Türkiye’de her yıl 8 milyon insan şu veya bu şekilde tatil yapıyor

, , Sende yorum yap

Türkiye’nin nüfusu 62 milyonu geçti… Acaba bu 62 milyon insanin kaçi tatil yapar hiç merak ettiniz mi?
Ben size bir iki ipucu vereyim. Yaklasik 8 milyon insanimiz su veya bu sekilde tatile çikiyor. Ama seyahat acentala-ri araciligiyla dogru dürüst biçimde (buna “organize seyahat” diyorlar) yurt içinde ve disinda tatile çikan aile sayisi 150 bin, vatandas sayisi 600 bin olarak hesaplaniyor.
Tatile çikanlarin sayisi bilinmiyor
Türkiye Seyahat Acentalari Birligi 1991 yilinda “Yurtiçi Seyahat Arastirmasi” yaptirmis. Turizm Bakanligi’nin 1993 yilinda yapilmis “Iç Turizm Talep Profili” diye bir arastirmasi var. Fakat bunlar iç ve dis turizm hareketi hakkinda yeterli bilgi vermiyor. Fehmi Köfteoglu’nun TÜRSAB Dergisi’nde yayinlanan bir çalismasina göre Türkiye’de bu yil 8 milyon 350 bin kisi tatile çikacak. Acaba kaç aile tatile çikma sansina sahip?
Türkiye’de yaklasik 11 milyon aile var. Aile büyüklükleri yerlesim bölgelerine göre farkli farkli… Ama anlasiliyor ki, Türkiye’de her 5 veya 6 aileden biri su veya bu sekilde tatil yapiyor.
Su veya bu sekilde ne demek? Bati anlaminda tatil “bir seyahat acentasinin organize ettigi turlarla seyahat edip, bir yerde veya yerlerde konaklamak” demek. “Su veya bu sekilde tatil” demek, insanlarin kendi yasadiktan sehirlerin disina çikip, bir akraba veya dost evinde, kendilerine ait yazlik evlerde, otellerde, motellerde, devre mülk uygulayan tatil köylerinde, resmi kamplarda, çadirlarda kalmasi demek.
600 bin kisi seyahat acentalari ile tatile çikiyor
Gazetelerde boy boy yurtiçi ve yurtdisi seyahat ilanlari yayinlaniyor. Sanirsiniz ki, milletin tamami bu ilanlari okuyup, seyahat acentalari araciligiyla tatile gidiyor. Türkiye’de tatile çikan her bin kisinin sadece 7’si organize turla tatil yapiyor. Organize turlarla seyahate çikanlar topu topu 150 bin aile. Iste seyahat acentalarinin yurt içinde ve yurt disinda seyahata götürmek için çirpindiklari müsteri kitlesi 600 bin kisilik bu tatil severler…
Seyahat acentalariyla tatile çikmak, acen-ta disi yollarla çikilan tatile göre daha ucuz ama, çok kisi bunu bilmiyor. Seyahat acentalari ulastirma hizmetlerini, otel ücretlerini daha ucuza sagladigindan organize turlar daha ucuz seyahat imkani veriyor.
Fehmi Köfteoglu’nun arastirmasina göre
Türkiye’de seyahat pazarinin 94 trilyon liralik bir hacmi var. Bu yaklasik 1.2 milyar dolarlik bir pazar. Yillik toplam 1.2 milyar dolarlik tatil harcamasinin l milyar 40 milyon dolarlik kismi yurt içinde yapiliyor, 160 milyon dolarlik bölümü yurt disina gidiyor.
Günümüzde 7 günlük organize turlarin ulasim gideri hariç ortalama fiyati 230 dolar, yurt disi organize turlarin ortalama fiyab 650 dolar. Turizm Bakanligi’nin yaptirdigi arastirmada her ilde yasayanlardan kaç kisinin su veya bu sekilde tatile çiktigi hakkinda tahminler yapilmis. Istanbul’dan her yil 650 bin kisi yurt içinde, 19 bin kisi yurt disinda tatile çikiyor.
Diyarbakir’dan her yil yurt içi tatile çikanlarin sayisi 46 bin, yurt disina tatile gidenlerin sayisi 123 olarak tahmin edilmis.
1995 yilinda 171 acenta 921 milyar liralik reklam harcamasi yapti
Gazetelerde sayfa sayfa seyahat acentasi ilanlari görüyorsunuz. Bütün bu ilanlar, seyahat acentalarinin organize turlari ile yurtiçi ve disina seyahat edecek 600 bin kisiden pay kapma, bu 600 bin kisiden müsteri çekme arayisinin sonucu.
Gazetelerde yayinlanan seyahat ilanlarinin yüzde 60’ini 10 büyük acenta veriyor. Tabii ki bu ilanlarin faturasini sonuçta, o acenta ile seyahat eden müsteriler ödüyor. Ilan harcamalari tur fiyatlarinin yaklasik yüzde 5’ini olusturuyor. Yurt içi turlarda, tura katilan müsteri, acentaya ilan payi olarak l milyon 450 bin lira, yurt disi seyahate çikan müsteri acentaya ilan parasina katki payi olarak 3 milyon lira ödemek durumunda oluyor.
Otel sahipleri ilan harcamasi yapmiyor
Çok ilginç bir durum, otel sahiplerinin reklamin önemini henüz fark etmemis olmalari. Seyahat acentalari verdikleri ilanlar ile Türkiye’deki turistik tesisleri, otelleri, tatil yörelerini tanitiyor. Ama bu tesislerin sahipleri, bu tatil yörelerinin yöneticileri benzer bir gayreti göstermiyor.
Seyahat acentasi ilan vermese Türkiye’deki güzelim tesislerin çogunu insanlar duymayacak, görmeyecek.
Bana anlatilan dogru ise, seyahat acentalarinin bu tanitim çabalarina otel ve tesis sahipleri ilgisiz. Ilanlara katkida bulunmayi, faturayi paylasmayi kabul etmiyor. Bu yüzden ilan faturasinin tamamini bilmeden müsteriler ödüyor. Öte yanda otel ve tesis sahipleri “bizi kimse tanimiyor, müsteri gelmiyor” diye aglasiyor.

 

Sende yorum yap