Ya banknot basılacak ya zam yapılacak

, , Sende yorum yap

Devlet baba yil sonuna kadar 2 katrilyon lira dolayinda para bulmak zorunda. Bu parayi bulamaz ise:
“Memur maasi ödeyemez. Çiftçinin bugday, pancar, tütün, findik parasini veremez. Sosyal Sigortalar Kurumu, Bag-Kur, Emekli Sandigi üyelerinin ödemelerini yaptiramaz. Bütçe açigini kapatamaz.”
Devlet baba bu parayi “bulamaz ise bulamaz” denilemez. Mutlaka bulacak. Bulmanin da iki yolu var:
– Ya zam yapacak.
– Ya da banknot basacak. Anadolu’da bir türkü söylenir:
“Uzaklara kar yagiyor, üsümedin mi? Sen bu isin sonunu düsünmedin mi?” Halkimiza her ödenen paranin onun cebinden çikacagi açik açik anlatilmadigi için devamli “doldurusa gelir”.
– Memurlara maas artisi mi? Ne demek yüzde 35 artis… Yüzde 100 olsun… O da yetmez, yüzde 200 olsun…
– Bugday fiyati, pancar fiyati, pamuk fiyati, tütün fiyati, findik fiyati mi? Ne demek yüzde 80 artis… Yüzde 150 olsun…
Ama bir de ödeme günü var:
– Memur her ay maas bekliyor. Hem de yüzde 35 artirimli maas.
– Çiftçi Toprak Mahsulleri Ofi-si’nin, seker fabrikalarinin, Tarim Satis Kooperatifleri Birlikleri’nin kapisinda traktörünü pesine taktigi römorklarla siraya girmis… Kilometrelerce kuyruk olusmus. Haftalarca bekliyor. Ürününü teslim edecek. Parasini alacak.
Bu parayi kim ödeyecek? Halk ödeyecek.. Hani o “doldurusa getirilip”, “daha fazla, daha fazla olsun..,” diyenler var ya. iste onlar ödeyecek.
Bu güne kadar olan olmus, fatura çikmistir. Kimse “Madem ki pa-
ra yok, bu faturalar ödenmesin” diyemez. Memur veznenin önünden dönemez. Çiftçi ofisin, fabrikanin, birligin kipisindan geri çevrilemez.
Bu para ödenecek. Ya banknot basilarak ödenecek, ya zam yapilarak ödenecek.
Zam demlen sey, devlet babanin en hizli biçimde kaynak yaratma sistemidir. Tüketim vergileri artirilir. Örnegin KDV’ye zam yapilir. Akaryakit Tüketim Vergi-si’ne zam yapilir. Veya kamunun hizmet ücretleri artirilir. Örnegin köprü, karayolu geçis ücretlerine, telefona, telgrafa zam yapilir.
Böylece, halkin bir kisminin cebinden “devlet zoru ile” para çekilip, memura, çiftçiye dagitilir.
Dikkat buyurunuz, bu uygulamada piyasaya para çikmiyor. Para bir cepten öbür cebe aktariliyor. Hayat bazilari için pahalilani-yor, bazilarinin durumu iyilestiriliyor. Piyasadaki mal ve hizmet miktari ile para miktari arasindaki denge bozulmadigindan “enflasyon” körüklenmiyor. Ama hayat genelde pahalilaniyor. Piyasadaki mal ve hizmet miktari ayni iken, piyasaya daha fazla para çikar ise enflasyon körüklenir.
Devlet baba para açigini zam yerine banknot basarak karsilamaya kalkar ise, enflasyon çildirir.
Banknot basilarak para açiginin kapatilmasi halinde de maas artisini, bugday, findik, tütün, pancar faturasini halk öder. Ama herseyin fiyatina binen ve de adina zam degil de enflasyon denilen yoldan öder.
Hükümet daha önce devlet baba adina söz verilmis faturalari ödeyecek. Ya zam yaparak ödeyecek, ya para basarak ödeyecek., önceki hükümet iktidarda kalsaydi da bu paralar ödenecekti, yeni hükümetin yerinde bir baska hükümet olsaydi da ödenecekti… Ödememek diye bir sey yok da… Nasil ödenecek?
Iste burada isin içine “politik tercih” giriyor. En kolayi, en gürültü çikarmayacak olani banknot basmaktir. En gürültü çikarani “kör gözüne parmagim…” zam yapmaktir. Banknot basmak enflasyonu azdiracagindan kolay ama kötü yoldur. Zam da kötü ama enflasyon kadar kötü olmayan bir uygulamadir.
Su anda geriye dönüp, memur maaslarini indirmek, bugday, pancar, tütün, findik fiyatini düsürmek, yapilmis harcamalardan vazgeçmek sansi yok. Su anda devlet babanin ödemesi gereken faturanin rakami belli. Bu fatura ya da banknot basilarak ya da
zam ile ödenecek… Karadenizli vatandasimizin dedigi gibi, “Ha bu da bize ders olsun…” Halkimiz almadan vermenin tanriya mahsus oldugunu hatirlasin… Devlet babanin verecegi her paranin kendi cebinden su veya bu sekilde çikacaginin bilincine varsin.
– Maaslar daha fazla mi artsin? Hay hay… Ama biliniz ki sonunda artis sizin cebinizden çikacak…
– Bugday fiyati daha fazla mi artsin?.. Hay hay… Ama biliniz ki sonunda bunu siz ödeyeceksiniz.
– Bakanlara yeni birer Mercedes daha mi alinsin?., Önlerinde ve de peslerinde giden koruma araçlari beserden onara mi çikarilsin? Hay hay… Ama biliniz ki bunu siz ödeyeceksiniz.

 

Sende yorum yap