listeye almis.
Örnegin “Handrajo” diye isimlendirilen bir patlicanli börek, “Sarope blanko” diye isimlendirilen haslanmis elmali ve ananasli bir tatli, “sefarad” mutfagindan.
Handrajo denilen tabak, hamur içinde, patlican ve kabak ezmesi… Üzerine sos dökülerek servis ediliyor. Tek basina karin doyurabilecek bir sey. 35 bin lira.
1888’in mutfaginin özelligi, yemeklerin özen ile resim gibi süslenerek tabak içinde ikrami.
Et veya balik ismarladiginizda, ana yemek genis tabagin ortasinda geliyor. Yaninda iki küçük-küçücük patlican haslama… Iki küçük-küçücük yesil saplari üzerinde havuç haslama… Kalay kagidinda firinda pisirilmis küçük- küçücük bir patates… (ABD’de yasayanlar bilir… Ideho Sweet Potato gibi bir seyin küçügü…) Ve de azicik pilav… Tabaklar Art Neuvau desenli kaliteli özel tabaklar…
Salatalar da özenle hazirlaniyor… Degisik yesillik çesitlerinden birer parça… Hepsi kitir kitir ve taze…
Mis gibi bahçe… Masada çiçekler içinde yanan bir mum. Çatal-biçak takimi Christopfer taklidi bizim Hisar yapimi çatal biçak… Halis Fransiz müzigi…
Et yemekleri 90 bin lira. Baliklar 150 bin lira… 1888’in özel yemekleri karidesli dil baligi piramidi ve sark usulü pane lagos baligi…
1888 ögle yemeklerinde de açik… Aksam üzeri bar saati basliyor. Barda yabanci içkiler 50 bin lira, yerli içkiler 40 bin lira, alkolsüz içkiler 30 bin lira… Sarabin sisesi 130 bin lira.
Barda, Pazar günleri hariç her aksam canli müzik var… iki genç gitar çaliyor.
1888’de bir aksam yemegi yemek için kisi basina 200 bin lira ila 350 bin lira ödemeyi göze almak gerekiyor…
(1888 Restaurant, Bar-ca-fe, Cumhuriyet Bulvari 248 Izmir, Telefon: 21 66 90 veya 6318 74)
^

 

Sende yorum yap