Türkiye’de yaşayan bir insanın değeri 24 bin 500 dolarmış

, , Sende yorum yap

“Bir Türk dünyaya bedeldir!..” diye biliyorduk. Megerse yanlis biliyormusuz. Dünya Bankasi uzmanlan bir Türk’ün bedelini hesaplamislar. Türkiye’de yasayan insan basina ortalama 24.500 dolar bedel biçmisler.
Bu degeri nasil biçmisler onu anlatacagim ama, daha önce “kizginligimi” daha dogrusu “kirginligimi” ortaya koyayim. Bize 24.500 dolar deger biçenlerin Yunanistan’da yasayan insanlara 106 bin, Kibris’ta yasayan Rumlar’a 135 bin, Ispanyollar’a 209 bin, israil’de yasayan Museviler’e 219 bin, Japon insanina 457 bin dolar deger biçmesine ne demeli?
Bu anlattigim seyler, siradan bir arastirmacinin, siradan bir çalismasinda ortaya atilan “kisisel degerlemeler” olsa, ciddiye almayacagim. Bunlar Dünya Bankasi uzmanlarinin çalismalari sonucu bulunan rakamlar olunca ve de Dünya Bankasi tarafindan dünyanin dört bir yanina duyurulunca is degisiyor.
Isi basindan anlatayim. Dünya Bankasi, ülkelerin “varlikliklarini” ölçmek için yeni bir sistem gelistirdi. Eskiden kisi basina Milli Gelir rakamina göre siralanan ülkeleri, kisi basina varlik siralamasina koydu. Bu siralamada Türkiye 192 ülke arasinda kisi basina varlik 34 bin dolar varlik ile, 96’nci siraya oturdu.
Bu konuda gazetelerde haberler yayinlandi. Yeni “varlik hesabinin nasil yapildigini” ben Sayin okuyucularima bu sütunda 14 Ekim günü yazimda anlattim.
Derken efendim Dünya Bankasi’nin 17 Eylül 1995 tarihinde bu çalisma ile ilgili olarak yaptigi açiklamanin metni elime geçti. Dünya Bankasi’nin açiklamasinda, bu çalismanin ciddiyeti anlatiliyor, ülkelerin bu çalis-madaki bulgular isiginda degerlendirilmesinin dogru olacagi anlatiliyor.
Sonra da “insan varligi” hesabinin nasil yapildigi konusunda bilgi veriliyor.
Dünya Bankasi uzmanlan “insanlari boyuna, posuna, giyimine, kusamina, bindigi otomobilin markasina göre” siralamamislar, önce ülkede yasayan insanlarin sagligina bakmislar. Vücutlari ne kadar saglam, kafa-lan ne kadar saglam. Sonra yasam sartlari-na bakmislar. Saglikli besleniyorlar mi? Dogru dürüst sehirlerde, dogru dürüst mekanlarda, dogru dürüst evlerde yasiyorlar mi? Sonra egitimlerine bakmislar. Çagdas egitim imkanlarindan yararlaniyorlar mi? Dünyanin baska ülkelerindeki insanlara göre kafalarina ne bilgiler yükleniyor? insanlar kafalarina yüklenen bilgilerden ne ölçüde yararlanabiliyor? Derken gelmis en önemli ölçü: insanlar ne kadar verimli? Zaten bütün diger faktörlerin nihai göstergesi verimlilik. Önce siralananlari ölçmek, biçmek zor. Onlar hakkindaki degerlemeler büyük ölçüde tartisilabilir ama, verimlilik ölçüsü tartisilamaz. Ne-
dir insanlar için verimlilik ölçüsü?
insanlar için verimlilik ölçüsü, bir insanin bir yilda üretime ne kadar katkida bulunabildigidir. Bu da söyle ölçülüyor: Bir ülkede bir yilda üretilen mal ve hizmetlerin dolar olarak degeri bulunuyor. (Buna “Milli Gelir” deniliyor.) Sonra ülke nüfusuna bu rakam bölünüyor. Kisi basina bir yilda o ülke insaninin üretimine yaptigi katki hesaplaniyor. (Buna da “Kisi Basina Milli Gelir” rakami deniliyor.)
Türkiye için rakam ortada: Bizim insanimizin kisi basina verimi-üretimi-Milli Geliri 2 bin-3 bin dolar arasinda gidip geliyor. Yunanistan’da yasayanlar için bu rakam, bizim 3-4 katimiz. Ispanya’da yasayan insanlar için 5-7 katimiz, Japonya’da yasayanlar için 10-15 katimiz.
“Durumu kurtarmak için bahaneler” aranmasin diye, arastirmada, her ülkede, ülkenin toplam varligini olusturan üç faktörden, insan varligi yaninda, ülkenign dogal kayanaklarinin (tabii varliklarinin) ve fiziki varliklarinin (alt ve üst yapisinin, yatirimlari-nin, fabrikalarinin, makinelerinin) paylan da verilmis. Hani kimse demesin ki “Efendim bizim dogal kayankalarimiz zayif da, insanlarimiz üretemiyor. Bizde fabrika mi var ki, daha fazla üretelim?”
Yunanistan’in toplam varliklarinda insan varliklarinda insan varliginin payi yüzde 75, dogal varliklarinin payi yüzde 11 ve fiziki varliklarin payi yüzde 14. Türkiye’nin toplam varliklarinda, dogal varliklarin payi yüzde 13, fiziki varliklarin payi yüzde 15, insan varliginin payi 72 oraninda.
Dünya ortalamasina bakiyoruz. Kisi basina varlik ortalamasi 86 bin dolar. Tabii varliklarin ortalama katkisi yüzde 20, fiziki varliklarin ortalama katkisi yüzde 16 oraninda, insan varliginin ülke varligini olusturmadaki katkisi ortalama yüzde 64 oraninda.
Biz Türkiye’de tabii varliklari (dogal kaynaklan) artiramayacagimiza göre, oynayabilecegimiz iki kalem var. Fiziki varliklar: Yatirimlarla bunlan artirmaya mecburuz. Çünkü bunlar üretim araçlari. Fakat bunlari ne kadar artirirsaniz artiriniz, bunlar ülkenin toplam varligini tek basina yükseltemiyor. Insan basina varligi tek basina artiramiyor. Yüzde 30 dolayinda toplam varliga katki saglayabiliyor. 192 ülkenin durumu incelendiginde görülüyor ki, ülke varliginin, kisi basi insan varliginin yüzde 50 dolayindaki kismi “insan”dan geliyor.
Demek ki, ülkemizin fakirligini, Türkiye’de kisi basina düsen varligin düsüklügünü, insanlarin fakirligini, tek bir kaynaga baglayabilecegiz. Insanlanmizi iyi yetistire-miyoruz. insanlarimizin verimi düsük. Hem de çok düsük. Insanimiz iyi yetisemeyince, insanimiz üretemeyince, verimli olamayinca da bir Türk insani dünya fiyati ile sadece 24.500 dolar ediyor.

 

Sende yorum yap