Sanayi üretiminde iniş çıkışlar devam ediyor

, , Sende yorum yap

Sanayi üretimi mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1.5 azalırken yıllık bazda yüzde 3.5 artış gösterdi.

Mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi, nisan ayında yıllık olarak yüzde 6.7 gibi önemli bir artış göstermişti.

Arındırılmamış, mevsimsellikten arındırılmış, takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış göstergeler sanayi üretiminde gerçek değerlemeye imkan veremiyor. Çünkü 3 farklı göstergeye bakarak sağlıklı değerleme yapmak çok zor oluyor.

Örneğin arındırılmamış göstergelere göre, mayıs ayında sanayi üretiminde bir ay önceye göre yüzde 0.55 gerileme var. Geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 4.0 artış görülüyor. İmalat sanayinde bir ay önceye göre yüzde 2.3 artış var. Yıllık artış yüzde 3.8 oranında.

Mevsimsellikten arındırılmış göstergelere göre aylık gerileme yüzde 1.5, takvim etkisinden arındırılmış endekse göre yıllık bazda yüzde 3.5 artış var.

Takvim etkisinden arındırılmış göstergelere göre, dayanıklı tüketim malı üretimi mart ve nisandaki ortalama yüzde 14.6’lık artışının ardından, mayıs’ta yüzde 7.6 artı. Son 2 ayda toparlanma eğilimi gösteren ara malı üretimi, yüzde 5.2 artışla son 15 ayın en yüksel artışını sergiledi.

Nisanda yüzde 24.6 ile Şubat 2011’den bu yana en güçlü artışını kaydeden sermaye malı üretimi ise yüzde 2.5 artış gösterdi. Dayanıksız tüketim malı üretimi yüzde 0.7 geriledi.

Motorlu kara taşıtlarında ve mobilyada üretim artışı devam ediyor.

Motorlu kara taşıtları üretiminde mayısta yüzde 15.7 artış gerçekleşti

Mobilya ve elektrikli teçhizat üretiminde vergi teşviklerinin olumlu etkisi devam ediyor. Mobilya üretimi, nisanda yüzde 28.7 artmıştı. Mayısta da yüzde 13.0 artış gösterdi.

Elektrikli teçhizat üretimi ise yüzde 8.5 arttı, son 3 aydaki ortalama yıllık büyüme yüzde 11.2 oranında.

Tekstilde yüzde 2.0 büyüme var ama, giyimde daralma devam ediyor. Giyimde yüzde 4.4 daralma var.

Bu tablo sanayi üretiminde normalizasyonun başlayamadığını gösteriyor.

Mayıs ayı sanayi üretim rakamlarına bakarak yılın kalan ayları hakkında tahmin yapmak çok zor.

 

Sende yorum yap