Sanayi Üretimi

, , Sende yorum yap

Sanayi Üretimi

Sanayi üretimindeki gelişmeleri, TÜİK’in Sanayi Üretim Endeksi’nden izliyoruz. 2010=100 esası ile her ay açıklanan endeks, 2017 Ocak ayında 121.3, Şubat’ta 118.2, Mart’ta 136.6, Nisan’da 133.9 oldu. Bir yıl önce 2016 Mart endeksi 126.4 idi.

Bu endeks sayılarına göre 2017 Nisan ayı sanayi üretiminde aylık olarak yüzde 1.9 oranında gerileme var. 2016 Nisan ayına göre ise yüzde 5.9 artış gerçekleşmiş durumda.

Bunlar mevsim ve takvim etkileri dikkate alınarak düzeltilmemiş, gerçek üretim göstergeleridir.

Düzeltilmemiş endekslere göre, 2017 yılı Ocak ve Şubat aylarında sanayi üretim yavaş gidiyordu. Martta üretim yükselmişti.

Nisan ayında (düzeltilmemiş endekse göre) sanayi üretimi, bir önceki ayın 1.9 gerisine düştü. (Açık anlatımla nisanda sanayi üretimi artmadı, geriledi.) İmalat sanayi üretiminde yüzde 1.5 azalma oldu. Ama her şeye rağmen nisan ayı (düzeltilmemiş) üretim endeksi 2016 Nisan ayının yüzde 5.9 oranının da üzerinde.
Şimdilerde arındırılmamış göstergeler kullanılmıyor. Değerlemeler ve yorumlar düzeltilmiş oranlar üzerinden yapılıyor.

TÜİK’in mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış göstergelerine göre ise nisan ayında sanayi üretimi bir ay önceye göre yüzde 2.3 arttı. İmalat sanayi sektöründe aylık artış yüzde 2.6’ya ulaştı.

Sadece takvim etkisinden arındırılmış endekse göre, nisan ayında toplam sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 6.7 oldu.

İmalat sanayinde takvim etkisinden arındırılmış büyüme ise yüzde 7.3 gibi yüksek bir orana ulaşmış durumda.

Beklentileri aşan artış oranları, ekonominin yılın 2.Çeyreğine güçlü bir başlangıç yaptığı şeklinde yorumlanıyor.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörlerinde 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 140,7 ile ulaşım araçlarının imalatında, bir önceki aya göre en fazla azalış ise yüzde 6 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İçecek imalatı yüzde 5.9, fabrikasyon metal ürünleri imalatı yüzde 4.2 geriledi.

Arındırılmamış göstergelere bakarsak, nisan ayında sanayi üretim endeksi, mart ayının yüzde 1.9 gerisinde. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış üretim endekslerine bakarsak mart ayının yüzde 2.3 üzerinde.

 

Sende yorum yap