Yüzdeki kırışıklığı üç ay yok etmek 40 milyon lira

, , Sende yorum yap

Yüzünüzdeki kirisiklik sizi rahatsiz mi ediyor? Kolayi var… Bir pasaport, bir uçak bileti, bolca döviz… Sizi söööyyle Fransa’ya veya italya’ya kadar alalim… Orada “este-tisyenlerimiz” sizin kirisikligin altina ufak bir igne yapsinlar. En az kirisiklik-dan kurtulursunuz. Bu isin öbür masraf-
varmis. Bunlar üç ayda bir, alti ayda bir Avrupa’ya gider, igne olurlarmis. isin asli nedir, fasli nedir diye merak ettim. Dr. Osman Oymak’a sordum, ögrendiklerimi sayin okuyucularima aktaracagim.
Efendim, insan cildi altina iki türlü malzeme konulurmus. Bunlarin bir türü organik (dogal) dolgu malzemesi imis. Cildin altinda belli süre sonra erirmis. ikinci tür dolgu maddesi organik olmayan (yapay) dolgu maddesi imis. Silikon ve plastik türevleri bu tür malzeme imis. Bunlar erimezmis. Vücut bunlara direnç gösterir ise çikarilmalari gerekirmis.
Yurt disinda derileri gerdirmek için yüzün altina igne ile sikilan dolgu maddeleri dogal (organik) maddelermis. Sigirdan, baliktan, bitkilerden elde edilir-mis. Avrupa’da kendilerini “estetisyen” diye adlandiran doktorlarin igne ile derinin alt tabakasina koyduklari ve deriyi gerdiren dolgu maddesi 3 ile 6 aylik bir süre içinde erirmis.
Yüzünü böyle gerdirenler alti ayda bir tekrar doktorun kapisini çalarmis.
larinin rakamini veremem ama, ignenin faturasi 40 milyon Türk Lirasi.
Su insanlarin “doga” anlayisina sasirmamak imkansiz… Simdi insanlar herseyin “tabii” olanindan hoslaniyor. “Hor-mon”a karsilar. Ormanlari koruyorlar. Deniz kirliligini önlüyorlar. Domatesin, patatesin ilaçla yetistirilmesine tepki gösteriyorlar. Ama kadin vücudunda “tabii” olan “dogal” olan bir sey kalmadi… Bütün dünyada ve de Türkiye’de… Simdi kadinlarin hepsinin saçi sari… Mis gibi “kadin kokusu” kalmadi. Kadinlar buram buram “esans kokuyor”… Kiraz dudak, elma yanak, pudra, allik ve ruj ile örtülmüs durumda… Burunlar estetik ameliyatla havaya kaldiriliyor. Gögüsler silikonla sisiriliyor. Suratlar “solarium” da pisiriliyor. Bütün
Avrupa’da cilt geren doktorlarin bir iddiasi, cilt altina enjekte ettikleri dolgu maddelerinin içindeki bazi katkilarin yeni hücrelerin dogumunu saglayarak cildi gençlestirdigi veya hücre ölümünü geciktirdigi seklinde.
Bu iste daha da ileri gidenler var. Ig-ne ile yetinmeyip, igne tedavisi görenlere veya igne tedavisi için Avrupa’ya gidemeyenlere de el atilmis durumda… Ciltteki kirisikliklari yok edecek, cildin yaslanmasini önleyecek kremler piyasaya sürülüyor. Yakinda Türkiye’de de satisa çikacak olan bu kremlerin “paketi” en az 50 milyon lira dolayinda… îçinde serum, krem, yag gibi degisik kavanozlar var… Nedir bu isin esasi? Neden bunlar Avrupa’da ve özellikle Fransa ve italya’da oluyor da, bu ise çok merakli ve para ödemeye hazir kadinlarin bol bulundugu Amerika’da olmuyor?
Fransa’da ve italya’da bu isi yapan doktorlar, derinin altina siktiklari dolgu maddesinin ve sattiklari kremlerin “içerigini” açiklamiyor. “Bunlar bizim özel
bunlar yetmedi… Kadina karakter veren yüzdeki gamzeler ve çizgiler simdi igne ile doldurulmaya baslandi. Yusyuvarlak bir surat. Davul gibi sismis yanak. Patlak patlak dudak. Gergin göz kapaklan ve göz altlari arasinda küçülmüs gözlerle yepyeni “standart” ve de “yapay” bir kadin tipi ortaya çikti. TV ekranlarinda varliklilarin gezindigi sokaklarda, yüzleri birbirine benzeyen kadinlar… Kadinlar… Ben “hormonsuz domates” özlemi çekerken, simdi de “dogal kadin” arar oldum…
Yüzlerdeki çizgiler igne ile yok ediliyor
Meltem Pusat ve Duygu Asena kadin gözü ile bu isin ne oldugunu Avrupa’da inceleyip döndüler. Yazilar yazdilar. Bu isi yapan doktorlar yüzün kirisik bölgelerine bir igne yapiyorlarmis. Bu ignenin içindeki madde ile derinin altini doldurup, yüzü gerdiriyorlarmis. Bu isi yapan bir doktorun 2 bin Türk hastasi ve gizli formülümüzdür” diyor. Fransa ve italya’da Amerika’daki gibi hastanin doktoru dava etmesi kolay degil. Doktorlarin tazminat yükümlülügü yok.
Amerika’da uzun deney süresinden geçmemis bir maddenin insan vücuduna dolgu maddesi olarak enjekte edilmesine müsaade edilmiyor. Amerika’da bir doktor, ispat edilmemis bir seyi hastasina söyleyemez. Hücre yenileyecek, hücrenin ölümünü önleyecek özel formülü oldugunu iddia edemez.
Türkiye’de de Saglik Bakanligi bu konuda hassas. Türkiye’de de içerigi Saglik Bakanligi’na açiklanmadan ve uygun görülmeden hiç bir ilacin, tibbi kremin ithaline izin verilmiyor.
“Kadinlarimiz bu isten memnun… Sana ne oluyor?” diyemezsiniz… Ben “dogal” hanimlara hayranim… Etrafimda (ve de TV ekranlarinda) yüzündeki o güzelim çizgiler yok olmus, suratlari yusyuvarlak hale gelmis, yanaklari davul gibi sismis hanimlar görmek hosuma gitmiyor…

 

Sende yorum yap