Şirin bir lokanta Hanımeli

, , Sende yorum yap

Nişantaşı’ndaki Hanımeli dört masa ve 20 sandalyeli bir lokanta. Müşterilerinin çoğu kaldırım üzerindeki masalarda yemek yemeyi tercih ediyor

Nişantaşı’nda, Vali Konağı’nın arkasında, Süleyman Nazif Sokak ile Zafer Sokak’ın köşesindeki Emine Kurnaz’ın Hanımeli Lokantası’nı anlatacağım.

Bu lokanta başka bir lokanta. Neden başka bir lokanta? Emine Kurnaz iki erkek çocuk annesi, Giresunlu bir genç kadın. Oluklu mukavva üreten bir şirkette müşteri temsilcisiymiş. On yıl önce sokaktan geçerken camda kiralık ilanını görmüş. İşinden ayrılmış. Dükkanı kiralayarak lokantaya dönüştürmüş. Küçücük dükkanın yarısı mutfak, yarısında dört masa ve 20 sandalye var. Genelde hava şartları ne olursa olsun, müşterilerin çoğu kaldırım üzerindeki masalarda yemek yemeyi tercih ediyor.

Günün menüsü yok

Gelelim Emine hanımın lokantasının özelliğine. Emine hanım pazar hariç her gün saat 8.30’da lokantaya geliyor. Bir de yardımcısı var. Telefonla, Kurtuluş’taki kasabına ve manavına günlük et ve sebze siparişlerini veriyor. Kasabın ve manavın görevlilerinin getirdikleri et ve sebze ile günün yemeklerini pişirmeye başlıyor.

Zafer Sokak insan trafiği yoğun bir  sokak. Emine hanımın yoldan gelip geçenlerden çok, devamlı müşterileri var. Yemek servisi 11.30’da başlıyor, 17.30’a kadar devam ediyor. Emine hanım ise gün boyu yemek, hamur işi, tatlı yapmaya devam ediyor. Günün menüsü diye bir şey yok. Gün boyu tencereden, fırından ne çıkarsa müşteriye o sunuluyor. Kadınbudu köfte, patlıcan musakka, etli kabak dolması, lazanya, ıspanak, semizotu, pazı, fırın mücveri, kuru köfte, bamya, taze fasulye gün boyu tencereden çıkan yemekler. Tencerelerde yemekler pişirilirken, fırında da börek, kurabiye, cheese cake, poğaça pişiriliyor.

Nefis bir öğle yemeği

Emine hanım diyor ki “Gün boyu aynı yemeği pişirmiyorum. Bittikçe farklı yemek hazırlıyorum. Müşterinin yoğun olduğu günlerde 20-25 çeşit yemek, hamur işi yaptığım oluyor”.

Hanımeli’nin özelliği akşamüzeri saat 17.30’a kadar servisin devam etmesi, müşteri geldiğinde tencerelerde ne yemek var ise onlardan seçim yapabilmesi.

Gelelim fiyatlara… Çorbalar 5, sebzeler 5-10, etli yemekler 10-15 lira. Muhallebi, çıtır kadayıf gibi tatlılar
6.5 lira.

Ben Emine hanımın salçalı, patatesli İzmir köftesini seviyorum. Porsiyonu 10 lira. Yanına da pilav. Porsiyonu 5.5 lira. Birlikte nefis bir öğle yemeği oluyor.

 

Sende yorum yap