Seçim havası ekonomiyi yavaşlatacak

, , Sende yorum yap

2017 yılını iyi tamamladık. Kaynağı ne olur ise olsun ekonomide iyi bir büyüme gerçekleşti. 2018 yılına 2017’nin iyimser rüzgarı ile girdik. İlk 3 ay iyi geçti. Yaz aylarında ekonomide üretim artışının hızlanmasını bekliyoruz.
Beklenmedik bir zamanda seçim havasına girilmesi, olumlu gidişi riske sokacak.
Gerçekçi olalım.
– İnsanlar mevcut şartlara göre harcamalarını planlamışken, şartlar bir anda değişir ve insanlar önlerini göremez hale gelirlerse karar ertelemeye başlarlar. Karar ertelemeler ekonomide yavaşlamaya yol açabilir.
– Ekonomide belirsizlik, kaynakların, birikimlerin güvenli liman arayışına yol açıyor.
Türk insanı için güvenli liman dolardır, altındır. İnsanlar yavaşlattıkları harcamalarını, birikimlerini dolara, altına bağlamaya başlıyorlar. Dolara ilgi, dolar fiyatında olması gerekenin üzerinde artışa neden oluyor
– İktidar ekonomideki yavaşlamayı önlemek, kaynakların dolara ve altına yönelmesini engellemek için dengeleyici ekonomi politikaları uygulamak zorunda kalıyor. Bütçeyi kullanarak imkan ölçüsünde ekonomideki yavaşlamayı önleyerek harcamalar yapılıyor.
– Belirsizlik ülke dışından özellikle Batı dünyasından Türkiye’ye dönük ekonomik girişimleri de etkiliyor. Batı’dan Türkiye’ye para gönderecekler, yatırım yapacaklar sis ortadan kalkıncaya kadar beklemeye başlıyor.
Denilebilir ki “Erken veya zamanında seçim nasıl olsa yapılacak? Nasıl olsa ekonomi seçim rüzgarından etkilenecek”. Doğrudur. Ne var ki açıklanan seçim takvimine göre pozisyon almış olanların, “sürpriz-beklenmedik-öne alınmış” bir seçim takvimi ile karşılaşmaları, risklerini artırabilir. Ekonominin olması beklenenden önce, beklenenden ileri ölçüde yavaşlamasına kapı açabilir.

 

Sende yorum yap