‘Victimization Theory’ ya da ‘Kader Kurbanlığı’

, , Sende yorum yap

Kader kurbani Türk halki” ile “beceriksiz ve yeteneksiz yöneticiler” ve de “Iç ve Dis Düsmanlar” üçlüsü arasinda top döndürmekten vazgeçmedikçe içinde tutuklu kaldigimiz çemberin disina da çikamayacagiz.
Cumhuriyetin 70’inci yilini kutla-digimiz su günde, iyi seyler varsa onlari yapan biziz. Kötü seyler var i-se, onlarin suçlusu biziz… Biz: Türk halkiyiz…
; * * *
ingiliz dilindeki “victim” kelimesinin Türkçe karsiligi “kurban, magdur kimse” demektir, ingiliz dilinde ‘yictimization Theory” diye ifade edilen seyin Türkçesi “Kader Kurbani” teorisidir.
”Kader Kurbani” teorisini biz tembelligimizi ve beceriksizligimizi örtmek, kendi kendimizi avutmak için benimsemis durumdayiz.
:* Ah… Ahhhhh… Sormayiniz… Bu Türk halki çok zavalli… Kader kurbani… Ne yapsin bu insanlar… Ellerinden hürriyetleri aliniyor. Ekmekleri aliniyor… Pnlara is veren yok… Onlari çalistiran jyok… Onlara para veren yok… Onun için oturmuslar köselerinde bir kurtarici bekliyorlar… “- Ah Mustafa Kemal, ah nerelerdesin?…”
* Suyöneticileryok mu? Önce tek partinin adamlari, ardindan çok partililer, politikacilar, bürokratlar… Ah… Ahhhh…
Bütün suç onlarda… Hepsi beceriksiz çikti… Hepsi kendilerinden baskasini düsünmüyor… Türk halkini muasir medeniyet düzeyine çikarmayi beceremiyor… Halbuki herke-se_as, herkese is, herkese bir araba, bir ev vermek zorundalar… Beceremiyorlar… “- Ah Mustafa Kemal, ah nerelerdesin?..” * Su iç ve dis düsmanlar yok mu?
iste bütün kötülükler onlarin basi-
iste bütün Kötülüker onlarin basi-nm altindan çikiyor… Onlar olmasa… Ohoooo… iste siz o zaman bizi f örün… îste o zaman dünya bizden orksun… Bir yerimizden kalkariz… iki adim tamam… Ama bu iç ve dis düsmanlardan kurtulmamiz sart… “- Ah Mustafa Kemal, ah nerelerdesin?..”
* * *
Atatürk. Onuncu Yil Söylevini söyle bitirir: “-… Türk Milleti Cumhuriyetin gelecek on yillarini daha büyük coskularla kutlayacaktir…”
Türk Milletinin Cumhuriyetin
gelecek onyillarini, bu 70’inci yilda-ki gibi “sorunlar içinde” degil de “coskular içinde” kutlamasini istiyor isek, artik “aci gerçekleri görmek, aci gerçekleri çekinmeden ortaya koymak zorundayiz.”
– Türk halki olarak “üretemiyoruz”. Mal üretemiyoruz. Fikir üretemiyoruz. Çözüm üretemiyoruz.
– Türk halki olarak “kapasitemizi kullanamiyoruz”… Bizim yillik kisi basi yarattigimiz deger 2 bin dolar dolayinda. Halbuki bizim kapasite-mizdeki insanlar baska ülkelerde yilda 15 bin dolar, 30 bin dolarlik deger yaratabiliyor ve bu degere esit tüketim yapabiliyorlar.
– Bizler yillik kisi basi 2 bin dolar dolayinda deger yaratarak yilda 15 bin dolarlik, 30 bin dolarlik kisi basi deger yaratanlarin yasamlarinin benzerim ariyoruz. Onlar kadar tüketim yapmak, onlarinki gibi sehirlerde yasamak, onla-rinkine benzer hastanelere, okullara sahip olmak istiyoruz.
– Biz evlerimizin ö-nüne, denize, sokaklara çöpü döküyor, sonra “bu sehirlerde yasanir mi?” diye yakiniyoruz.
– Biz, firsati buldukça kaçak kat çikiyor, ormanlari yakarak arazi sahibi oluyor, bulabildigimiz her yere gecekondu dikiyor, bütün bunlari yaptiktan sonra “rezil olan sehirlerden” sözediyoruz.
– Biz herseyi “Devlet” denen bir hayali “Baba”dan bekliyoruz. “Devlet Baba” nereden bulursa bulup bulusturacak, halkini besleyecek. Her isteyeni maasa, ücrete baglayacak…
Her isteyene bedava bakacak. Çiftçinin ürettigi her mali yüksek fiyatla alacak… ihracatçiyim diyenin cebini dövizle dolduracak.
Müteahhitleri paraya bogacak… Sanayiciyim diyene bedava fabrika kuracak… Fabrikadan çikan mali da alacak…
– Halktan hiç vergi almayacak… Ama adalet tikir tikir isleyecek. Her kösebasini bir polis bekleyecek…
kösebasini bir polis bekleyecek…
* * *
“Kader Utansin…” edebiyatini noktalamak sart… Kader utanmasin, biz utanalim… Bugüne kadar “kader kurbani” oyununu oynayip, sâdece kendimizi kandirdik…
Aglayarak, sizlayarak, suçu “yönetenlere, iç ve dis düsmanlara atarak” ve de devamli olarak bir yerlerden yardim bekleyerek bu isin yürümeyecegini görmenin zamani geldi..
‘ “…Cumhuriyetin gelecek on yillarim gerçek coskularla kutlamanizi dilerim Sayin Okuyucularim…”

 

Sende yorum yap