Vergi “güçsüzleri” yüzsüz ilan edilince gerçek “yüzsüzler” unutuluyor

, , Sende yorum yap

Davul-zurna çalarak, açiklanan vergi ödeyemeyenler listesi, “vergi güçsüzleri” listesidir. Vergi “yüzsüzleri” hayatlarinda vergi dairesinin kapisindan geçmek bir yana, semtine bile ugramamis “meçhul kahramanlar”dir.
Vergi yüzsüzü olarak listelere adi geçenler kimler? (l) Bunlarin tamami “kümese girmis kazlar”… Gönüllü olarak kümese girmis. Vergi numarasi almis. Her yil vergi beyannamesi vermis. Defter tutuyor. Defterlerini, Maliye kontrol ediyor. Isçilerini bordroya kaydediyor. Isçilerinin SSK ödenegini ödüyor. (2) Bunlar bugüne kadar vergi vermis. Baska anlatimiyla Maliye bugüne kadar bunlarin “yolabildigi kadar tüylerini yolmus”. (3) Bunlar herseye ragmen vergi beyannamesi vermisler. Fakat son beyannamelerini verdikleri halde, beyannamede ödeyeceklerini belirttikleri vergiyi ödememisler.
Neden ödememisler?
Simdi burada bu ara açiklama yapayim. Bu ara açiklamadan sonra insanlarin vergilerini neden ödemediklerini tartisalim… Ara açiklama normal olmayan durumlarla ilgili (1) Normal olmayan durumlarin en çirkini, kötü niyetli davranistir. Kisilerin müesseselerinin varliklarini sahsi varlik haline dönüstürdükden, müesseselerin içini bosaltip, posasini biraktiktan sonra, paraciklarini yurt disina kaçirip milyoner hayati yasamalaridir. Bu, gerçek yüzsüzlük olayidir. (2) Normal olmayan durumlarin bir de devlet zoruyla ortaya çikani vardir. Örnegin devlet üç bankayi kapatti. Bankalarin varliklarina el konuldu. Böyle bir durumda bu bankalar vergi borçlarini neden ödeyemiyor diye sormak, bankalarin vergilerini ödemelerini beklemek yanlis olur.
Normal olmayan durumlari bir yana birakalim.
Tekrar konumuza dönelim. Türkiye’de vergi numarasi almis, vergi beyannamesi vermis, “kaz olarak kümese girmis” hiç bir sirket ve sahis “hadi ben yüzsüz olayim, hadi ben devlete kazik atayim” diyerek, vergisini zamaninda ödememezlik yapmaz. Yapamaz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, vergi dairesinin önünden hiç geçmeyenleri görmez, ama vergi dairesinin kapisindan bir kere geçenin kolunu da ömür boyu birakmaz.
Devlet listede adi geçenlerin “yuvasini kuru-tur-anasini aglatir” o vergi borcunu çatir çatir alir. ödemeyi geciktirenin yapügi yaninda kar kalir diye düsünmeyiniz. Listeye adi yazilanlar yanmistir. Ödeyecekleri vergiye her ay için yüzde 12 faiz binmektedir. Bu faiz, vergi ödeninceye kadar devam edecektir. Listede adi geçenler ödemeyi gene de yapamaz ise Maliye “cebri takibata iliskin haciz-satis” hükümlerini uygulayacak, fabrikalari, makineleri, evi, esyayi, neyi bulursa saüp savip bu parayi alacaktir.
Sayin okuyucularim, simdi lütfen kendi kendinize sorunuz… imkaniniz olsa, siz böyle duruma düsmek ister misiniz? imkaniniz olsa siz vergi borcunuzun her ay yüzde 12 faiz ile çig gibi büyümesini ister misiniz?.. Yarin, öbürgün bu borcun, fabrikanizi, malinizi, mülkünüzü,
evinizi döseginizi alip götürecegini bile bile nasil yasarsiniz?..
Bunun için listede adi açikla-nanlar “yüzsüzler” degil, güç-süzler, çaresizlerdir. Listeye, degi-sik nedenlerle girmis birkaç yüz-süzün ismini ön plana çikarip, güçsüzleri yüzsüz ilan edersek, gerçek yüzsüzler unutulur gider. Bu arada dünyada herhalde kendi kendini “yüzsüz olarak” teshir eden bir ilk devlet, ilk hükümet Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükü-meti’dir.
Maliye Bakani, “yüzsüzleri” açiklarken, Dünya Gazetesi’nin mansetindeki anlatim ile “Devlet kendisini teshir etmis oldu.” Bakiniz Maliye Bakani neler anlatiyor: “Yüzsüzler listesinde vergi borçlari siralamasinda ilk 20 büyük yüzsüz olarak yeralan mükellefin 11’i kamu kurulusu, 9’u özel sektöre mensup mükelleftir. Ilk 20 yüzsüzden kamu kurulusu olanlarin borcu 32 trilyon lira, özel sektöre mensup mükelleflerin borcu 3 trilyon liradir.”
Iste, yüzsüz ile güçsüzü karistirmanin aci bir sonucu da bu…
Ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olarak “devletimin kendini yüzsüz olarak teshir etmesini” kabul edemiyorum. Içime sindiremiyorum. Çok asagilayici bir durum olarak degerlendiriyorum. Liste “yüzsüzler listesi degil, acizler listesi” diyecek olsak gene de yazik. Gene de ayip… Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendi kendine (bir cebinden öbür cebine) 51 trilyon liralik transfer beceriksizligini “aciz vesikasina bagliyor” ise, yaziklar olsun… Simdi gelelim gerçek yüzsüzlerin durumuna… Gerçek yüzsüzler, vergi denilen sey ile henüz tanismamis olanlardir. Gerçek yüzsüzler, vergi sistemi disinda kalmayi becerenler, vergi kaçiranlardir.
Devletin görevi vergiden kaçanlar ile, vergi kaçiranlari bulup yakalamaktir. Devletin görevi vergiden kaçanlara numara vermektir.
Bugünlerde devlet vergi numarasi dagitiyor. Kime? Kendi rizalari ile vergi dairelerine kaydolmus, bugüne kadar vergi vermis, zaten vergi numarasi olan kimselere yeni numara veriliyor. Iste son numaramiz da bu…
Vergi güçsüzlerinin sayisi ve borç toplami
Mükellef sayisi Borç (Milyar TL)
Ankara 4,698 6,849
Istanbul 19,945 53,983
Izmir 2,780 3,688
Adana 977 1,342
Bursa 1,410 836
Kocaeli 811 1,190
Diger iller 9,938 20,899
Toplam 40,559 88,789
Kamu kuruluslari 51,210
Özel mükellefler 37,579

 

Sende yorum yap