T’yi satmayı beceremiyoruz

, , Sende yorum yap

Tansu Çiller için basindan bu yana PTT’nin T’sini bir an önce satip, iç borç sorununu çözmek için çirpiniyor. Fakat ne yazik ki ekibi bu isin kanuni çerçevesini çizmeyi beceremedi. Simdi de satmayi beceremiyor.
Türkiye, dünyada PTT’nin T’sini satmaya ni-yetlenen ilk ülke degil. Son ülke de degil. Birçok ülke T’sini satti. Birçok ülke satmak üzere yola çikmis durumda…
Bizim özellestirme islerimizin baskani ta-aaaa Brüksel’den halkimiza “fazla ümitlenmeyiniz” mesajini yolluyor… Baskan, “Türk Telekom’un özellestirilmesine danismanlik hizmeti vermek için basvuran 20 yatirim bankasi arasindan ön eleme sonucu 6 konsorsiyumdan olusan ön seçimin yapildigini, bu 6 konsorsiyumda yer alan 23 bankaya mektup gönderildigini, bunun ilk ciddi adim oldugunu, yilsonuna kadar danismanlik yapacak kurulusun belirlenecegini” açikladi. Baskana göre, “T hisselerinin satisi 1996 ortalarina kayar”.
1996 ortalarinda “Allah kerim… Kim öle… Kim kala!..” Dünya Bankasi raporunda belirtildigi gibi “Türkiye’de özellestirme isi show (gösteri)den baska bir sey degil…” Özellestirme idaresi Brüksel’e tanitim (siz buna gösteri deyiniz) gezisi düzenlemis. Dosya hazir olmadigindan Türk Telekom’u tanitamamislar ama, Türk Telekom için yeni hazirlanan logo (bana göre çok çirkin yapilmis bir amblem) yabancilara tanitilmis… Yabancilar da buna havran kalmis!..
Ismail Cem’in kizi Ipek Cem iyi tahsil görmüs piril piril bir genç kizimiz. New York’ta bir yatirim bankasinda çalisiyor. Yeni Yüz-yil’da haftada bir yazisi yayinlaniyor. Dünkü yazisinda bakiniz ne bilgiler var: “Dünya Bankasi verilerine göre, 1988-1993 arasinda dünyada 91 ülkede 2 bin 700 kamu kurulusu özellestirilmis. Bu özellestirmeler sonucu 271 milyar dolar gelir elde edilmis. 1994 yilinda yapilan özellestirmelerle toplanan para 63 milyar dolar imis. 1994 yilinda özellestirme gelirlerinin yüzde 17’si telekomünikasyon hizmetlerinin özellestirilmesinden gelmis. Açik anlatimiyla baskalari hanril hurul telekom satiyor.
Bugüne kadar telekomlarini satan satmis… Aralarinda Türkiye’nin de bulundugu 51 ülke satis için sirada… Pazar doymak üzere… Pazarda bizim telekomdan daha cazip telekomlar var. Eger geç kalirsak malimiz elimizde kalacak…”
Ipek Cem uyariyor: “Türk Telekom gibi daha önce hiç halka açilmamis, bilanço ve kazanç çizelgelerini uluslararasi muhasebe standartlarina adapte edememis bir sirket için prospektüs hazirlanmasi, hisselerin satilacagi yatirimcilarin özelliklerine göre 6 ay ile 18 ay arasinda zaman alir.”
ADR (American Deposi-tary Receipts) ve GDR (Global Depositary Receipts), Türkçe dilinde “Hisse Senedi Depozit Makbuzu” diye adlandirabilecegimiz, bir çesit hisse senedi pazarlama mekanizmasi. Bir araci banka hisse senedi satilacak Türk sirketinin hisse senedini alip, Türkiye’de depo ediyor. Bunun karsiliginda kendi garantisi ile dolar üzerinden islem görmek üzere, yurt disinda hisse senedi makbuzu ihraç ediyor. Bu makbuzlar yurt disinda borsalara kaydedilip borsa içinde islem görebiliyor veya borsa disi islemlere konu olabiliyor.
Birçok ülke, KITlerini yurt disinda tanitmanin güçlügünü, çikarilacak hisse senetlerinin yabanci paraya dönüstürülme güçlügünü ve yabanci borsalara kayit ve bu borsalarin usullerine uyum güçlügünü dikkate alarak, özellestirilen KIT’lerini, bir araci banka ile anlasarak “Hisse Senedi Depozit Makbuzu” karsiligi yurt disinda çabucak satmis. Parayi hizla toplamis.
The Bank of New York’un yayinladigi rakamlara göre, 1990 yilindan 1994 yili sonuna kadar 21 ülke 67 KIT’i, Depozit Makbuzu karsiligi özellestirmis. Bu dönemde Depozit Makbuzu ihraci ile özellestirilen KIT hisse senetleri bedeli olarak 17.1 milyar dolar toplanmis. Haziran ayinda Portekiz Tele-kom’unun 980 milyon dolar degerindeki hissesi satilmis. Eylül’de “Telefonica Ispanya”, 1996 Ocak ayinda Alman Telekom’u “Deutche Telekom”, ardindan Hollanda, Italya, Fransa telekomlarinn satisi var.
Biz ise hala sattik satacagiz hikayeleri ve de Türk Telekom’una amblem çizdirmek ile vakit geçiriyoruz. Özellestirme isinde ciddi isek, bu konuda dünyada olan biteni iyi izleyip, pazarin disinda kalmamak için acele davranmak zorundayiz. Bu konuda yabancilarin tecrübelerini izlemek yaninda, yabanci piya-salari bilen, bu isin uzmani olmus araci kuruluslari, bankalari kullanmak zorundayiz.
ADR, GDR diye adlandirilan “Hisse Senedi Depozit Makbuzu” çikararak özellestirilecek Kirleri yurt disinda hizli olarak pazarlama sansi var ise, bu firsati kaçirmamaya bakmaliyiz.

PTT’lerinin T’sini satmak için siraya giren ülkeler

Özellestirilecek Satacak
Telekom_________________ Ülke
Belgacom Belçika
Deutsche Telekom Almanya
France Telecom Fransa
KPN Hollanda
OTE Yunanistan
Portugal Telecom Portekiz
STET Italya
SWiss PTT Isviçre
Telecom Eireann Irlanda
Telefonice de Espana Ispanya
Telia Isveç
Albanian Telecom Arnavutluk
Lithuania Telecom Litvanya
Malav Macaristan
PTT Slovenije Slovenya
Romania Telecom Romanya
Rostelecom Rusya
Sviazinvest Kenya
TPSA Polonya
Arento Misir
Bezeg Israil
CITEL-COM Fildisi Sahili
Ghana Telecom Gana
INTELCAM Kameron
Kenya PTT Kenya
ONPT Fas
Telcom SA G.Afrika
Türk Telekom Türkiye
UPTC Uganda
ZANTEL Zambiya
CANTV Venezüella
EMETEL Ekvator
ENTEL Bolivya
Hondutel Hondura
INTEL El Salvador
INTEL Panama
TELCOR Nikaragua
Telebras Brezilya
TELECO Haiti
FTPL Fiji
KDD Japonya
Korea Telecom Kore
MTNL Hindistan
NTT Japonya
PT Telecom Endonezya
PTC Pakistan
PTO Srilanka
Singapore Telecom Singapur
Telstra Avustralya
TOT/CAT Tayland
VSNL Hindistan Kaynak: Salomon Brothers

 

Sende yorum yap