Sezonu Açtı Bodrum’da Küba

, , Sende yorum yap

Eski bir Bodrum evinde 20 yıldır hizmet veren, Bodrum’un en “durmuş oturmuş” lokantası Küba’da yeni sezon açıldı

Bodrum’un içinde, marinanın çevresinde çok sayıda balık lokantası var. Pizzacı, köfteci var. Uzakdoğu yemekleri yenen lokantalar var. Bunlar arasında, beyaz örtülü masalarında Akdeniz mutfağının yemeklerinin yenebileceği üç lokanta öne çıktı: Küba, Kocadon ve Roof Marina.
Hollandalı gelinimiz Ciska Aras ile eşi Bodrumlu Ahmet Aras’ın 1987 yılından bu yana işlettikleri Kocadon’u bu yıl kapadılar. Geriye kaldı Şenkar Öztüzün’ün Roof Marina lokantası ile Bülent Şenol‘un Küba lokantası.

Canlı müzik var

Küba’da mutfak ve servis yenilenmiş. Daha önceleri Maça Kızı’nda ünlü şef Aret Sahakyan’ın yanında yetişen Abdullah Sayın mutfak sorumluluğunu üstlenmiş. Haftada belli günleri canlı müzik olacak.

Küba lokantası şehrin içinde, deniz kıyısında, eski bir Bodrum evinde
20 yıldır hizmet veriyor. Binanın önünden denize doğru uzanan bahçe iki kademeli düzenlenmiş. Birinci kademe lokanta  bölümü. Onun önü bar bölümü.

Küba’nın bizim bildiğimiz Castro’nun Küba’sı ile ilgisi yok. Lokantayı açan Bülent Şenol’a arkadaşları “Küba” diye takılırmış. İsim oradan geliyor.

Küba, Bodrum’un en “durmuş oturmuş” lokantası. Gecenin geç saatlerinde Bodrum’a gidenlerin “buluşma noktası”. Bahçe duvarının önündeki bar tezgahının iki yanındaki yüksek iskemlelere tüneyerek Bodrum’da günbatımını seyretmek pek zevkli oluyor.

Küba’nın başarısının sırrı, Bülent Şenol’un her zaman işinin başında  olması.

Menüdeki lezzetler

Küba’nın mutfağında her tür et ve balık yemeği hazırlanıyor. Bembeyaz kolalı, keten örtülü masalarda, kaliteli tabak-çanak içinde, usulüyle masaya getirilip ikram edilen yöre otları Küba’nın özelliğini teşkil ediyor. Köz patlıcan, biber tarator, fava, deniz börülcesi, kırma zeytin, hardal otu iştah açıyor.

Deniz ürünlerinden kalamarı, ahtapotu, yengeç bacağını, karidesi çöp şişte hazırlıyorlar.

Küba’nın yeni menüsünde soğuk ve sıcak başlangıçlar 20-60 lira arasında. Meyhane köftesi 40, enginar dolma 50 lira. Izgara deniz ürünleri tabağı 80, lokum bonfile 70 lira. Ana yemeklerden et yemekleri 70 lira dolayında. Bodrum’un ünlü çökertme kebabı 70, şarap soslu midye
60, makarna ve risottolar 50 lira. Kişi başı 150 lira ödeme ile masadan kalkılabiliyor.

Osman Tuğrul Aray armonika, saksofon, flüt ile caz ve blues seslendiriyor. Vokal ve gitarda İmre Mıgıroğlu, gitarı ile Mustafa Savaş, yemek boyu ve yemek sonu müzik yapıyor.

 

Sende yorum yap