“Şirketi satmamak vatana ihanettir!”

, , Sende yorum yap

Hamdi Akın (1954) yeni kuşak iş adamlarımızın en başarılılarından biri. 1976 yılında müteahhitlik yapmak amacıyla kurduğu Akfen firması ile değişik işlere girdi. Yabancı firmalarla ortaklık yaptı. Akfen’e ait veya ortaklık ilişkisi bulunan şirketlerin bir bölümünü yabancılara sattı.

Gazeteci arkadaşlarımızla yaptığı bir sohbet toplantısındaki anlattıklarının dikkat çeken bölümleri medyada yer aldı.

Anlatımları önemlidir. Bu anlatımlardan yeni kuşak, başarılı bir işadamının “ekonomiyi nasıl değerlendirdiğini öğreniyoruz. Hamdi Akın diyor ki; ”Şirketi satmamak vatana ihanettir”. “Şirketlerimiz satılmazsa bizimle ölür.”

“Şirketleri belli bir noktaya getirdikten sonra satmamak vatana ihanettir.”

“Biz şirketleri satarak aslında şirketleri ölümsüzleştiriyoruz. Satmazsak şirket benimle beraber ölecek.”

Yeni kuşak başarılı bir iş adamının anlatımları çok önemli.

Acaba tüm yeni kuşak işadamları aynı görüşte mi?

Günümüzde bütün dünyada “satın almalar ve birleşmeler” var.

Türkiye’de de her yıl yabancı ve yerli alıcılar şirket satın alıyorlar. Uluslararası Danışmanlık Kuruluşu Deloitte’nin 2017 Yılı Birleşme ve Satın Almalar Raporu’na göre Türkiye’de 2017 yılında 298 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti.

İşlem hacmi 2016’ya göre yüzde 41 artarak 10,3 milyar dolar oldu.

Yabancı yatırımcıların işlem hacmi 5.5 milyar dolar.

Yabancı yatırımcı, az sayıda, büyük ölçekli satın almalar yapıyor.

Yabancı yatırımcılar 2017 yılında 70 satın alma ile satın alma ve birleşmelerin toplam işlem hacminin yüzde 53’ünü gerçekleştirdi.Hamdi Akın’ın anlatımına göre acaba; 1) Her girişimci, birinci kuşaktan ikinci kuşağa iş devretmeyecek mi? Her girişimci hayatta iken kurduğu işi, yerli veya yabancı bir başka girişimciye satmak zorunda mı? 2) Türkiye’de Türklere ait kurumsal işletmelerin hayatta kalması imkansız mı?

Hamdi Akın gibi başarılı olarak ismi öne çıkmış işadamlarının söylemlerinden çok kişi etkilenir. Bunun için Hamdi Akın’ın söylemlerine açıklık getirmesinde yarar var. Yoksa, Hamdi Akın’ı örnek alacaklar, “Şirket benimle ölecekmiş. Bir an önce satayım… Şirket satmamak vatana ihanetmiş… Vatana ihanet eder duruma düşmeyeyim” diyerek alıcı aramaya başlayacaklar.

 

Sende yorum yap