TÜSİAD’ın “misyonu” değişmedi

, , Sende yorum yap

Bugün istanbul’da TÜ-SIAD’in 26’nci Genel Kurul Toplantisi yapilacak. Bu nedenle TÜSIAD üyeleri biraraya gelecek.
TÜSÎAD’in kurulusundan bu yana misyonu degismedi. Üye yapisi degisti. Üye sayisi artti. Üye sayisinin artmasina ve üye yapisinin degismesine paralel olarak da “yönetim biçimi” farklilasti.
TÜSIAD’in “misyonu”, hâlâ, “demokratik parlamenter sistem içinde, serbest piyasa ekonomisi sartlarinda, iç ve dis rekabete açik, ekonomik boyutta üretim gerçeklestirmek için gerekli sartlarin olusmasi dogrultusunda alternatif politika önerileri, görüsleri ortaya koymak, yardimci çalismalar, arastirmalar yürütmek karar ve uygulama mevkiinde olanlara yardim etmek, kamuoyu olusturmak, büyük sermayenin sözcülügünü yapmaktir.
TÜSIAD (1) Gönüllü bir özel sektör örgütüdür (2) Ekonomik büyüklükte (ölçek ekonomisinde) kuruluslarin sermaye temsilcilerini biraraya getirir. Bu bakimdan büyük sermayenin örgütüdür. “Zenginler Kulübü” dür.
TÜSIAD’in büyük sermayenin temsilcilerini biraraya getirmesi, zenginler kulübü olmasi utanilacak, sakinilacak, saklanacak bir-sey degildir. Çünkü bu tip mütesebbisler, “ölçek ekonomisinde” üretim çizgisini asan, ülkenin seçkin mütesebbisleridir. Önemli ölçüde yatirim yapan, iç ve dis rekabete açik üretim gerçeklestiren, belli bir istihdam yaratanlar ve de vergilerini ödeyen isadamlaridir.
Normal olarak TÜSIAD’da “ölçek ekonomisinin altindaki küçük isletmelerin” temsilcilerinin yeralmamasi gerekir. Normal olarak ölçek ekonomisindeki kuruluslarda sermaye temsilcisi niteligini tasimayan “profesyonellerin” TÜSIAD’a üye olmamasi gerekir.
Ancak, zaman içinde TÜSÎAD’in üyelik politikasinda degisiklikler oldu. ölçek ekonomisi çizgisinin altinda kalan kurulus temsilcileri, profesyonel yöneticiler, hatta kamu kesiminden yöneticiler TÜSIAD’a üye kabul edildi.
Bu bir “üyelik politikasi tercihidir”. Fakat bu tercih sonucunda bugün ortaya çikan üyelik yapisinda:
– Gerçek anlamda “ölçek ekonomisindeki” büyük üretim kuruluslarinin sermaye sahipleri azinliga düstü.
– ölçek ekonomisindeki “büyük üretim kuruluslarinin sermaye sahipleri, TÜSIAD’da” bizzat temsilde azinlikta kaldiklarini” görünce, aile mensuplarinin ve profesyonel yöneticilerinin üyeligi için yesil isik yaktiklar. Simdi onlari çogu genç aile fertleri ile profesyonel yöneticileri temsil etmekte.
– Ölçek ekonomisi çizgisinin altinda kalan isletmelerin sahipleri ve degisik ölçeklerde isletmelerde profesyonel yönetici olarak çalisan üyelerin sayilan çogunluk teskil eder hale geldi.
Üye sayisi artinca, TÜSI-AD semsiyesi altinda farkli ölçekli kuruluslarin sermayedarlari, yöneticileri biraraya gelince bakiniz ne degisiklikler oldu:
– Kurulusunda TÜSÎAD’in az sayidaki ve de tamami sadece ölçek ekonomisinin üzerinde bulunan kuruluslarin sermaye sahipleri ve temsilcileri olan üyeleri sik sik biraraya gelip ortak politikalar olusturur, görüs ve temennilerini ortaya koyarken, üye sayisinin artmasi ve üyelerin ilgi gruplarinin dagilmasi sonucu, tüm üyeler yilda bir Genel Kurul Toplanti-si’nda “formalite icabi” biraraya gelir oldular.
– Yil içinde düzenlenen sinirli sayidaki istisare toplantilari, büyük sermayenin gerçek sorunlarinin açiklikla tartisilmasina imkân vermeyecek biçim aldi.
Degisik nedenlerle bugün kanuni özel sektör örgütleri ve tepe kuruluslari “büyük sermayeyi” temsil edemez haldedir.
Hatta “büyük sanayi”e, ölçek ekonomisinin üzerine çikan kuruluslara ve bunlarin sahip ve yöneticilerine karsi politikalar içindedir.
Bu nedenle kanuni kuruluslar, ölçek ekonomisindeki üretim birimlerinin sorunlarini, gelismelerini, durumlarini yansitamamakta, bu alandaki gelismeleri yeterince izlememekte, yeterince duyuramamaktadir.
O halde, Türkiye’de ölçek ekonomisindeki üretim birimlerinin durumlarini izleyecek, duyuracak bir birime ihtiyaç devam etmektedir. Iste o birim de TÜSIAD’dir.
O zaman TÜSIAD’in “misyonundaki agirlik noktasi” büyük sanayi’in temsilcisi olmak, büyük sanayide olan biteni duyurmak seklinde ortaya çikmaktadir.
TÜSIAD bünyesinde ölçek ekonomisin altindaki kurum ve kuruluslar ve bunlarin temsilcileri ile profesyonel yöneticiler çogunluga sahip olurlar ise, dogal olarak bir “dernek statüsü içinde” yönetime katilmalari ve giderek yönetime hakim olmalari gerekecektir. O zaman TÜSIAD’in diger kanuni meslek kuruluslarindan hiçbir fark kalmayacaktir.
TÜSIAD, Türkiye’nin ölçek ekonomisi sinirinin üzerine çikmis, uluslararasi ölçülere ulasmis üretim birimlerinin sermaye gruplarinin temsilcisi olma özelligini kaybedecektir. TÜSIAD’in belli bir üretim rakaminin atanda kalan isletmelerin temsilcilerine kapisini kapamasi zorunlulugu ortadadir. TÜSIAD’in kisiligini, misyonunu korumasi için “Zenginler Kulübü” olarak kalmasi sarttir.
TÜSIAD’in digeri özel sektör kuruluslarindan farki “Zenginler Kulübü” olmasi, “zengin ve fakat kanuna saygi gösteren, vergisini veren, yatirim yapan, üretim yapan, istihdam saglayan” üyelerinin “kisisel” sorunlari disindaki ekonomik görüslerini, önerilerini, alternatif politika tekliflerini duyurmasi, “büyük sermayenin” sözcülügünü yapmasidir.

 

Sende yorum yap